Hlavní navigace

Slabší makrodata poslala indexy níže

15. 4. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V pátek americké akciové indexy mírně klesly (S&P 500 –0,28 %, Nasdaq –0,16 %), když tentokrát zklamala makrodata.

Konkrétně došlo k meziměsíčnímu poklesu maloobchodních tržeb za březen o 0,4 % (konsensus počítal se stagnací) a zklamal i dubnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity, který poklesl na 72,3 b. (konsensus počítal jen s nepatrným snížením na 78,5 b.). Tato data tak doplňují slabší počty vytvořených pracovních míst za březen a ukazují na možné další zpomalení americké ekonomiky. Bude zajímavé sledovat, zda tento trend potvrdí i další makrodata – tento týden vyjde ještě průmyslová výroba, předstihové indikátory a Béžová kniha Fedu. Dnes své kvartální výsledky (okolo 14h SELČ) zveřejňuje banka Citigroup (oč. upravený zisk na akcii 1,17 $, tzn. +23 % r/r, u výnosů se čeká meziroční růst o 4 %).

Páteční výsledky JPMorgan a Wells Fargo sice na úrovni zisku překonaly odhady, ale vliv pokračujícího poklesu čisté úrokové marže nedokázaly příliš vyrovnat ani vyšší objemy úvěrů. V divizi investičního bankovnictví JPMorgan pokračoval mírný meziroční pokles, proto bude zajímavé sledovat, co ukáží zítřejší výsledky banky Goldman Sachs. Asijské akciové indexy klesaly (Nikkei 225 –0,97 %, Hang Seng –1,26 %).

V rámci indexu Nikkei225 nejvíce rostla síťová odvětví a naopak nejvíce klesal sektor ropa a plyn. Evropské akciové indexy otevřely mírným poklesem. Očekáváme, že poklesem do nového týdne vstoupí i index pražské burzy. Akcie Komerční banky se dnes na pražské burze poprvé obchodují bez nároku na dividendu z loňského zisku 230 Kč na akcii (tzn. hrubý dividendový výnos 6 %). Martin Krajhanzl (Analytik)

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v České spořitelně

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).