Sem s informací, kde je přeplácejí, už tam letím. Nebojte, pracovat umím a co neznám, na to se - s dovolením - dovedu rychle zapracovat. Přesto je můj plat nic moc.
Ne každý je nositel Nobelovy ceny, existují i obyčejní lidé a hledají obyčejnou práci. Na druhou stranu existují firmy, které neustále někoho hledají, mají požadavky i na Úřadu práce, ale vyměňují zaměstnance bez týdne po třech měsících zkušební doby, aby jim nemuseli dát ani o kačku víc (viz naše slovutné supermarkety. Na doplňování zboží jazyk nepotřebujete a to chování je taky fajn. Když Vás lákají, naslibují hory doly. Pak ale dostanete pracovní smlouvu na 6 hodin denně, úměrně tomu se sníží mzda, ale v práci jste i 10 hodin denně, protože úklid se nepočítá, převzetí zboží se nepočítá, odhrnování sněhu před krámem se nepočítá, další a další práce se nepočítají.. Známý to ty necelé 3 měsíce dělal, poznala jsem ty praktiky velmi velmi zblízka). Krom velkých měst jste rádi když nějakou práci seženete, spousta lidí denně dojíždí XX kilometrů, nemají rodiny nebo rodiny trpí a vy tu vykládáte cosi o nadprůměrných platech a přeplácení lidí? Přeplácení lidí vypadá jinak než dovoz Ukrajinců a Vietnamců (a ti sem jdou m.j. ne proto, aby tu hákovali ve fabrice za minimální mzdu, ale proto, že došla pracovní síla na tržnicích, když bohatší Vietnamci zakoupili domy v centrech měst a stali se zaměstnavateli vlastních i našich lidí. Na podmínky se radši neptejte, Zákoník práce by zaplakal).
Brečet umíte, ale to prostě nestačí. Chce to snažit se, odstěhovat se třeba do jiného města, studovat dálkově školu, prostě makat. Brečením ještě nikdo nic nezískal...
Domnívám se, že ani lidé ve vyspělé cizině k zaopatření svých potřeb všichni nestudují, nestěhují se. Prostě jen makají svých 8 hodin (mnohde je to ještě méně, s delší dovolenou) a mají za to odpovídající plat. Nemusí počítat, jestli když si koupí auto, zda k němu budou mít i na benzin nebo pojistku a či ještě k tomu utáhnou splátku ledničky a nebudou mít do té ledničky co dát ...
To máte jistě pravdu. Ale takových lidí není moc. Na planetě Zemi žije okolo 2 miliard lidí, kteří mají zásadní problém sehnat každý den alespoň základní potravinu. Samozřejmě že při pohledu na Německo, Rakousko, Francii či některé severské státy máme pocit, že jsme chudáci. Ve skutečnosti se máme výtečně a právě ta možnost studovat, někam se pohnout je jedinečná a většina lidí na Zemi ji má mnohem obtížnější.
Já chápu, že hodně lidí to u nás taky nemá lehké. Lidí v hypermarketech je mi líto. Co ale s tím? Myslíte, že existuje nějaká vyšší moc, která řekne: "BUDIŽ JIM PŘIDÁNO YX PROCENT PLATU!" To je prostě nesmysl. Stát se topí v dluzích. Kde ty peníze vzít? (Snad nemyslíte, že snížením platů politiků - to je kapka v moři.) Nebo snad že by majitelé hypermarketů sami víc rozdali ze svého zisku - proč by to dělali? Čili, je to jen o postupné mravenčí práci. Musíme se všichni snažit pracovat na sobě a taky na téhle společnosti - třeba obrovská korupce ve státní správě úžasně odebírá peníze z našich kapes, protože jsou přijímány nevýhodné zakázky. Opět ale neexistuje žádná vyšší moc, která by řekla "BUDIŽ KORUPCI KONEC" a ona zmizela. Je to všechno v lidech.
Perfektní! Ano, máme bohužel tu smůlu, že našimi sousedy jsou zrovna jedny z nejvyspělejších států na světě- Německo a Rakousko, které na rozdíl od nás měly to štěstí, že po II. světové válce se mohly svobodně rozvíjet a to navíc se štědrou podporou Marshallova plánu, zatímco my jsme jej na nátlak SSSR odmítli, takže místo rozvoje nastala taková plus mínus stagnace - někde jsme se rozvíjeli, zatímco jinde narůstal dluh (např. v ekologii, zastarávání některých výrobních technologií, atd.). Nyní chceme dosáhnout jejich úrovně, ale bez toho, aniž bychom měli vytvořené rezervy na tento rozvoj a zároveň ty staré dluhy musíme splácet (pro šťouraly, finanční stav našich rozpočtů byl na rozdíl třeba od Polska velmi dobrý, v čistém jsme byli v pozici věřitelů; těmi dluhy myslím právě modernizaci zastaralých technologií a sanaci ekologických škod). A na rozdíl od Východního Německa nemáme tak štědrého sponzora - Západní Německo, které do svého "bratra" narvalo (a stále pumpuje) obrovské peníze a už se to jeho obyvatelům začíná pomalu zajídat.
Pokud se srovnáme se státy s přibližně stejnými startovacími podmínkami (Polsko, Maďarsko, Slovensko), tak na tom vůbec nejsme špatně. A i ze starých členků EU se můžeme klidně srovnávat s Portugalskem, Španělskem, Itálií, Řeckem
tady bych si dovolil nesouhlasit, právě, že lidé v západní Evropě (vyspělá cizina) jsou zvyklý se stěhovat a za prací se často stěhují. V USA je stěhování za prací běžná věc. Naopak u nás je výhoda, že jsme malý stát a vše je relativně blízko. A jestliže někdo není spokojení a řekne si: Ok, na západě se nestěhují, tak to neudělám taky.....potom se není o čem bavit. Jsem z města, kde se plat 15tis hrubého považuje za celkem slušný. Nebyl jsem spokojený, tak jsem se za lepší prací přestěhoval. A tu možnost má každý.
Respektive, ani tak nemusíte něco nadprůměrného umět, ale musíte na to mít ten správný papír. A taktéž musíte zvládnout tvrzení, že to umíte, ve správném jazyce a gramaticky správně :-). A když jste k tomu ještě mladý a "akční", je to bonus navíc....
Záleží na tom jak u čeho. U školy je potřeba ten papír, ale třeba u znalosti jazyků se obejdete úplně klidně bez něj - protože prokázat (ne)znalost jazyka je velmi jednoduché. Mě třeba živí němčina, přestože na ní (kromě maturity) žádný papír nemám.
Podobné je to u "počítačové gramotnosti", i když spíš takové té "vyšší".
Mýlíte se, pracuji v jedné z těchto firem. Je tu hodně lidí, kteří anglicky moc neumí a ani nejsou bůhvíjací chytráci. Stačí chtít trošku makat a jde to.