Zdravím,
příliš tomu nerozumím a uvítal bych srozumitelnou odpověď od někoho fundovanějšího. Když stát získá víc peněz od slunečních elektráren nějakou speciální daní, tak přece ty peníze přitečou do státního rozpočtu, ne? Jak mi sníží účet za elektřinu? Resp. jak ho nezvýší (o tolik)? Není to jen trik jak de facto zvednout daně, na které se slunečním elektrárnám nepřímo složí občané?
Jo, tomu taky nerozumím. Všechny návrhy, které jsem zatím slyšel, jen zvyšují příjem státního rozpočtu, ale ceny elektřiny nesnižují, některé ji dokonce zvyšují (návrhy na zrovnoprávnění cen elektřiny zdaněním "nezelených" zdrojů). Včera se sice jeden poslanec vyjádřil, že ty vybrané penize se pak "vrátí do systému", ale to by mě zajímalo jak, aby to nebyla nedovolená dotace a nečekaly nás sankce mezinárodních hlídačů volného trhu (rozuměj samozvaných arbitrů rozhodujících podle ovčích vnitřností, která dotace volnému trhu prospívá a která mu škodí). Zatím jsem neslyšel ani jeden návrh, jak ty ceny elektřiny pro koncové uživatele opravdu snížit.
na ty hlídače volného trhu bych byl zvědavý, když jde o kompenzaci uměle nastavených a silně nadsazených netržních výkupních cen, které se hradí jako zvláštní položka v ceně elektřiny a o žádný volný trh nejde. A pokud stát fotovoltaikům část té výkupní ceny vezme na daních, aby z nich platil část jejich výkupní ceny, tak by bylo možné tu zvláštní položku v ceně elektřiny snížit. Tedy teoreticky. Prakticky to politici zase maximálně podělaj.
Dobrý den, trik by to být neměl, i když načasování (v pátek máme volby) tomu nasvědčovat může. Doposud byl zákon nastaven tak, že podporu obnovitelných zdrojů mohou financovat jen koncový spotřebitelé elektřiny. Vláda včera schválila novelu, která nově umožní financování příspěvku na obnovitelné zdroje i ze státního rozpočtu, čili z nově zaváděné daně.
Tím, že poplatek na podporu obnovitelných zdrojů částečně pokryje státní rozpočet, sníží se jeho výše účtovaná konečným spotřebitelům, a všichni tak skutečně zaplatíme méně.
Všichni tak zaplatíme méně, jen do státního ropzpočtu tečou i naše daně, takže zaplatíme stejně, ale část skrytější formou. za půl roku Kalousek zjistí, že složenka za 121.000 ovčanovi nestačila, tak zavede další daň, povodňová stačit nebude. Bude mu stačit 100% daň z přímu FO i PO?
Nebylo by levnější si objednat silné krupobití?
Jarmilko, na začátku chtěl Karel fundovanou odpověď. A i když je jasný, že mu ji z nás nejspíš nedá nikdo, přeci jenom Vaše tlachy jsou už příliš. Přesuňte se na Novinky. tam je vás většina rudých, budete tam určitě platnější.
Největší problém je v tom, že nikdo nedovedl odhadnout, jaký boom nabízená varianta kompenzování výdajů v tomhle podnikání vznikne. jakoby mávnutím proutku se Česko stalo nejzelenější zemí Evropy :)
No, největší problém je v tom, že místo, aby se financoval další výzkum a vývoj panelů, rozvodných systémů a systémů skladování elektřiny, tak se dotacemi násilím protlačovala na trh řešení naprosto nevhodná do normálního provozu. Kdyby se desetina toho, co to stálo, dala do výzkumu, tak by možná dnes FV byla konkurenceschopný zdroj elektřiny a bez dotací do provozu.
IMHO blbost, alespoň u nás. Sluneční tok je tu prostě nízký. Cena by musela klesnout na 1/6 a to je hodně. Respektive i o víc, protože tržní cena energie s charakteristikou té sluneční je ještě níže, než cena elektřiny ze zdrojů, které dodávají kdy chceme my a ne kdy chtějí ony ;-)
Mno ano, ale na zvysovani efektivity FVE tu porad prostor je. Napriklad dnes skoumane "hmizi oci", ktere umoznuji zmenou prostorove konfigurace fotocitlivych bunek zachytavat i fotony odrazene z okoli a fotony odrazene od okolnich bunek a samozrejme pri tom vyzkumu by se mohla vynalezt i levnejsi forma vyroby. Takze ano, vyzkum by mohl pohnout FVE do rentabilni pozice bez dotaci.
Za patnáct let si na to nikdo nevzpomene ;-)
A krom toho, ta podmínka je daná tak vágně, že někdo může tvrdit, že je splněná už teď - zvyšuje se podíl energie ze slunečních elektráren a tedy je centralizovaná vyroba na ústupu. Ale kvalitou sluneční energie to rozhodně není :-D
Jen si dovolím poopravit tvrzení, že stát "velmi štědře daroval" energetickým firmám emisní povolenky. On jim je nedaroval. Ony firmy ty povolenky dostanou výměnou za miliardové investice do zlepšení ekologických standardů svých provozů ve výši právě těchto povolenek. Pokud by tyto povolenky nyní nedostaly, tak logicky budou muset svoje náklady (to je náklady na ekologii) přenést do cen pro odběratele (přinejmenším částečně, když si o část sníží marže).
Tudíž je to jak podraz státu, který negativně ovlivní povědomí o jeho stabilitě a právnosti (co do předvídatelnosti), tak to nepřinese kýžený efekt v podobě snížení cen. Ale chápu, že je před volbami, takže je jedno, kdo jaký blábol přednese, hlavní je, že zalíbí lidu.
Nebyly povolenky zavedeny PRÁVĚ PROTO, aby omezovaly a regulovaly výrobu elektřiny z fosilních paliv? A jak chcete lépe regulovat spotřebu elektřiny nežli jejím zdražením?
Naopak nechápu Nečase, který rozdávání povolenek zdarma považuje za normální, ale prodej povolenek je "populismus". Takovéhle názory bych čekal spíše z oranžovo-rudých koutů naší politiky.
Nerozumím - proč by chtěl (a měl) někdo regulovat spotřebu elektřiny? Smyslem je snad zvýhodňovat určité zdroje ("čisté") na úkor jiných, ne regulace spotřeby. Politika byla ta, že "když investujete do ekologicky šetrných zdrojů, poskytneme vám za to určité úlevy (emisní povolenky." Ta se v dikci Kalouska mění na "sice jste investovali do ek. šetrných zdrojů, ale protože naší chybou(?) byste vydělávali moc peněz, tak úlevy nedostanete." To není zrovna korektní.
Cena pro koncového uživatele by měla být stanovena pevně a bez různých dalších poplatků a koeficientů, čili: pokud odebereš měsíčně do X kW, zaplatíš celkem i s DPH Y Kč, což by bylo naprosto transparentní. A pokud jde o výkupní ceny; stanovit jejich strop direktivně na max. dvojnásobek ceny z nejlevnějšího zdroje, ať už hydroelektrárny, nebo jádra. A pokud dodavatel ,,zelené" elektřiny nevydělá, což je nesmysl, protože náklady na provoz fotovoltaiky, nebo vrtulí jsou mizivé, ať jde pást kozy! Současný binec je dobrý jen pro zloděje a podvodníky, kterým umožňuje nehorázně okrádat koncové spotřebitele. Vysoká cena elektřiny pak způsobuje vysoké výrobní náklady, čímž snižuje konkurenceschopnost našich výrobců, čili je ekonomicky škodlivá! Když mohou mít Francouzi pro domácí odběr nižší ceny, než pro vývoz, proč to nejde u nás? ČEZ by sice vydělal o něco méně, ale klesla by nezaměstnanost, zvýšila by se produkce a tím i daňové výnosy; každopádně by to bylo lepší, než nějaké debilní deformy. Jenže to by bylo jednoduché a tudíž to nejde!
Ale tohle prave neni pravda. Cena elektriny se stanovuje na energenitcke burze. Takze i kdyz klesnou Cezu naklady neznamena to ze snizi cenu. Protoze cenu urcije nejen nabidka, ale i poptavka. Takze to ze jim byly dany povolenky nema zadny odraz v cene ani v ekologicnosti provozu. Protoze kdyby si CEZ ty povolenky musel koupit, tak by sam rad zacal emise snizovat a snizila by se proste jenom marze, protoze kdyby chteli zvysit cenu, tak jim tu drahou elektrinu nikdo nekoupi, protoze ji koupi vedle.
--
Takze cena je stanovena trhem, a povolenky na cenu nemaji zadny vliv.
Nikoliv. Na energeticke burze se stanovi pouze cena silove elektriny, coz je pouze a jen jedna ze slozek konecne ceny (kterou tvori jeste cena za distribuci, za obnovitelne zdroje, atd.). Nejvetsi vliv na zvyseni koncove ceny maji poplatky na OZ, s kterymi energ. burza (trh) naprosto nijak nesouvisi.
Ano mate pravdu. Nicmene presne na to na co mohou mit emisni povolenky vliv je prave ta silova elektrina.
--
P.S.: Krom toho na tu cenu ma vliv i inflace, mnozstvi elektrickych spotrebicu v domacnostech, i porodnost pred dvaceti lety. Ale taky to vubec nesouvisi s emsinima povolenkama. Takze ani tyto vlivy sem do me puvodni zpravy nezahrnul.
Jsem rád, že se tu vubudovalo tolik solárních elektráren! Například podobné projekty uvažují budovat na blízkém východě až jim dojde ropa, a pak k nám neexportovat ropu, ale elektřinu...
Akorát mi hodně vadí, že se staví elektrárny na volné úrodné půdě, kterou jde normálně obdělávat. Ideální by bylo pokrýt střechy budov a nebo prudké svahy hor a chovat tam ještě ovce, aby se využila i půda... Ono totiž do budoucna nejde počítat s tím, že bude Česká republika mít stále 10 M obyvatel, doufám, že se tu pořádně rozmnožíme :), taková USA, Brazílie, Čína a zejména Indie za posledních 40 let ZDVOJNÁSOBILI počet svých obyvatel, takže je třeba šetřit s půdou, na které jde pěstovat plodiny.
Opravdu je taková výhra obdělávat každý kout země obdělávat, když zemědělství je u nás těžce nekonkurenceschopné a přežívá jen díky masivním dotacím?
Pokud někdy v budoucnu bude větší zájem o ornou půdu, není problém sluneční elektrárny kdykoliv demontovat. Sluneční panely na rozdíl od jiných staveb nijak nepoškozují půdu pod sebou.
Ja se obavam, ze za tech ctyricet let zjistime, ze ornou pudu vzhledem ke kvalitnim kultivarum (a tomu ze evropa vymira) nepotrebujeme v takove mire a ze ani panely na ni nam moc ve vyrobe elektirny nepomahaji a ze daleko vic bychom ocenili chladek lesa a jeho schopnost regulovat kolobeh vody (hlavne v blizkosti povrchu zemskeho).
--
Totiz dost brzo zjistime, ze pokles spotreby fosilnich paliv (tim ze se postavi vice solarni elekraren) se konat nebude, protoze poptavka po fosilnich palivech stoupa (Cina, Indie, Brazilie, afrika a jizni amerika atd.), takze ani mnozstvi CO2 neklesne (protoze ti kdoz maji kvalitni technologie, EU, Amerika atd.) fosilni paliva plait nebudou a budou ho palit zeme se spatnou technologii. CO2 bude dale silne stoupat a planeta se bude oteplovat a misto toho abychom si upravili zivotni podminky pro zivot v prehrate atmosfere a poradne zalesnili sve uzemi, tak budeme mit vsude cene panely.
Osobně si myslím že když šla dań zpětně udělat u stavebka (50%), tak by měla jít udělat i u fotovoltaiky, 15 let návratnost je určitě přiměřená. Problém je v tom že stavebko postihne všechny a solární pole mají jen ti bohatí(dost často možná provázání s politky) a zahraniční firmy, těch cca 10% výkonu co je na střechách nebude hlavní překážka toho proč to neudělat.
Méďa Béďa: Zřejmě jste do katastru nemovitostí nahlížel přes internet. Konkrétní údaje včetně údaje o zástavním věřiteli získáte při osobní návštěvě na katastru. Pokud byste měl k omezení vlastnického práva další otázky, napište mi prosím na email rnavratil zavináč csas tečka cz. Rádi doporučíme zkušeného právníka, který Vám poradí.
Roman Navrátil, Specialista komunikace ČS pro sociální média
Politici letos předložili již hodně nepříjemných návrhů. Ve většině návrhů bylo obsaženo i něco co mělo "mírnit" důsledky "nových pravidel". Za zmíňku jistě stojí i to, že ono "zmírnění" ve finálním návrhu nakonec nezůstalo.
Pokud politici naznají, že lidé to dokáží zaplatit, stát by jen riskoval arbitráže či dokonce tratil a nebo by na tom nic nezískal, klidně to odpískají. Politici si letos důvěru ještě nezasloužili... a zase jsme před volbami!