Stejně tak služba PREMIER od České spořitelny. Pak jsou oběma kartami (jak MasterCard World Elite, tak Visa Infinite) výběry v zahraničí zdarma.
Další výhodou prémiových kont jsou další služby, jako pojištění nebo vstupy do letištních salonků.
Píši sice o výběrech zdarma, ale banky si to nechají zaplatit jinde - prakticky všechny banky plíživě zvyšují spread (rozdíl mezi kurzem nákup a prodej), který se dnes pohybuje kolem 5 % (u mBank je přes 6 %). K tomu si ještě některé banky (mBank) účtují tzv. konverzní poplatky (u mBank je to dle druhu karty a měny 2, 3 nebo 5 %) nebo pro výběry z bankomatů používají horší, valutový kurz (Česká spořitelna). Někdy směna probíhá přes více měn - tedy z měny platby (např. chorvatské kuny) přes zúčtovací měnu (např. euro - zde si přirazí své karetní společnost) a následně na korunu.
K tomu je třeba počítat s tím, že některé bankomaty si účtují ještě vlastní poplatek (já se setkal nejčastěji s ekvivalentem pěti nebo šesti amerických dolarů a to v Brazílii, Kambodži a Thajsku, ale údajně se to rozmohlo i v turistických letoviscích ve Španělsku, zejména na Baleárách).
Výsledkem je, že platba kartou nebo výběr v cizí měně se může pěkně prodražit. Do eurových zemí je nejvýhodnější nakoupit eura v ČR v nějaké arabské směnárně, není problém je koupit se spreadem 4 haléře (zatímco banka bude mít i 1,50 Kč). Podobné je to do zemí s hodně frekventovanými měnami (USD, GPB, CHF) i ty lze zde koupit výhodně.
Do zemí s exotičtějšími měnami je to tak někde mezi - chce to sledovat kurzy a vybrat si směnárnu s výhodným spreadem. Pokud není, nakoupit eura či dolary a snažit se tam najít dobrou směnárnu. Když půjde o zemi s rozdílem mezi černým a oficiálním kurzem, tak tam platit kartou je finanční sebevražda a je nejlepší měnit na ulici.
Přesně tak. Proč paní Hájklová podává jen zanebatelnou část informace a ještě výhradně tu příznivou pro banky.
Vzít cenik a opsat poplatky by zvládlo dítko z prvního stupně základní školy. Od novináře bych čekal, že půjde trochu hlouběji, tedy že si třeba zjistí, že jedna nejmenovaná banka sice nemá poplatek za platbu kartou v zahraničí, ale účtuje o 2% horším kurzem, aby nemusela používat ošklivé slovo poplatek (což už ale v ceníku novinář nenajde).
Prostě lidi nemají rádi slovo poplatek, tak ho banky nepoužívají a nazývají ty platby jinak. Od novináře bych čekal, že toto rozkryje a popíše, ne že na ten podfuk skočí jak hladová myš na špek.
Unicredit a jejich eurové konto. To "dotovat" přes nějakou devizovou společnost (například Akcenta), kdy je ztráta na 1 euru jen několik haléřů.
Při platbě kartou se totiž (u Unicredit) vše zúčtovává kurzem karetní společnosti na eura a pokud je karta napojená na eurový účet, dále se již nic nepřepočítává. Lepší je mít MasterCard, má nižší marži, než VISA.
U většiny tarifů u Unicredit jsou výběry v zahraničí zdarma.
Moje kreditka je také od Unicredit a sice Agip. Kurz MC a bez poplatku . Obávám se že novou již nevydávají.
Zajímavá je myšlenka na napojení karty na účet v eurech. Jenže jsem se setkal s poplatky při vedení účtu a s poplatky při vkladu či přijetí eur.
Existuje možnost mít účet v eurech, vybrat z bankomatu eura a te vše bez poplatků ?
Vždyť ti to Patrik popsal. Takže ještě jednou: Stačí mít U konto nebo U konto Premium, pro vedení zdarma je pak potřeba měsíční obrat 12000 Kč nebo 50000 Kč. Dále mít kromě korunového také euroúčet nepojený na debetní kartu a tento účet plnit buď přes devizovku s účtem u Unicredit, nebo přes Valuto a Roklen,
U konto zdarma nebylo. Narazil jsem tam na poplatek za SMS nevím jestli ho ještě účtují. Podrobněji jsem to nezkoumal. Také nevím poplatek za příchozí platbu v EUR, ale také jsem tak nenašel poplatek za vklad v EUR na přepážce. Pokud bych si někdy hrál, tak spíše s kontem pémium, ale i tak mi vadí u obou kont poplatky,které se odpouštějí.
U-konto dává smysl při použití autentizace mobilní aplikací - obsahuje slušné mobilní bankovnictví (opravdu reálně použitelné) a vedle toho mobilní klíč pro klasické přihlášení na počítači. A přihlášení tímto způsobem zdarma je.
Pro uživatele iPhone ideální řešení ve všech ohledech - komfort, bezpečnost i cena .
Na Android je to dostupné taky a s ohledem na pojetí aplikace bych řekl, že to bude poměrně bezpečné i tam, byť asi rizika o něco vyšší budou.
přes Sberbank a jejich BU varianta optimal. Vlastně jsem si ten ucet poridil jen kvuli tomu, k nicemu jinemu ho nepotrebuji. Maji tam jen podmínku 25kKc mesíčně obrat, což je pro mě v pohodě. Mnou oblíbené FIO bohužel na výběry v zahraničí kašle a člověk platí pěkné rakety odvislé od vybírané částky.
Původně jsem to zkusil řešit přes účet v zahraniční bance konkrétně v Německu, ale problém byl, že jim nestačila potvrzená žádost o založení od notáře, chtěli apostilu a to se zase nechtělo mě okolo toho běhat jak nadmutá koza...tak jsem šel do Sberbank. Obecně založení bezplatného účtu v zahraničí je trochu problém, třeba v Barclays se se mno uvůbec nebavili, když zjistili, že jsem z Čech. Nemáte nějaký dobrý tip?
Také údiv, jako jiní výše. Když už se někdo pustí do takového rozboru, tak by stálo za to udělat analýzu, jež je k něčemu. První dělení závisí na tom, zda jde o zahraniční cesty ojedinělé anebo časté. Pokud ojedinělé, nemá smysl se zabývat Cetelem a jinými kartami vyžadujícími takové či makové podmínky (minimální útrata, poplatky), jež se člověku dlouhodobě nevyplatí. Pro náhodné a ojedinělé cesty se hodí Air, v poslední době s kurzem mezi nejlepšími a pro výběr je v EU poplatek 25 Kč nebo Equa - kurz o něco horší, výběr však všude za 9 Kč, držení obou karet i účtů, i v době nepoužívání, nestojí nic. K čemu uvádět mBank bez poplatku u výběru (nad 2500 Kč), když kurz a konverzní poplatek vše prodraží nade všechny meze. Podobně další karty, zamlčí-li se různé "detaily", neúplné informace o nic pouze matou.