Tak s tímhle naprosto souhlasím.
Zajímavé je,že jiné státy nám pořád vláda dává příkladem, ale jak je možné,že jen u nás je potřeba mít odpracovaných 35 let.
Mám maturitu, strojní vzdělání, celý život jsem dřela, ne vlastní vinou jsem přišla o práci, firma šla do kopru, mě chybí 1rok a 3 dny do slavných 35-ti let ,ale nikdo mě nechce zaměstnat a nárok na důchod mám až v roce 2030.
Každá profese je svým způsobem těžká,když ji člověk dělá poctivě a dobře, tak proč tohle škatulkování.
Nemusíte mít 35 let "odpracovaných". To je počet roků pojištění včetně náhradních dob. Pojištěných bez náhradních dob, tedy odpracovaných nebo se zaplaceným dobrovolným pojištěním, stačí pro nárok na důchod při dosažení důchodového věku jen 30. (A pro nárok na důchod ve věku o 5 let vyšším, než je důchodvý věk muže stejného data narození stačí jen 15 roků.)
Jinak z logiky věci plyne, že pokud by záleželo jen na odpracované době a výdělku, respektive zaplaceném pojistném, jednalo by se o penzi výsluhovou a nikoli starobní, což pravda někde mají. Například v USA policejní složky, u nichž je systém penzí částečně fondový. Ale jak vím od příbuzného, který odešel do penze od policie cca v 50 letech, stává se, že pokud poklesnou aktiva fondů, tak jim penzi prostě sníží. Takže ono je (téměř) všude něco špatně.
Jinak pokud Vás nikdo nechce zaměstnat, tak živnostenská registrace stojí 1000 Kč. A pokud umíte něco, co lidé potřebují či chtějí, a jsou za to ochotni zaplatit, tak se uživíte.