Hlavní navigace

Slabá americká čísla berou býkům vítr z plachet

Jan Bureš

Před koncem týdne se nad Spojenými státy začínají stahovat nečekaná mračna. Série březnových čísel zatím vesměs překvapuje negativně.

Doba čtení: 1 minuta

To je velká novinka – v uplynulých měsících si investoři tak nějak zvykli na přísun negativních zpráv z Evropy a pozitivních z USA a poslední dny toto vidění světa trochu narušují. Současně vzrostla nervozita před klíčovými pátečními statistikami z trhu práce – po horším výsledku nálady v průmyslu, ve službách, spotřebitelské důvěry a včerejšího přírůstku pracovních míst v soukromém sektoru (ADP report) se popravdě není čemu divit. Znepokojující je především slabší přírůstek pracovních míst v soukromém sektoru, který v posledních měsících slušně předpovídal celkové výsledky amerického pracovního trhu. Pokud v pátek celkový přírůstek pracovních míst v největší světové ekonomice spadne výrazně pod 200 tisíc, může optimismus býků dostat tvrdou ránu.

Do té doby se pozornost soustředí na zasedání ECB. Poslední zhoršení podnikatelských nálad a zrychlující se pokles úvěrové aktivity asi podpoří holubičí hlasy uvnitř bankovní rady. Je ale otázka, co může ECB v tuto chvíli udělat? Nevěříme, že by vážně zvažovala sražení depozitní sazby do záporu a snižování základní sazby asi zase nikomu příliš nepomůže. Pravděpodobnější jsou spíše cílená opatření, která by mohla ulehčit přístup malých a středních podniků k penězům v periferních ekonomikách nebo verbální závazek, že sazby zůstanou přikovány u nuly na hodně dlouhou dobu.

Našli jste v článku chybu?