Tady to přiznání předčasného důchodu pro pracovníky integrovaného záchranného systému (nejdříve jsem myslel,že je to sranda v nějakém zábavném pořadu),kteří mají relativně "normální" zaměstnání a nepřiznání předčasného důchodu pro pracovníky náročných profesí,mi nejde do hlavy.A ještě ke všemu (hasiči,záchranáři,policisté) budou do penze moci odejít až o pět let dříve s nekráceným důchodem.Bože,POLICISTÉ!!!Jak to bylo zdůvodněno nevím.Muselo to být zajímavé,až snad srandovní,kdyby to nebylo spíše k pláči.To budou u nás tedy za chvíli odcházet do předčasného důchodu i chudáci udření z kanceláří,ale třeba horníci,hutníci či třeba též tuneláři razící tunely (ti mi přišli první na mysl),kteří by na to měli mít nezpochybnitelný nárok a rozhodně o víc než jen o pět let,ale i sedm možná deset let,tak budou dřít asi do smrti. :-( Na to je potřeba myslet u nynějších podzimních voleb,kdo se na té swiňárně podílel.Hasiči,záchranáři a policisté.To nevymyslíš. :-(
Tak s tímhle naprosto souhlasím.
Zajímavé je,že jiné státy nám pořád vláda dává příkladem, ale jak je možné,že jen u nás je potřeba mít odpracovaných 35 let.
Mám maturitu, strojní vzdělání, celý život jsem dřela, ne vlastní vinou jsem přišla o práci, firma šla do kopru, mě chybí 1rok a 3 dny do slavných 35-ti let ,ale nikdo mě nechce zaměstnat a nárok na důchod mám až v roce 2030.
Každá profese je svým způsobem těžká,když ji člověk dělá poctivě a dobře, tak proč tohle škatulkování.
Nemusíte mít 35 let "odpracovaných". To je počet roků pojištění včetně náhradních dob. Pojištěných bez náhradních dob, tedy odpracovaných nebo se zaplaceným dobrovolným pojištěním, stačí pro nárok na důchod při dosažení důchodového věku jen 30. (A pro nárok na důchod ve věku o 5 let vyšším, než je důchodvý věk muže stejného data narození stačí jen 15 roků.)
Jinak z logiky věci plyne, že pokud by záleželo jen na odpracované době a výdělku, respektive zaplaceném pojistném, jednalo by se o penzi výsluhovou a nikoli starobní, což pravda někde mají. Například v USA policejní složky, u nichž je systém penzí částečně fondový. Ale jak vím od příbuzného, který odešel do penze od policie cca v 50 letech, stává se, že pokud poklesnou aktiva fondů, tak jim penzi prostě sníží. Takže ono je (téměř) všude něco špatně.
Jinak pokud Vás nikdo nechce zaměstnat, tak živnostenská registrace stojí 1000 Kč. A pokud umíte něco, co lidé potřebují či chtějí, a jsou za to ochotni zaplatit, tak se uživíte.
Tak to nakonec stejně prošlo! Pod minulým tématickým článkem jsem o tom psal,že je to slušný zásek a úlet,pokud je v platnosti i tzv. "souběh důchodů",kdy tedy půjdou vyvolení bez ztráty o pět let dříve a ještě k tomu budou moct chodit do další práce za plný plat! A i kdyby ne,tak celých těch pět let navíc za ně bude stát platit zdravotní. K tomu valorizace,bonusy,nadlimity či jak se to všechno dnes jmenuje. A to ještě budou k tomu dostávat výsluhy,jo? Dobro došli :-(. Ty důchody už jsou takhle neudržitelné. Nikdo si vlastně není schopen na svůj důchod vydělat. Ten systém je úplně špatně! Stačí mzdová kalkulačka,kdy z 50000 brutto se odvádí 3250 na sociální. A to je jako celek,samotné důchodové bude nižší. Takže za 45 let práce se odvede 1755000. Při předpokladu odchodu do důchodu v 65 letech a dožití se cca 83 let si člověk tedy sám odvedl z platu na důchod o výši 8125. Ale státem vyměřený důchod bude cca 18000. To jen tak na okraj pro ty,co stále by chtěli všechno zadarmo a důchody na úrovni průměrného platu.
Ten komunismus už musí být za dveřmi,to není možné! Všechno zvýšíme,přidáme,kompenzujeme,přispějeme.
No to asi ne. Totiž jsem to výše asi špatně formuloval. Ty celkové odvody jsou přeci celý balík SP. Bohužel u nás není podrobně ve srážkách ze mzdy uvedeno,kolik je sociální a důchodové zvlášť. Ten tzv. odvod zaměstnavatele je z větší části právě ta část na čistě sociální. Tedy všechny ty dávky, příspěvky , nezaměstnanost a další socialistické výdobytky. Ostatně kdyby celá ta částka šla pouze na důchody, nebylo by ohledně důchodů samotných co řešit.
Zase vedle. Cca 90 % jde primo na duchody. https://www.cssz.cz/vyse-a-sazba
Nechcete si ty veci overovat, nez neco placnete?
Sociální pojištění činí celkem 31,3 % z hrubé mzdy. Z toho zaměstnanci je sraženo 6,5 % z jeho hrubé mzdy a celá tato částka jde na důchodové pojištění. Zaměstnavatel pak odvádí částku ve výši 24,8 % zúčtované hrubé mzdy, ve které je zahrnuto 1,2 % na státní politiku zaměstnanosti, 2,3 % nemocenského pojištění a 21,5 % důchodového pojištění. Důchodové pojištění tedy činí celkem 6,5 % + 21,5 % = 28 % ze zúčtované hrubé mzdy. Pokud by někoho zajímalo zdravotní pojištění, tak jeho výše je stanovena jako 13,5 % z hrubé mzdy, přičemž 4,5 % platí zaměstnanec a 9 % zaměstnavatel.
(Připomínám, že odvody zaměstnavatele, 24,8 % SP + 9 % ZP = 33,8 % jsou nákladem nad rámec hrubé mzdy, t.j celkové náklady práce jsou o to vyšší, než zúčtované hrubé mzdy. Napřiklad na čistou mzdu 24520 Kč = 30000 Kč hrubé vyynaloží zaměstnavatel 40140 Kč a v tom je zahrnuto 8400 Kč odvodu důchodového pojištění)
Díky za krásný rozklad odvodů. Teď stačí vzít do ruky kalkulačku, data o počtu pracujících a důchodců a zjistíme že se pokoušíme udžet finanční perpetum mobile. (vzhledem ke stárnutí populace a demografickému vývoji) Pro účely výpočtu vezmu všchno v průměru, ačkoliv mě rovnostářství (i v důchodech) dost vadí, pominu i nějakou tu sociální daň u lidí s hodně vysokým výdělkem. Prostě čistý průměr, takže:
Počet důchoddů (asi všech typů) - 2,858 mil
Počet pracujících - 3,967 milionu
Průměrná mzda byla dneska v TV - 38 tisíc bruto
Z toho vyjde průměrný odovd na sociální pojištění za zaměstnance+zaměstnavatele zhruba - 12 tisíc
Takže na straně vstupů je měsíčně - 12 tis x 3,967 mil = 47,604 mld
Rozpočteno průměrně - 16 6556 kč. Dneska je to 15 351 kč
Sice kapku počítám jabka s hruškama ale nemysli si, že byhom měli nějaké extra rezervy, kor když beru komplet sociální odvod jen na důchody což také není pravda.
A myslim že jinak ani nelze s důchodovým systémom pracvat když je průběžný. Vždycky byl, je a bude navázaný na rozpočet
4. 9. 2021, 05:34 editováno autorem komentáře
Stárnutí populace je dobrý příklad. Akorát že hodně zavádějící. Například Romové mají hodně dětí, tudíž u nich nějaké stárnutí populace nehrozí. Pro důchodový účet je to ale totálně k prdu, pokud ty děti jednou nebudou pracovat, ale budou přisáté k cecíku státního rozpočtu a budou sosat sociální dávky. Dtto populační exploze v Africe: projevila se tam na růstu životní úrovně? Asi moc ne, že? Takže budu ráda, když bude mít rodina 2 - 3 děti, které ale vychová tak, že do státního rozpočtu v budoucnosti něco přinesou, a ne aby z něj celý život sosaly.