S tím „spořicí/spořící“ mě autor potěšil. Jeden z mála, který ještě něco ví o gramatice. Ale pak to pokazil: kostrbatý sloh „Ani pak nehovořit o tom…“ a „jedničku Z hvězdičkou“. Přemýšlím, kdo za to může. Naše katastrofální školství, v kterém maturitní vysvědčení dostane i pologramota, diplom skoro každý nebo lidé sami, protože nečtou knihy a PC snese všechno.
Chce to klid. Jazyk udržují a tvoří lidé, „jazykopitvalové“ se jim do toho snaží jen kecat. Na druhou stranu, lidé by měli více usměrňovat svoje potomky…
… Jinak nám pak různá individua předhazují blbosti typu žehlící/žehlicí (hodně lidí zřejmě ten rozdíl slyší) či spořící/spořicí (osobně nechápu tento účet jako něco kam spořím, ale za věc která mi má spořit/„zhodnotit“ vložené finance) a zásadní věci/pravopis (jako „Takže kdo o všech těchto třech drobnůstkách věděl, má ode mne jedničku z hvězdičkou.“) nezvládají.
Ten diplom dostanou za nic tak možná absolventi některých právnických tzv. vysokých škol nebo oborů zaměřených na management, ochod či ekonomiku. Zkuste ale takto vystudovat ČVUT, VUT nebo jiné technické obory, dále medicínu a pod., prostě tam, kde musíte prokázat jednoznačně znalosti v daném oboru.
Souhlasím s Vámi.Není náhoda,že na humanitní obory je přetlak zájemců a na technické se nikomu nechce.Představa,že by mě operoval absolvent medicíny typu plzeňských práv a některých dalších,je dost děsivá.Chtěl jsem jen říct,že vinou těchto „VŠ“ je hodnota diplomu obecně dost devalvována.A že mnoho absolventů VŠ neumí česky,je fakt.
Další poměrně oblíbenou hrubkou našich finančních ústavů (tedy tady spíše pojišťoven) je „standart“
http://eruceni.cz/tag-axa-standart-plus
http://www.generali.cz/clanky/povinne-ruceni
Nevím, od kterých voleb se píše standard s „d“, ale rve to „d“ pěkně za uši. Proto naprostá většina nadále vyslovuje „t“. Dřívejc se to psalo s „t“ a svět taky fungoval. To samé „s“ / „z“ (museum / muzeum).
Napadá mne třeba i resort – vychází-li se ze stejných pravidel jako u standarDu, taky se píše s „t“ a funguje to.
Standard s t se psal mnoho let. Sám to pamatuji. Ve všech novinách, krabicích na zboží, všude bylo standart. A také bylo velmi nezvyklé, když po poslední změně pravidel pravopisu se najednou začalo psát standard.
Takže kdo píše, že standard se s t nikdy nepsal, lže. Psal se mnoho let jedině tak.
Asi je HNF moc mladý, aby něco pamatoval – včetně toho „t“ ve standartu. Nebo se nechce upomenout – dost lidí např. „zapomenulo“, co nám tu bylo při převratu v 89. slibováno – možnost stávkování, žádná nezaměstnanost, zasloužená odměna za poctivě odvedenou práci, doženeme do 20ti let vyspělý svět, žádné platby u lékařů – to vás jen komunisti straší, aby nepřišli o koryta … A když se ke korytům dostali nekomunisti – sami asi vidíme ty sliby – chyby.
Čemu říkáš poctivá práce a čemu majetek? Když vysoce kvalifikovaný specialista se špičkovými znalostmi v IT (nebo jiném technickém oboru) sedící v kanclu u počítače bere 100 000, tak je to poctivá práce nebo zlodějina? A když si takto za dva tři roky ušetří na bankovním účtě ten milion, je to majetek?
Ponechme ted stranou gramatiku, ale ta vyse te castky me dost sokovala. Zda se mi to dost. Nikdo z mych znamych to nema. A to nekteri vydelavaji i radove desitky tisic. Ale jsou tu hypoteky, uvery a tak. Ja osobne to ale nemam a ani cela nase rodina to nema. Ono taky barak toho spolkne dost, musi se jist, benzin a tak. Musim se tedy pridat ke zvolani jiz nekde v diskuzi uvedenemu – „a pak ze lidi nemaj prachy!“
Jak uz poznamenal „ja“, aritmeticky prumer muze byt velmi zavadejici. Lepsi je median, neboli hodnotu takovu, ze pulka domacnosti ma vic a pulka min. Jenze pro ten muze byt tezsi ziskat data a tak se casto pouziva bohuzel ten prumer aritmeticky, ktery muze vyrazne ovlivnit relativne par velmi bohatych jedincu.
Kdysi davali v televizi nejaky ekonomicky porad, kde bylo receno, ze u nas existuji radove stovky lidi, kteri jsou schopni na stul polozit miliardu, aniz by jim to nejak zasadne rozhodilo rozpocet. Milionaru je udajne kolem sto tisic lidi, to uz pry je dnes normalni stav. Hlavne v Praze. Tak nevim. To by pak znamelalo, ze tech chudaku musi byt miliony ale s majetkem zcela zanedbatelnym. Bohuzel, tech znam hodne, ale milionare (ze by to mohl polozit na stul – obrazne) zadneho.
No přesně, je to tak. Ten údaj o naspořené částce na jednu domácnost má nulovou vypovídací schopnost, ale bohužel se s takovými údaji neustále pracuje. Je to to samé, jako když je minimální pojistné ve zdravotním a sociálním systému odvozeno od průměrného platu a při tom je obecně známá pravda, že 3/4 pracujících včetně OSVČ tento průměr ani nedosahne. Proto dost lidí podnikajících jako OSVČ v případě poklesu příjmů nebo nepravidelného příjmu se raději nechá evidovat na úřadu práce než aby platili něco na co ani nevydělají. Myslím, že právnické osoby zaměstnávající lidi to dělají obdobně. Je lepší zaměstnávat cizince od agentury nebo tzv. OSVČ než platit tyto odvody. V případě, že zaměstnáváte sám sebe zbývá zase jen ten úřad práce. Takže je něco asi špatně. ve státě Českém !!
Podle zdejší ho článku z 10.2. http://www.mesec.cz/clanky/do-ceska-miri-nove-banky/ je v ČR 15 – 17 tisíc dolarových milionářů. Je otázka jak se to počítá, jestli je tím myšlen celkový majetek, nebo jen úspory. Milion korun už dneska není žádná snová částka, za to dneska člověk ani byt nekoupí. Pokud by se počítal celkový majetek, tak je milionář každý, kdo vlastní byt nebo rodinný domek a to, i vzhledem k proběhlé privatizaci obecních bytů, bych si troufnul tipovat, že bude výrazně víc, než 100 000 lidí.
Ano, ale právě fígl byl v tom, že mít zainvestováno je věc jedna, ale mít hotovost je věc druhá. A ten, kdo si dovolí mít mega na hotovosti, je evidentně tak za vodou, jak málokdo, protože ostatní řeší, kam ty peníze dát, aby mu vydělávaly.
Billa Gatese bych do toho vůbec netahal, ten patří do statistik nejbohatších lidí (a tam už se samozřejmě majetek počítá), tady byla řeč o počtu tzn. dolarových milionářů.
Já jsem „dolarové milionáře“ pochopil tak, že jde o majetek v hodnotě milion dolarů, který má vysokou likviditu. O čem by to vypovídalo, kdyby majitel 9 domů, které nepotřebuje a může kdykoliv prodat, mezi milionáři nebyl. Jestliže má někdo velkou sumu cash, může to naopak svědčit o tom, že je neumí vhodně zainvestovat. Mnoho lidí má velké prostředky v cenných papírech, dluhopisech, akciích, movitých věcech. Jsou bohatí ale nepotřebují velkou hotovost.
No, mě ta částka taky šokovala, jak je to málo. Půl miliónu dokázali naspořit moji rodiče za 15 let z důchodu (předtím bohužel otec utopil rodinné úspory v jedné kampeličce) a to si ještě pochvalují, že tak dobře jako dnes v důchodu se neměli, ani když za komunistů dělali přesčasy a o víkendech.
No, máte zajímavě postavené rodiče – důchodce. Mohu Vás ale ujistit, že takových důchodců, co tvrdí, jak se dnes mají v důchodu dobře oproti minulému režimu, příliš není. Zvláště pak po pravidelné návštěvě lékaře, zaplacení pobytu v nemocnici nebo když přijde vyúčtování za plyn, elektřinu, vodu, samozřejmě s doplatkem – to je docela zajímavé slyšet stesky důchodců, ale třeba i průměrně a podprůměrně vydělávajících, co žijí od výplaty k výplatě. Možná se člověk měl lépe stravovat, méně topit, nemýt se, případně když nemá na zatracovaný panelákový byteček tak nevhodný dle pana Havla k bydlení, tak mohl jít bydlet pod most, a rázem by s důchodem vyšel a ještě si něco našprorovat na horší časy…
No, ono to je spíš výchovou a zodpovědným přístupem k financím. U nás se vždy třetina příjmů spořila, na rodinný rozpočet musely stačit dvě třetiny. A s tím jsme se museli naučít vyjít. S takovým přístupem k financím pak těžko někoho rozhodí vyúčtování elektřiny či pár dní v nemocnici. Sám to dělám také tak a zatím to vypadá, že se mi podaří naspořít pro každé dítě milion, aby mohli vystudovat bez finančních problémů.
Když jsou 2 důchodci, tak hravě vyjdou s nějakými 12ti tisíci, takže u průměrnýho důchodu jim zbyde 10 tisíc měsíčně. Navíc už všechno maj, takže nemaj třeba hypo, atd.
Důchodci se u nás maj nad poměry a platíme jim to my, co si musíme ještě šetřit, protože na důchody pro nás už nebude.