To, že jste na mateřské, nemá na nárok žádný vliv. Z logiky věci si ale může slevu uplatnit pouze ekonomicky aktivní rodič, který - pokud je zaměstnanec - žádá svého zaměstnavatele o zúčtování daně nebo - pokud je OSVČ - podává daňové přiznání alespoň za část zdaňovacího období - slevu musí být proti čemu uplatnit. Pokud vy jste na mateřské a celý rok jste nepracovala a nic tedy nepřiznáváte, může si slevu uplatnit druhý z rodičů, pokud žije s vyživovaným dítětem ve společné domácnosti.
zajímavý dotaz, zákon uvádí, že: " výše slevy za umístění dítěte odpovídá výši výdajů prokazatelně vynaložených poplatníkem za umístění vyživovaného dítěte poplatníka v daném zdaňovacím období v zařízení péče o děti předškolního věku. takže nyní zjišťuji, zda jsou jesle také zařízením péče o děti předškolního věku.
Michal Žurovec z ministerstva financí ale pro náš sesterský server Podnikatel.cz uvedl, že: "Za zařízení péče o dítě předškolního věku lze pro účely zákona o daních z příjmů považovat jakékoliv zařízení zabývající se celodenní péčí o dítě předškolního věku. Např. dětská skupina, mateřská školka (registrovaná podle školského zákona, nebo i firemní, soukromá), dále jakékoliv jiné obdobné zařízení jako např. lesní školka, soukromé jesle, či dětské centrum v případě, že provozuje mateřskou školku s výjimkou zájmových kroužků (tyto mají vzdělávací charakter). Takže sleva by se měla dát uplatnit i za jesle.
Ale notak, dámy. Stačí si přečíst příslušné ustanovení zákona o daních z příjmů, konkrétně § 35bb zákona č. 586/1992 Sb. v aktuálním znění. Ten najdete volně např. na www.zakonyprolidi.cz
Slevu za umístění dítěte lze nárokovat za každé dítě samostatně, takže při dvou špuntech až 2 x 8 500 Kč za rok 2014. Žádné podmínky ohledně pobírání příjmů, rodičovské, apod. zde nejsou. Na druhé straně je třeba pamatovat na to, že jde o slevu a tedy pouze o snížení daně z příjmů. Takže máte-li malé příjmy a tedy i malou daň, pak možnosti této slevy plně nevyužijete a propadne - nemáte-li bohatšího manžela. Na rozdíl od klasického daňového zvýhodnění zde totiž nelze nárokovat tzv. daňový bonus coby zápornou daň, kterou stát vyplatí poplatníkovi.
Přeji hodně radosti s potomky, a obdivuji, že zvládáte více kousků, já mám nervy s jedním školákem...
Dobrý den, díky za doplnění....upozornění na to, aby poplatník přemýšlel, jak s partnerem slevy nakombinovat, uvádím v článku http://www.mesec.cz/clanky/ctyri-novinky-ktere-pristi-rok-prilepsi-rodinam-s-detmi/
"Pokud tedy máte nárok na obě slevy a příjmy se zásadně neliší, měli byste promyslet, kdo si v rodině co uplatní. Slevu na školku by si totiž měl uplatnit spíš rodič s vyššími zdanitelnými příjmy, aby z ní využil co nejvíce. Daňové zvýhodnění (tedy slevu na dítě) pak druhý rodič s nižšími příjmy, protože se může dostat i do záporu a čerpat tak daňový bonus."
V dnešním článku jsem toto uvedeno neměla, tak jsem raději doplnila i sem, ať je to všude :)
Co to je za ptákovinu? Proč by se měla vyplatit záporná daň - bonus? V čem je rozdíl jestli někomu s daněmi 30 tisíc měsíčně z nich 1000 odečtu nebo někomu kdo platí daň 500 odečtu 1000 a on dostane 500 bonus? Tak jako tak dostanu vždy čistě přesně to co za školku zaplatím. Jakákoliv optimalizace je zde přece úplně k ničemu.
Rozhodující je hlavně to, jestli platíte za školku. Předpokládám, že tím, že dcera chodí do školky méně, tak i platíte méně. Takže celkové náklady, které si budete moci odečíst ve formě slevy na dani, budou o to nižší. Sleva na dani za školku se rovná skutečně vynaloženým nákladům za školku (bez stravy, dopravy apod.), takže neplatí, že každému se odečte 8500 Kč, to je maximální limit. Pokud zaplatíte za školku celkem jen např. 4000 Kč, budete si moci odečíst jen 4000 Kč...
Prosím a lze slevu uplatnit i na docházku do Centra předškolních dětí?
Sice se píše,že slevu lze uplatnit i na dětské centrum v případě, že provozuje mateřskou školku s výjimkou zájmových kroužků a další věta zní,že za zařízení péče o dítě předškolního věku lze pro účely zákona o daních z příjmů považovat jakékoliv zařízení zabývající se celodenní péčí o dítě předškolního věku.Ale CPD je pouze dopolední zařízení není celodenní.
"Školkovné" se platí pravidelně každý měsíc bez ohledu na to,zda dítě centrum navštěvuje nebo ne.
Děkuji za radu.Saba
Ne, ptám se, protože naši diskriminovaní spoluobčané tmavé pleti, si to zajisté budou moct odečíst z daní. Oni si nějakou tu skulinku najdou, jak to obejít, že na předškoláky se to nevztahuje. I když těch co pracují je velice málo. Sociální pracovnice, jim zase něco chytrého poradí.
Zdravím,
Podobný dotaz zde již je, ale neni zodpovězen. Chápu tedy, ze rodiče dětí - předškolaků, kteří "školkovné" neplatí, nemaji nárok na uplatnění slevy. Ovšem nikde neni uvedeno, ze se počítá školní rok. Jestli se pletu, omlouvám se. Všude se dočítám, ze sleva je uplatňována za rok 2014. Dcera v roce 2014 chodila 6 měsíců do školky, kdy jsme "školkovné" normálně hradili. Jak to je tedy v tomto případě? Počítá se školní rok (i když podle určených podmínek dle meho asi ne)? Nebo stačí i kratší doba v tom daném roce?
Dekuji za odpověď.
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat jak je to v případě střídavé pěče. Bývalý manžel má vyšší plat než já. Dohodli jsme se, že si školku bude uplatňovat on. Každý bydlíme v jiném městě a syn dochází v každém městě do školky. Je možné do toho zahrnout obě školky? Do školky nechodí od ledna 2014, ale do jedné od 03/2014 a do druhé od 05/2014. Ráda bych se zeptala, zda i doba se nějak posuzuje, nebo zda musí být splněno 10 měsíců. Předem děkuji za opdověď.
Koukal jsem, kam toto napsat do přiznání. Pokud bude ještě někdo hledat, je to řádek 69a, a v pokynech se k němu uvádí: "Uveďte uplatňovanou slevu za umístění dítěte v zařízení péče o děti
předškolního věku (včetně mateřské školy). Slevu lze uplatnit ve výši prokazatelně vynaložených výdajů, maximálně lze uplatnit 8 500 Kč
za každé vyživované dítě žijící s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti."
Dobrý den,
syn ve školce - jako předškolák předminulý rok školkovné neplatil. Následně dostal rok odklad a opět jsme mu poslední rok (2014) školkovné museli platit. Mohu si zaplacenou částku teď odečíst z daně? Dle naší mzdové účetní to není možné, protože se jednalo o poslední rok ve školce bez ohledu na to, zda se školkovné platilo nebo ne. Jak je to správně?
Díky.
A co v případě, že dítě nemám řádně přijaté do školky či zařízení péče o děti (tj. nemá žádné Rozhodnutí o přijetí do MŠ nebo Smlouvu se zařízeními), ale během prázdnin ho můžu dát do školky jen na "hlídání" - jednorázovou návštěvu (týden, den i měsíc v létě), za kterou se rovněž platí. Můžu pak uplatnit slevu za umístění? Co přesně znamená v zákoně ono "umístění"? Nikde k tomu nemůžu najít nějaký výklad...
Dobrý den. Chtěla bych se pouze zeptat, jestli mám nárok na slevu, i když se s manželem již "dva roky" rozvádím. Bydlíme ve stejném městě, ale každý v jiném bytě. Školka je též ve stejném městě. Ještě nejsme rozvedeni a opatrovníkem našeho dítěte je okresní úřad. Dítě ze dvou třetin pobývá u mě. Manžel mi dává měsíčně peníze na výživu, ale tvrdí že si z toho mám platit půl školky pro dceru a že bude trvat na tom, abych tu slevu nemohla uplatnit, když s tím on nesouhlasí. Má na to právo? Nebo ji mohu uplatnit pouze já. Děkuji