Hlavní navigace

Plaťte s mobilem v obchodě. Jde to i bez plastové karty

17. 6. 2013
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Když platíte kartou, zpravidla ji musíte předat obsluze. To při platbě mobilem nehrozí, vše totiž máte pod kontrolou.

V předchozích dílech seriálu Platíme mobilem jsme si probrali historii placení a možnosti současného použití chytrého telefonu pro každodenní platby. Mobil ale může docela dobře nahradit i platební kartu, a to již dnes. V České republice jsou v době publikace článku k dispozici zatím dva typy řešení placení mobilem. První je pro všechny majitele všech telefonů iPhone 4 a iPhone 4S, druhé řešení je pro majitele vybraných mobilů s operačním systémem Android.

Proměňte svůj iPhone v platební kartu

Pro majitele iPhonů 4/4S je k dispozici rámeček s názvem iCarte, který promění váš iPhone v platební kartu. Rámeček je personalizovaný, tj. je v něm nahraná konkrétní platební karta daného vydavatele karty. Ke správné funkci potřebujete aplikaci, která s iCarte komunikuje. Každý vydavatel karty používá vlastní aplikaci, zpravidla jde o customizovanou aplikaci karetní společnosti.

V komerčním provozu má iCarte v nabídce pouze Komerční banka, jde o další debetní kartu Visa k vašemu účtu u Komerční banky. Rámečky iCarte používá i Česká spořitelna, v době publikace článku jsou v nabídce jen pro vybrané klienty banky (můžete zkusit zavolat na svoji pobočku, zda jsou rámečky ještě k dispozici a zda je vám banka dá). I Česká spořitelna zvolila pro bezkontaktní rámeček debetní kartu Visa k osobnímu účtu. iCarte najdete i u polské mBank a na Slovensku u Tatrabanky, opět jde o debetní kartu Visa. Samotné zařízení iCarte pochází od kanadského výrobce Wireless Dynamics

Pro používání iCarte potřebujete aplikaci pro ovládání rámečku. Komerční banka má aplikaci s názvem iKarta, Česká spořitelna používá název Mobilní karta. Pro placení iPhonem stačí nasadit rámeček a spustit aplikaci. Teprve poté dojde ke spojení řadiče v rámečku a k aktivaci bezkontaktního placení.

Banka: Komerční banka
Autor: Dalibor Z. Chvátal

Rámeček iCarte pro iPhone 4/4S. Aplikace Komerční banky


Banka: Česká spořitelna
Autor: Dalibor Z. Chvátal

Rámeček iCarte pro iPhone 4/4S. Aplikace České spořitelny


Zadní strana iCarte.
Autor: Dalibor Z. Chvátal

Zadní strana iCarteAutor: Dalibor Z. Chvátal

Přední strana iCarte

Při platbě s iPhonem postupujete obdobně jako při platbě bezkontaktní kartou. Pro platby v ekvivalentu do 500 Kč nepoužíváte PIN. Jednoduše spustíte bankovní aplikaci, přiložíte mobil ke snímači obchodníka, uslyšíte pípnutí a na displeji iPhone se vám zobrazí částka potvrzující výši transakce. Při platbě v ekvivalentu nad 500 Kč zadáte PIN.

V době publikace článku existují dva způsoby zadávání PINu pro potvrzování nadlimitních transakcí. Vydavatelé karty při placení mobilem používají buď zadávání PINu do klávesnice PINpadu, anebo zadávání PINu přímo na displej mobilu. Komerční banka používá druhou variantu (mobil), Česká spořitelna první (PINpad).

Při placení iPhonem se nemusíte obávat zneužití v něm používané platební karty. V aplikaci si můžete nastavit, že při každé transakci bude vždy vyžadovaný PIN pro její potvrzení, anebo PIN bude vyžadovaný jen při nadlimitních transakcích. A dále, jakmile zmáčknete home tlačítko, ihned dochází k odpojení iCarte a s iPhonem nelze platit. To je rozdíl od placení mobily se systémem Android, kde můžete volitelně nechat NFC stále zapnuté a mobil se tak chová jako bezkontaktní nálepka (také ji nemůžete „vypnout“).

V České republice jsou rámečky iCarte doménou karet Visa, ale mohou být i pro karty MasterCard. Ukazuje to reklamní video australské banky Commonwealth Bank.

Platební karta v mobilech s Androidem

Patříte-li mezi uživatele operačního systému Android, máte možnost pro placení mobilem používat platební karty GE Money Bank, která v době publikace článku (zatím jako jediná) placení mobily s Androidem podporuje. Na rozdíl od iPhone, kde české banky nabízejí jen debetní karty, máte v nabídce od GE Money Bank debetní i kreditní karty. Abyste si užili placení mobilem s OS Android, potřebujete mít ten správný (rozumějte certifikovaný) mobil. V době publikace článku máte na výběr z 5 mobilů: Samsung Galaxy Note II, S III, S III mini, Ace 2 a Sony Xperia Z.

Pro OS Android se v Česku využívá spolupráce s mobilním operátorem, který pomocí speciální NFC SIM zajistí bezpečnou výměnu klíčů během bezkontaktní platby. S GE Money Bank spolupracuje Telefónica, proto pro placení mobilem potřebujete SIM od tohoto mobilního operátora. Toto řešení je nevýhodou oproti iCarte, kde jste na mobilním operátorovi nezávislí (ale zase jste závislí na používání výhradně iPhone), na druhé straně vám stačí NFC SIM od O2, aplikace s názvem O2 Peněženka a můžete si vybrat (zatím) z pěti mobilů.

Dobrou zprávu máme i pro zákazníky T-Mobile. V sousedním Polsku T-Mobile spustil mobilní peněženku T-Mobile MyWallet. Aplikace funguje jako virtuální peněženka, do které si „naskládáte“ platební karty podporujících bank a u obchodníka se na místě rozhodnete, kterou kartou zaplatíte, mobil tak nemusíte dávat z ruky. T-Mobile v Polsku spolupracuje prozatím se třemi bankami: Getin Bank, mBank a Raiffeisen Polbank. Podle neoficiálních informací česká varianta T-Mobile MyWallet bude v pilotním provozu v červenci 2013.

Mezi českým a polským bankovním trhem jsou rozdíly ve způsobu podporování placení mobilem. V Česku iniciativu převzala (zatím jediná) banka, v Polsku placení mobilem propaguje především mobilní operátor. Při placení mobilem v Polsku dostanete zpět 10–15 % z transakce během prvních 6 měsíců (max. 250–750 Kč). V Polsku můžete platit i s mobily Nokia se Symbianem.

Chcete-li platit mobilem s Androidem, postup jeho zprovoznění je složitější, protože potřebujete nejen služby banky, ale i mobilního operátora. První kroky povedou do banky, kde požádáte o mobilní kartu (to je dodatková karta k vaší debetní nebo kreditní kartě). Bance sdělíte mobilní číslo, na kterém si přejete mít NFC SIM (musí být u podporovaného operátora, nyní Telefóniky). Následně poštou odděleně obdržíte PIN k platební kartě a speciální NFC SIM. S touto SIM navštívíte obchodní místo mobilního operátora, který přenese vaše stávající číslo na novou SIM. V mobilu spustíte aplikaci a provedete podle instrukcí aktivaci karty (je to velmi snadný úkon). Nastavíte si způsob zabezpečení (PIN vždy, PIN jen nad limit, NFC vždy zapnuté, NFC zapnuté volitelně) a můžete začít mobil používat k placení.

Pozor na SIM Toolkit a placení mobilem

Pokud chcete platit mobilem a požádáte o NFC SIM, přijdete o možnost používat SIM Toolkit, to NFC SIM totiž neumí. To je zásadní zpráva pro všechny, kteří tuto formu mobilního bankovnictví používají.


Autor: Dalibor Z. Chvátal

Samsung Galaxy Ace 2 s NFC

Ukázka aplikace O2 Peněženka

  

Výhody a zápory při mobilním placení v Česku

iCarte – rámeček pro iPhone

Kdo nabízí: Komerční banka, pro vybrané klienty Česká spořitelna

 • Nemusíte měnit mobil
 • Pracuje s jakoukoli SIM i bez SIM
 • Rámeček může fungovat i jako kryt mobilu
 • Alternativně lze iPhone s rámečkem nabíjet přes běžný mini USB konektor
 • Bezpečnost: při nepoužívání aplikace rámeček není aktivní

 • Rámeček může vadit designově, iPhone je s ním tlustší
 • Vyšší cena při pořízení (cenová politika vydavatele karty)
 • Omezená nabídka českých bank, jen debetní karty
 • Omezení jen na jednu banku, každý rámeček představuje jen jednu kartu
 • Pouze pro mobily iPhone 4/4S

Mobilní peněženka

Kdo nabízí: Telefónica O2 + GE Money Bank

Připravuje se ke spuštění: T-Mobile

dan_z_prijmu

 • Dostupnost pro více typů mobilních telefonů
 • V nabídce i pro levnější mobily (do cca 4000 Kč)
 • Příjemná cenová politika (nulové poplatky)
 • Jedna aplikace může být pro více platebních karet
 • Předpoklad pro postupnou nabídku více vydavatelů karet
 • Možnost hlubší integrace platebních karet, slevových karet a dárkových kupónů v jedné aplikaci

 • Závislost na jednom mobilním operátorovi
 • Absence SIM Toolkit
 • Složitější způsob zřízení a aktivace
 • Nutnost nastavit bezpečnost, NFC může být stále aktivní
 • Jen certifikované mobily s NFC (tj. ne všechny s NFC)
 • Bezpečnostní riziko vyplývající obecně z Androidu (root, rizikové aplikace a jejich aktivita)
 • Při změně verze Androidu možná nekompatibilita aplikací

Autor článku

Autor se věnuje publikační činnosti v oblasti bankovnictví a pojišťovnictví, specializuje se na finanční produkty, dluhovou problematiku a oblast dopravy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).