Báječné, dostane ošetřovné i bonus od svého chlebodárce za dny, kdy má zavřenou školku/školu i zaměstnanec? Opět populistický žvást, který v konečném důsledku zaplatí zase zaměstnanci na pravidelných daních a odvodech..Nebo snad začnou OSVČ danit vše co dodnes obcházeli? Příjmou za odměnu bez keců EET, aby se případné okrádání státu dalo dohledat?
8. 4. 2020, 13:12 editováno autorem komentáře
Znovu se ptám, dostane zaměstnanec jak ošetřovné, tak plat? Nedostane!
Já neříkám, ať nejsou OSVČ nějak kompenzování, ale čeho je moc, toho je příliš. Přesně, jak píše kolega níže, OSVČ má dostat kompenzaci podle toho, jak si vedl v podnikání s nějakým max. stropem, tak jako je u vyměřovacího základu, ale nemůže kumulovat jednu dávku, druhou. Toto se zase nepovedlo a Schillerovou pouze nebavilo poslouchat nářky “pravicové” opozice. Mimochodem, jak byla pravicová si všichni ještě moc dobře pamatujeme, krácené platy, vyšší daně, dokonce i ta daň z nákupu nemovitosti dvojnásobně vzrostla . A o nezvedání minimální mzdy nemluvě. Proč teď ODS a TOP09 neřve, dejte jim minimum, oni hlady stejně nechcípnou? Protože jsou to OSVČ? Já v zásadě proti podnikatelům nic nemám, jen nesnáším, když bez keců odevzdám na zdravotním, sociálním a daních 12-13 tisíc měsíčně a kamarád se směje, jak podniká víceméně bez zisku, se státem vydrbe na všem možném, EET se brání zuby, nehty, ale dneska by bušil na dveře živnostenského úřadu jako první.
Naznačujete, že jste zaměstnancem nemocnice. Je celkem buřt, na jaké pozici, ale ve své slepé závisti, že OSVČ má, pokud splní dané podmínky, nárok na ošetřovné i kompenzaci, nevidíte, že sám čerpáte z podpory státu mnohem více. Jen vám to nezobrazuje výplatní páska. Mimochodem, pokud by byla překážka v práci na straně zaměstnavatele, jste doma po celou dobu na plném platu. Srovnejte to s podporou 10 000 Kč za březen plus 15 000 Kč za duben, kdy nesmí většina OSVČ svou práci vykonávat a překážka není na jejich straně. Plus není jisté, zda opatření znemožňující jim výkon povolání, nepotrvá ještě v měsící květnu a červnu, nejspíš bez kompenzace, jen s odpustkem napovinné minimální sociální a zdravotní dani. Totiž pojištění.
Existují 3 skupiny OSVČ.
1. skupina vydělává slušné peníze svojí kvalitní poctivou prací, odvádí daně dle skutečných výsledků, platí si nemocenskou, do nákladů dává pouze to co potřebuje ke své činnosti, má finanční rezervu.
2. skupina vydělává slušné peníze, odvádí na daních nutné minimum, nemocenskou neplatí, do nákladů dává věci, které s jeho činností vůbec nesouvisí (tzv. daňová optimlizace).
3. skupina: podnikat se jí moc nedaří, málo si vydělá, žije z měsíce na měsíc, odvádí minimum daní.
1. skupiny si velice vážím a přeji jí mnoho úspěchů v dalším podnikání.
2. skupina by se měla nad sebou zamyslet. Někdo musí platit odvody za jejich děti, platit důchody a nemoce jejich rodičů, prarodičů.
3. skupina na podnikání nemá a měla by jít do zaměstnaneckého poměru.
Do které skupiny patříte Vy ?
Jsem asi skupina 2 a netuším, proč bych se nad sebou měla zamýšlet. Slušné peníze zrovna nevydělávám, ale nemocenskou si platím, i když vím, že v případě potřeby z ní dostanu vpodstatě kulový (což je důvod, proč si OSVČ nemocenskou neplatí, skoro nic totiž nedostanou). Do nákladů NEMŮŽU dávat věci, které s mou činností nesouvisí (což je Urban legend lidí, co nikdy nepodnikali) a ano, daňově optimalizuju. Proč ne, když to zákon umožňuje, není to nic nezákonného. Odvody za děti jsem platila, v době, kdy jsem měla dítko malé, jsem byla zaměstnanec. A netuším, kdo vymyslel, že platíme důchody svých rodičů nebo prarodičů. Oni si na důchod platili u státu a předpokládali, že stát jejich peníze NEROZFRCÁ, ale INVESTUJE!! Jenže stát ty peníze rozfrcal ve velké privatizaci a od té doby se nás snaží přesvědčit, že platíme důchody svých rodičů. OMYL!! To tu nikdy nebylo, ani za komunistů ne. Což bylo taky důvodem, proč mělo hodně lidí (třeba i moje babička) malé důchody. Oni je měli malé proto, protože si ve svém mládí a poté značnou část produktivního věku na důchod neplatili.
Spíš by se nad sebou měla zamyslet skupina nefachčenků, kteří po značnou část produktivního věku pobírají sociální podporu. Hodně z nich má víc než dvě děti, u některých skupin třeba i 8 dětí, a ti všichni poté, až dospějí, pobírají sociální podporu. Zatímco Vámi uvedené skupiny se uživí, ta skupina, kterou uvádím já, nás všechny zneužívá. Nechtěl byste kritizovat spíš tyto lidi?
Proč se máte nad sebou zamyslet ? Protože i Vám nebo někomu z rodiny, za které je plátce pojištění stát, se může stát, že onemocní těžkou chorobou s velmi drahou léčbou. Kdo ji zaplatí? Ještě jsem od žádného OSVČ neslyšel, že by si ji zaplatil. Kdo zaplatí složky záchraného systému, výstavbu komunikací atd.? Proč stát nikdy nepřistoupí na švarc systém u zaměstnanců? Znám několi OSVČ co se mi chlubí co všechno dali do nákladů. Čerpám informace od nich. Každý musí začít nejdříve u sebe a potom může kritizovat např. nepřizpůsobivé. Ty kritizuji také a stát, že některé peníze vydává zbytečně. Neznamená to, že proto nebudu platit daně. Nezávidím nikomu, ať si někdo vydělá třeba milio'n za měsíc, ale zaplatí z něj daně.
Důchody jsou průběžné hlavně ze 2 důvodů: V minulosti byly ženy většinou v domácnosti+válečná léta, dostaly by velmi malý nebo žádný důchod. Nárok na důchod býval cca po 20 odpracovaných letech. Další velkou roli hraje inflace. Jen od revoluce mzdy, ceny vzrostly v průměru 10x. Pokud by měl každý svůj účet a odcházel do důchodu před r. 1989, bral by bez nějakého zhodnocení desetinový důchod. Zhodnocení prostředků státem pro všechny důchodce nikdy nepokryje inflaci, nemůže investovat do rizikových investic. Proto se např. pro výpočet počítá příjem od roku 1986 násobený koeficienty inflace za jednotlivé roky.
Zdá se, že si pletete nemocenskou (nemocenské pojištění) a zdravotní pojištění. Co uvádíte je placeno zdravotními pojišťovnami a ne státem. Zdravotním pojišťovnám se platí zdravotní pojištění a to je pro OSVČ samozřejmě povinné a platí ho všichni bez výjimky.
Nemocenské pojištění se uplatňuje na nemocenskou, ošetřovné atp.. u toho daného plátce. Platí se státní správě sociálního zabezpečení a nemá s nemocnicemi a léčbou nic společného.
Výstavba komunikací je placena převážně ze silniční daně, kterou platí právě pouze podnikatelé.
Na schwarz systém stát nepřistoupí proto, že nemůže podporovat, aby zaměstnavatel přenášel zodpovědnost za zaměstnance (soc, zdrav) na je samé. Zaměstnavatel, tedy ta právnická osoba nebo OSVČ za vás musí zaplatit ta pojištění a jestli si myslíte, že ne, že to platí sám, tak se zamyslete na co koukáte přo výběru zaměstnání?.. na čistou mzdu samozřejmě. Ještě jsem neslyšel, aby někdo řekl "no, dělám sice jen za 10.000,- ale jsem spokojený, protože platím dost pěněz na záchranky a pomoc nemocným starým lidem"..
Navíc ten zaměstnavatel musí ty zaměstnance kontrolovat, ten kšeft sehnat, domluvit, zařídit pracovní prostředí i vybavení,.. a to z dalších peněz navíc. Takový zaměstnanec stojí násobky svého čistého platu a bez zaměstnavatele by si tou svou prací většinou nědokázal vydělat ani jeho polovinu.
Navíc sáhněte si hluboko do svého svědomí a řekněte si, zda opravdu pracujete v práci na 100% každou minutu. protože OSVČ musí. Za čas kdy nic nedělá mu nikdo nic nedá.
Je vidět, že jste můj názor vůbec nepochopil. Co je placeno z nemocenské a zdravotního pojištění vím. OSVČ sice platí povinně zdravotní pojištění, ale většinou minimální. Kdyby všichni platili minimum, nebylo by např. na tu drahou léčbu. Zjistěte si kolik peněz odvede zdravotního pojištění na osobu za rok OSVČ a kolik zaměstnanec + zaměstnavatel. Na čistou mzdu možná koukáte Vy. Při výpočtech mě zajímají celkové náklady (superhrubá mzda). Zaměstnavatel sice odvádí pojištění za zaměstnance, ale ten mu musí na to vydělat včetně režijních nákladů. Prodejní cena zahrnuje mzdu, odvody z mezd, režii, materiál, kooperace, zisk. Zaměstnanec dostane také jen několik procent z prodejní ceny.
Je zajímavé, že pravicové strany by rády snižovaly daně, ale v době covidu 19 nejvíce rozdávaly hlavně svým voličům. Pomoc by se měla počítat procentuelně podle odvedených daní a druhu podnikání (někdo poškozen více, druhý méně, jiný vůbec) např. za 5 let. V době počítačů to snad není takový problém stáhnout z finančáku . Kde se najdou finance je jim jedno. Já můžu poradit, že peníze můžou vzít z toho, čím "přispěli" svými hlasy převážně jejich poslanci a senátoři na výdaje státu např. soláry, církevní restituce.
Nevíte někdo zda Václav Klaus ml. navhl snížení platů poslanců a jak to dopadlo ?
jenom blb může tohle napsat. Pokud jsem nemocný, dostanu hovno. Ty máš všechno zaplacený. přijdeš do práce a odejdeš. Riziko žádný. Pokud nemáš na to aby si dělal sám na sebe, drž hubu. Pokud někdo nezaplatí mně, nic nedostanu. A takových hovad tu máme plno. A ze soudu mi je hovno platný, že dostanu za dluh 270.000,-co je jasně doloženo 100,- Kč měsíčně. Přitom pan zaměstnavatel přepsal majetek na matku 83 let. Tak lid Hujere.
Chudáku , dej mi číslo účtu, pošlu ti aspoň na chleba s máslem. Nemocenskou ti od 21. dne stát nezaplatí? Přijdu do práce a zase jdu domů a mám všechno jistý? Mám no, že chytnu kdejakou infekci a nakazím zbytek domácnosti, mám jistotu, že v případě nástupu takových dobytků, jako je Kalousek, přijdu o část mzdy, bo krize, atd. atd. A hlavně mám jistotu, že pokud zůstanu doma s děckem dostanu 60% z denního vyměřovacího základu a nebudu žebrat na ministerstvu financí, že díky poklesu nemám na hypotéku, nepůjdu na mzdovou účtárnu řvát, že chci další bonus, protože za zavřenou školku nemůžu.
9. 4. 2020, 13:20 editováno autorem komentáře