Hlavní navigace

Názor k článku Šmelináři s rouškami. Tváří se, že pomáhají, ale jde jen o byznys od anonym - **(5/6)** V. KUTÁLEK: Mám takový pocit, že výrazně levnější...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 30. 3. 2020 10:22

  bez přezdívky

  **(5/6)**
  V. KUTÁLEK: Mám takový pocit, že výrazně levnější bude dát peníze za roušku pánovi než čekat na stát a pak platit jeho výdaje v nějaké formě daní. A to nemluvím o tom, že raději na černo bych dal co si nějaká paní řekne za roušku, co si doma bez všech těch povolení ušije, než platit jednu jedinou jednorázovou roušku, co měla dojít mi až domů. Nemluvě o tom, že jsme si ty roušky sami ušili (i pro své blízké), ještě před povinností a to včetně úvodní neefektivnosti.
  **
  R. NOVOTNÝ (autor): Nikdy bych ani nepomyslel, že by měl stát organizovat výrobu roušek nebo respirátorů. Stát prostě není dobrý hospodář. V Brně sleduji a krčím rameny, jak se rozrůstá počet místních svou podstatou komerčních subjektů v majetku města. Brněnské veletrhy, nově Technologický park. Město se má angažovat do komerčních záležitostí? To jako je schopno uřídit a ziskově spravovat třebas podnikání v sektoru nemovitostí, které je z podstaty cyklicky rizikové?
  Nejsem zastáncem toho, aby se ať už stát, tak kraj nebo město angažovalo v takovýchto aktivitách. Nyní aktuálně vznikající ztráty z tohoto ponesou ti, kdo přispívají do veřejných rozpočtů… O tomto rozhodují politici a nepříliš šťastně.
  Politici také vymýšlejí nespočet nesmyslu a povinností. Nechci jmenovat všechny ty vzniklé úřady. Kontroloři by měli mít rozum, nicméně jsou to jen úředníci. Když dnes například vnímám, jak nějaký šéf LDN zoufale na twitteru psal, že se mu ozval, tuším, že Úřad bezpečnosti práce na kontrolu dodržování pracovní doby (dnes v době koronavirového ochromení, karantén, atd.), tak to popisuje realitu.
  Trh, zdravý rozum a solidarita naštěstí funguje i v době, kdy legislativa, úředníci a politici (možná i jim navzdory) dovedli systém do stavu, ve kterém se s efektivitou nacházíme. Určitě bych se podepsal pod to méně státu, méně úředníků, méně nesmyslných regulí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).