Faktem je, že ropa se obchoduje v USD a jeho kurz klesá. To ale nic nemění na tom, že ceny ropy rostou. Od roku 1999 se její cena zvýšila z 12 USD na 100 USD, tedy více než 8 násobně. USD se v roce 1999 prodával za 35 CZK nebo 0,95 EUR. Teď to je kolem 17 CZK a 0,7 EUR, tedy pokles zdaleka ne tak dramatický. Zajímavé spíš bude, co nastane, až USD začne zpevňovat. Benzin nebude 35 CZK, ale klidně třeba za 50 CZK. To bude šrumec!
Benzín za 50 Kč ještě bude v pohodě, aspoň pro ty, co nejsou nějak závislí na dopravním průmyslu. Horší to bude, až bude vytěžené ropy např. 2x méně než dnes. To na benzín za 50 Kč budeme rádi vzpomínat.
Co se bude dít až dolar začne posilovat nezjistíte ani z kristalove koule. Zatim je posilovani dolaru v nedohlednu a pokud bude pokracovat stavajici stav, mozna se pri obchodovani s ropou prejde na euro.
A jestli se vám při 8 násobném zvýšení ceny vstupniho produktu, zda asi 15 procentni (benzin za 17 sem nikde fakt nevidel, ale kolem 30 ano) pokles ceny finálového produktu malo dramaticky tak nevim co se vám zdá dramatického:-)
Cena ropy momentalne nijak dramaticky neroste a naopak dolar stale dramaticky klesa aprodejci to zatim kompenzuji relativne se zvetsujici cenou.
Tak nejak mi pripada, ze se zamenuje pricina a dusledek, coz u ekonomu opravdu neprekvapi :-) Asi by nebylo od veci zacit na VSE vedle ekomomie vyucovat i matematiku ;-)
Cena ropy sice zatím hodně koresponduje s USD (roste-li cena ropy, padá USD a naopak - příčinnou souvislost, zda původcem pohybu je ropa či USD nyní neřeším), ovšem závislost bude klesat. Před dvěma týdny byla otevřena burza v Íránu a tam se neobchoduje v dolarech. http://www.investujeme.cz/kratke-zpravy/na-ropne-burze-v-iranu-se-neobchoduje-v-dolaru/
A až bude více ropy spotřebovávat taková Indie nebo Čína, to půjdou všechny optimistické odhady výdrže ropy do pr ... a bude válka. Při ní se většina ropy spotřebuje ve válečných strojích a co se nespotřebuje tam, tak zásobníky si nepřátelé navzájem zlikvidují. A budou mít všichni ho..o. V zájmu odvrácení konce lidstva by si měly utáhnout kohoutky hlavně v Americe, která ropou vyloženě plýtvá. Tady nejde jen o to, co nalít do nádrží, ale z ropy se dělá spousta výrobků, a zatím si nikdo nedokáže představit, z čeho udělat odpovídající náhrady. Těžko rozbijeme atom zlata, abychom z něj měli kus plastické hmoty. Naopak vidím, že co se třeba za socialismu balilo do papíru, se dnes balí do plastu (pominu skutečnost, že papír se v přírodě rozloží a plast ne, ten se dá nanejvýš spálit - s únikem mnohdy karcinogeních látek). Recyklací se zachrání mizivé procento. Budeme mít zase nápoje ve vratném skle (nebo v kovu) a počítače v dřevěných bednách?
jak vypada ekologie uvedena v praxi je hezky videt na cene PET lahvi.
donedavna jste totiz mel pravdu a recyklovalo se jen aby se nereklo...
do te doby nez zacala z teto druhotne suroviny delat Cina textil...
nebo dalsi genialni myslenka: nahrazovani nerostu "nahraditelnymi" zdroji zpusobilo rust ceny potravin... zmensila se plocha pro pestovani jidla...
atd...
myslim ze jeste tu na Zemi bude velka legrace... az pujde do tuheho... a usa bude importovat demokracii uplne vsude...
PET lahve jsou však je zlomek plastových odpadů. Ty se dají vytřídit a něco z toho možná udělat, ale co další plasty? Sice se taky třídí (oddělí od železa) ale pak je není nikdo schopen dále rozlišit a roztřídit podle chemického složení.
Nedovedu si představit, že nebudeme chodit v bavlněném oblečení, ale v umělotinách pocházejících z Číny.
No nevím, do opcí bych se moc nehrnul, pokud tomu člověk pořádně nerozumí, to snad spíš turbo-certifikáty, anebo pro menší riskaře nepákové ETF na ropu - USO, OIL nebo něco podobného. Obecně nejsem příznivcem katastrofických scénářů. Je to pár let, co barel ropy stál 20 USD, tak nevidím důvod, proč by jednou v budoucnu zase tolik nemohl stát. Stačí menší ochlazení hospodářského růstu ve světě (v USA už dobře ví, o čem mluvím) a cena ropy pojede dolů jak namydlenej blesk...
Osobně bych nebyl takový optimista. V horizontu několika měsíců se sice ropa může podívat výše, v horizontu jednoho roku ovšem očekávám spíše pokles. Delší horizont je obtížné odhadnout, je to věštění z křišťálové koule. Střízlivý názor má např. Josef Novotný, analytik Fia: http://www.investujeme.cz/clanky/ropa-koupit-nebo-prodat/