Například hypotéční banky Vám smlouvy k přečtení předloží až těsně před podpisem smlouvy, na nic nemáte nárok. Všechny poplatky jsou samozřejmě již zaplaceny, vy jste chudší o minimálně 20 000 a jakákoliv změna v již předem podepsaných smlouvách řediteli poboček je nesmysl. Klient ani kolikrát neví do podpisu smluv kolik bude přesně úroková míra. Jak potom chcete, aby se chovali nebankovní instituce? Takže chování bank je pro mne podvodem od samého začátku, holt ale mají peníze a nikdo proti nim nepůjde. Když se člověk podívá co v bankách a jejich dceřinných společnostech sedí komoušů, stbáků a kapacit z vlád minulých tak se není čemu divit.
To není pravda, ale pouze účelový výklad nečastější praxe, která je ovšem oboustranně akceptována. Pokud si řekneš v bance, že si přijdeš pro smlouvu, aby sis ji nechal schválit svým právníkem nebo si ji alespoň detailně pročetl ještě dříve, nez bude předána ke schválení, potom sice budeš jeden z mála, ale jsem si naprosto jistý, že nebudeš odmítnut. (Nesmíš se teda pozastavovat nad tím, že na tebe možná budou koukat jako na blázna, protože se budeš chovat jinak než 99% ostatních lidí, ale to se inovátorům stávalo, stává a nejspíš i stávat bude, že je okolí bude považovat za blázny). Jen to má jednu nevýhodu. Budeš si muset chvíli počkat, protože konkrétkně u hypoték jsou specifické podmínky vztahující se k jejímu využití takřka u každého klienta jiné a tudíž je potřeba to zpracovávat individuálně. Ovšem, pokud budeš chtít vidět tu část smlouvy, která se nemusí vytvářet individuálně, dostaneš ji určitě obratem. Chce to ale opravdu stát za svým požadavkem a ne si jen ex post ztěžovat, že to tak nebylo.
Možná až přestaneš pracovat v bance, přestěhuješ se do jiného města (abys - až půjdeš do banky - tam neměl svoje známé), budeš si chtít koupit byt v rámci developerského projektu a půjdeš si sjednat do úplně cizí banky hypotéku, poznáš, jak opravdu chutná pardubickej perník... Ze všech stran se budou tlačit problémy: prodáváš byt v původním městě, na němž vázne zástavní právo ve prospěch jiné banky, než si teď bereš úvěr a také než u které si bere úvěr kupující tvého starého bytu, máš už složenou zálohu 100 tis u developera, aby se vůbec s tebou začal bavit, odhadce na původní byt může jenom dnes odpoledne, odhadce na novej byt jen zítra ráno, ze staré banky chtějí tohle a onohle, z nové banky se jim nezdají dokumenty od developera, katastr otravuje, že nesedí trvalé bydliště a že chtějí něco doplnit ve smlouvě... A při tom všem - když si teď v té nové bance řekneš, že chceš dopředu zapůjčit smlouvu, aby si jí tvůj právník přečetl, ti řeknou (v lepšim případě): "Jéžišmarja, pane Karolko, to jste nás ale zaskočil, to kdyžtak přijďte zítra odpoledne, my to teda musíme připravit, oni to lidi zas tak moc nechtějí, tak my s tím zas tak moc nepočítáme a pan ředitel už to podepsal, takže vám to nemůžeme dát teď s sebou..." (a nedejpříroda, že by druhý den ten tvůj právník doporučil, že se v té smlouvě musí udělat nějaká změna - to by tě asi všichni ostatní zainteresovaní vykostili...) Tak přesně v ten moment pochopíš, proč 99% klientů řekne: "No myslim, že Komerčka mě asi nepodvede, tak já to podepíšu bez čtení"...
Je mi líto. Na tohle budu mít vždycky jiný názor. Lhostejno jestli ještě budu pracovat v bankovnictví, budu mít už nějaké zkušenosti a tudíž se na celou problematiku budu umět dívat určitě jinak. Z mého hlediska to, co nazýváš problémy, problémy nejsou, ale jsou to jen skutečnosti, které je třeba vzít na vědomí a adekvátně na ně reagovat. A to je právě to, co u lidí kritizuju - chtěli by všechno mít jednoduché, ale nechtějí se učit nic nového. Vyskytne se něco, s čím díky tomu, že to prostě dosud nemuseli vědět, nedokázali počítat a hned je to problém a překážka. Jenže překážky jsou od toho, aby se překonávaly a ne aby odrazovaly.
Když to popisuješ tak, jak to popisuješ, tak já mám samozřejmě na každý z těch "problémů" odpověď. Ale to je proto, že o tom něco vím. V tvém případě, kdyby tě potkalo něco podobného, jak popisuješ bych ti poradil, aby sis najmul odborníka, který už ví co a jak a podobné věci ho nezaskočí. Dáš mu instrukce, co chceš, on si od tebe vyžádá, co pravděpodobně bude potřeba a pak se ještě dvakrát sejdete, jednou, aby sis vybral jednu z variant, které pro tebe předpřipravil a jednou, aby tě doprovodil k podpisu smluv v bance. A neříkej, že by to byl další darmožrout. Nemovitosti taky lidi mohou prodávat sami, ale přesto je prodávají často i přes realitky. Auto dokážeš prodat taky sám, ale bazar je někdy pohodlnější řešení. Na dovolenou se dá jet ve své režii, ale pro hodně lidí je pohodlnější nechat si všechno zajistit o cestovky atd. atd.
A k tomu závěru: Jak tak na to koukám, tak by každý žadatel o hypotéku měl prjít nejdřív nějakých psychologickým tréninkem, aby nerezignovat moc brzy a nevytvořil tak prostor pro to, že ho opravdu někdo úmyslně ojebe :o)))
Snad jen jedna rada: Když si na to nenajmeš odborného poradce, dej si tu práci, obejdi si několik bank a pokecej s jejich pracovníky o všem co se té hypotéky může týkat a potom dej radši než na nejnižší sazbu na vlastní dojem, kde se ti věnovali nejvíc a kde uměli nejlépe odpovědět na všechny tvoje dotazy.
Naprosto souhlasím. Sám si o smlouvu vždy řeknu s tím, že přes víkend si to přečtu a po neděli se rozhodnu. Hypoteční smlouvu mi dali bez většího divení a hned. Pravda taky je, že je potřeba se důkladně ptát. Přišel jsem do banky s dvoustránkovým seznamem otázek a měli jsem si dvě hodiny o čem povídat. Ovšem od našeho rozhodnutí do podpisu smouvy to trvalo cca 3 týdny včetně všeho(tj odhadů, katastru a předání všech dokumentů. Jen dodám, že nikde jsem neměl žádné známosti.
Pokud mi smlouvu nedají dopředu (stalo se mi to u několika pojištoven), jdu jinam.
Mno, je to sice pěkná teorie, mít na výběr věřitele nezávislého odborníka, v praxi však narazíte vzápětí na otázky:
-kde jej najdu?
-je skutečně nezávislý, nebo bude mít kromě honoráře od Vás navíc ještě provizi z druhé strany?
-jak si prověříte, že to není jen člověk, který má nabiflovanou (nebo vytisknutou) tabulku aktuálních úvěrových podmínek několika bank?
Tedy - jak poznáte že jste si za cca 10 kKč najal odborníka, kterého chcete a ne jen člověka, který Vás přesvědčí, že takhle je to nejlepší.
Snad podle barvy jeho Aury?
Jak byste s vybral třeba cestovku (když už se o nich výše bavíme)? - buď si sám zjistíš co nejvíc informací a nebo dáš na doporučení známých.
Většina bank vyplácí provizi až když dostanou potvrzení od dlužníka, že daný zprostředkovatel opravdu tuto konkrétní hypotéku "dohodil".
Jestli je to opravdu někdo, kdo problematice rozumí nebo jen hochštapler, který svou práci neodvádí správně, to ti nikdo nezaručí, stejně jako ti nikdo nezaručí, že ten DVD přehrávač, co jsi si včera koupil opravdu bude fungovat dýl než jen dva roky, co trvá záruka. Ovšem když si vybereš dobrou značku, měla by se ta pravděpodobnost zvýšit. No a udělat si dobré jméno, to je jako s tou značkou. Za tím už musí být dostatek spokojených klientů.
Jo a k těm komoušům a estébákům. Schovej si svůj mindrák a vytáhni kalkulačku. V současných bankách je už drtivá většina zaměstnanců, kteří se čistě technicky ani nemohli s minulým režimem zaplést, protože na to ještě neměli věk. No a management zase buď pochází ze zahraničí a nebo se skládá z lidí, co museli prokázat svou odbornou erudici, aby je zahraniční vlastník do jejich místa dosadil, protože v tomhle se politikaření nepěstuje a ani nevyplácí.
A ještě jeden postřeh - když tomu nerozumíš, tak si radši nejdříve přesně zjisti, co vlastně chceš pomlouvat - v žádné bance poplatky za poskytnutí běžné hypotéky ve výši cca 1,5mil nestojí na celkových poplatcích 20tis. a tu největší položku - poplatke za poskytnutí nikde neplatíš před schválením hypotéky. Ale ono je jednodušší plivat jedy, než si ověřovat skutečnosti, které chci kritizovat.
A jsi si naprosto jistý, že se jednalo skutečně o poplatky za poskytnutí úvěru? Nesčítáš náhodou poplatky za spořící smlouvu a poplatky za úvěr a bůhví co ještě? Ono by totž bylo fér napsat přesné informace - Jméno stavební spořitelny, výši úvěru, dobu trvání smlouvy o stavebním spoření v okamžiku poskytnutí úvěru, výši úvěru a také datum sepsání smlouvy. Jen tak by se daly tyhle hodně kusé informace ověřit.
Ano. 15 poplatek za poskytnuti uveru a 15 poplatek za zalozeni toho sporeni. Ono je vcelku dost jedno, na co se to rozhazi a rozpocita, podstatne je, na kolik poskytnuti uveru prijde. A to samozrejme nepocitam dalsi naklady typu odhadce a uroku.
Koukám na to a musím dát za pravdu Panu D. Mluvíte opravdu jako naprostý neználek. Za hypoteční úvěr byste na poplatku za poskytnutí zaplatil výrazně méně než 15000,- skoro u všech bank. Je to skutečně míchání hrušek a jablek.