Hlavní navigace

Silná německá poptávka na obzoru…

Aktualizováno 27. 3. 2012 12:04
Jan Bureš

Pohlednice z Německa je po včerejším výsledku indexu Ifo zase o něco veselejší. Ostře sledovaný barometr německé ekonomiky se zlepšil pátý měsíc v řadě a je na nejvyšších úrovních od léta 2011.

Doba čtení: 1 minuta

To je v ostrém kontrastu s výsledkem podnikatelské nálady (PMI), která minulý týden překvapila druhým poklesem v řadě. Naše analýzy nicméně ukazují, že Ifo má lepší vazbu na německý hospodářský růst než PMI, a proto mu věříme více – časová řada indexu PMI je kratší a je založená na výrazně menším vzorku firem. 

Index Ifo současně více odráží stav celé německé ekonomiky, zatímco PMI jsou zaměřené více na exportní sektor. Z toho lze  usuzovat na trend posilování domácí a slábnutí zahraniční poptávky. Potvrzují to i výborné výsledky nálady v maloobchodu a současné propady zahraničních objednávek.

dan_z_prijmu

Posilující domácí poptávka je rozhodně pozitivní. Německo potřebuje rostoucí domácí trh, aby pokryl výraznější propady poptávky z jihu Evropy v dalším průběhu roku – řada italských reforem začne svazovat jih Evropy až v druhé polovině roku. A současně periferie eurozóny v časech tvrdých soukromých a veřejných úspor ocení rostoucí německý trh, jako potenciální cíl pro své vývozy. 

Německé poptávce by měla pomáhat také poslední peněžní mega-injekce z ECB. Zhruba bilión eur, které přitekly na účty bank v posledních třech měsících, prozatím zklidnilo napětí ve finančním sektoru, ale nové peníze ještě nejsou úplně znát v reálné ekonomice… Především v Německu přitom nové peníze mohou zlepšit dostupnost úvěrů a podpořit domácí spotřebu. Němcům také může pomoci dobře rozjetá americká ekonomika a ochota Fedu držet měnové kohouty dál naplno otevřené. Přes slabou poptávku z jihu Evropy (a dočasně i z Číny) by se tedy Němcům mělo dařit opatrně zrychlovat. To je dobrá zpráva také pro Česko, ostatně index Ifo je součástí našeho předstihového indikátoru pro českou ekonomiku…

Našli jste v článku chybu?