Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Soudy vymahačským firmám zatrhly účtování přemrštěných nákladů nízkých pohledávek od benzin - Exekutori, Advokati a Notari jsou odmenovani podle tabulek....

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 31. 1. 2012 11:23

  benzin (neregistrovaný) 192.168.1.---

  Exekutori, Advokati a Notari jsou odmenovani podle tabulek. Nemohou si zvolit libovolne odmeny za cinnosti ktere vykonvaji. Uplne stejne jako lekari. Tak sarka proc berou vic nez lekari? Ze by to bylo protoze lekare plati pojistovna ktera jim smi slapnout na krk, kdezdo exekutory, advokaty a notare si musi platit klient sam a slapnout na krk jim nesmi?

  Proc stat nemeri vsem stejne a kdyz neco reguluje, tak to nereguluje pro vsehny stejne?

 • 31. 1. 2012 12:05

  Sly (neregistrovaný) ---.35.broadband6.iol.cz

  Mohl by jste mi prosim poslat link, dle ktere tabulky jsou odmenovani advokati za praci ve vecech vymahani drobných pohledavek? Rad bych videl ten radek.. vyplnění a odeslání elektronického formuláře = 8 tisíc.

 • 31. 1. 2012 12:56

  Autor článku (neregistrovaný) ---.85.broadband2.iol.cz

  Rozdíl mezi částkou vymáhané pohledávky a mnohem vyšší částkou náhrady nákladů řízení vynikne, jde-li právě o bagatelní pohledávku a k ní posléze přináležející náhradu nákladů právního zastoupení ve smyslu vyhlášky č. 484/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Náhrada palmárních nákladů na právní zastoupení se zásadně stanoví (přiznává) nikoli ve výši skutečně vynaložených (zaplacených) částek - např. ve výši mimosmluvní odměny advokáta dle vyhlášky č. 177/1996 Sb., advokátní tarif, ve znění pozdějších předpisů, nýbrž podle paušálních sazeb předepsaných vyhláškou Ministerstva spravedlnosti č. 484/2000 Sb., kterou se stanoví paušální sazby výše odměny za zastupování účastníka advokátem nebo notářem v občanském soudním řízení, ve znění pozdějších předpisů. V praxi v důsledku této nešťastné a výkon soudcovské činnosti přepjatě zjednodušující právní úpravy dochází k tomu, že skutečně zaplacená mimosmluvní odměna (ve smyslu vyhlášky č. 177/1996 Sb., ve znění pozdějších předpisů) nebo i smluvní odměna na straně jedné a přisouzená náhrada palmární odměny (dle vyhlášky č. 484/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů) na straně druhé se diametrálně liší. (Paušální náhrada palmáre vychází z fiktivního průměrného počtu úkonů právní služby v řízení v jednom stupni (a to 6), přitom podle statistických zjištění právní zástupce (advokát) v praxi klientovi poskytne v soudním řízení v jedné instanci 2,5 úkonu právní služby. Pochopitelně může počet úkonů právní služby také naopak převyšovat fiktivní počet 6.) Podobné nevhodné zjednodušující a paušalizující tendence v normotvorbě, jejichž výsledkem je ust. § 151 odst. 2 občanského soudního řádu (zákon č. 99/1963 Sb., ve znění pozdějších předpisů) a postup dle vyhlášky č. 484/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů, pak vedou v praxi i k dalším problémům, které vyústily kupř. v usnesení Ústavního soudu spis. zn. IV. ÚS 2777/11, ze dne 27. 12. 2011. Nechť je z poznámky zřejmá autorova kritika a odpor k paušálním náhradám palmáre, ale to už je jiné téma, které by vydalo na samostatné a možná ne jen jedno pojednání…

 • 1. 2. 2012 14:45

  Sly (neregistrovaný) ---.35.broadband6.iol.cz

  Děkuji, vyčerpávající. Tedy v praxi a v současné době nelze považovat dle sazeb právníků 8tis za běžné a průměrně min. uznatelné 2,5 úkonu za něco protiprávního či nepodloženého. Koukám, tam bude ještě větší bo.del než u těch exekutorů.

 • 2. 2. 2012 14:43

  Sly (neregistrovaný) ---.35.broadband6.iol.cz

  Možná toto by bylo přesnější http://www.rozhodnene.cz/odmena-advokata, takže 8 je opravdu dost.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).