Vlákno názorů k článku S průměrným příjmem budete mít potíže získat hypotéku od Djohny - Musím se smát . Nájemní bydlení , že...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 5. 2017 9:09

    Djohny (neregistrovaný)

    Musím se smát . Nájemní bydlení , že vyřeší situaci na trhu ?
    Ale nájmy se přeci odvíjí od ceny nemovitosti (tedy i hypotéky) . Dobře si pamatuji jak restituenti se soudili o regulaci trhu . A uváděli jako přiměřený zisk 7%. Když vezmu amortizaci nemovitosti (vybydlení a následná rekonstrukce) tak bude odhadem 30 let . Znamená to investici a připočítejte k tomu zisk pro majitele . A pak najednou zjistíte že nájemné je dražší než hypotéka . V opačném případě majitel prodělává . To si nemuže dovolit soukromník , ale třeba obec z dotací. A pak je to placeno i z našich daní .

  • 16. 5. 2017 8:05

    jk (neregistrovaný)

    Zrovna tak bych mohl rict, ze se ceny nemovistosti odviji od vyse najmu. Proste ceny, najmy, hypoteky jsou vysledkem rovnovahy mezi vzajemne se ovlivnujivimi faktory. Pred 15 lety bylo 7% mozna realnych, ale dnes je uplne jina doba. Pokud se na nemovitost divate ciste jako na investici, tak musite srovnavat v vynosem alternativ. Zkuste srovnat kolik dnes vynasi sporici ucty, statni a korporatni dluhopisy nebo treba dividendy velkych firem (mimo Cesko, ktere je u dividend trochu extrem). Zjisite je fixni vynos okolo 4% pred zdanenim vubec neni spatny.

  • 16. 5. 2017 10:11

    * (neregistrovaný)

    "Proste ceny, najmy, hypoteky jsou vysledkem rovnovahy mezi vzajemne se ovlivnujivimi faktory. "

    Já bych řekl, že to platí v Německu (Rakousku atd.), ale určitě ne u nás. Respektive to u nás platí ve velmi neobvyklé formě, kdy je u nás unikátně vysoký podíl vlastního bydlení. (Což je to samé, jinými slovy.)

    Zatímco v Německu (a jinde) je standardem, že nemovitost na pronájem má majitel. Skutečný majitel, ne "dlužník", jako u nás. Ten v ní má uložené peníze, především jako ochranu proti inflaci. Potom je tu nákladová položka na údržbu, pojištění, daně, správcovství, účetnictví atd. a zisk pro výnos kapitálu. TAKŽE NEPLATÍ NÁKLADY NA HYPOTÉKU BLÍZKOU 100%, a nemá je ani v nákladech. Tudíž výnos do 4% jim v pohodě stačí. Ony ty dluhopisy, když pokryjí inflaci, je to úspěch.

    U nás je to jinak, tady kromě všeho uvedeného v Německu má nájemník ještě v uvozovkách "majiteli" splácet hypotéku. Proto byl požadovaný průměrný roční výnos z nájemného těch 7%, ale bývalo to i mnohem více, (když byly dražší hypotéky), dnes už se spokojují i s (nejméně) 5%.

    Dokud se to nesrovná na úroveň Německa, což je stále ještě běh na velmi dlouhou trať, nebude z dlouhodobého (a velmi často ani střednědobého) hlediska nájemní bydlení u nás atraktivní. (Vlastně je to dnes z dlouhodobého pohledu sebevražda, bo z důchodu nájem nezaplatíte.)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).