Hlavní navigace

Růst HDP za čtvrté čtvrtletí pravděpodobně zklame

12. 2. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Americký dolar v průběhu včerejší seance ztrácel, když se vůči euru dostal až k hranici 1,14 USD/EUR.

Počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti v minulém týdnu poklesl o 16 tis. na 269 tis. osob (trh 280 tis.). Počet stávajících žadatelů o podporu v nezaměstnanosti poklesl na 2,24 mil. osob (trh 2,25 mil. osob).

Lednová inflace v Maďarsku zmírnila svůj pokles na 0,1 % m/m (trh 0,1 %). V meziročním vyjádření však inflace stagnovala na 0,9 % (trh 1,2 %).

Růst evropských HDP bude spíše nižší

Americký dolar v průběhu včerejší seance ztrácel, když se vůči euru dostal až k hranici 1,14 USD/EUR. V nočních hodinách pak kurz amerického dolaru začal posilovat, když se šéfka amerického FEDu J. Yellen ve svém dalším vystoupení, tentokráte před druhou komorou amerického Kongresu, Senátem, snažila uklidnit trhy, které jsou v posledních dnech velmi volatilní.

Projev byl stejný jako ve středu před Výborem pro finanční služby americké Sněmovny reprezentantů. J. Yellen se včera ale během diskuze obsáhleji vyjádřila k možnosti zavedení negativních sazeb. Ze zkušeností, které mají ostatní centrální banky s negativními sazbami, je podle J. Yellen vidět, že banky nebyly schopny svým transmisním mechanismem negativní sazby dostat až k většině vkladatelů a snížit tak úrokové rozpětí. J. Yellen také vyjádřila pochybnost o možnosti fungování zúčtovacích systémů pracovat se zápornými sazbami. Stále také není vyřešena legalita negativních sazeb v americkém právním systému.

Dnešní obchodování bude muset zpracovat několik důležitých ekonomických dat, která budou zveřejněna během dne na obou stranách Atlantiku. Data o růstu HDP ve čtvrtém čtvrtletí pravděpodobně zklamou. Týká se to údajů pro euro zónu jako celek, protože pro Itálii, už kolegové z SG svůj výhled zkorigovali na 0 % q/q. Německo už ráno překvapivě potvrdilo očekávání trhů o růstu 0,3 % q/q. Meziroční růst nakonec předčil očekávání trhu (1,7 %), když dosáhl 2,1 %. Americké maloobchodní prodeje by i přes pokles cen pohonných hmot měly vykázat růst. Na druhou stranu index dovozních cen by měl znovu poklesnout. Index důvěry Michiganské university by se ovšem měl zlepšit na 93 bodů. Po J. Yellen by se měl k situaci vyjádřit také vice-prezident FEDu Dudley.

Koruna se včera podívala na 27,07 CZK/EUR

Koruna včera dostala opušťák a vydala se na výlet mimo obvyklé pásmo pohybu. Dopoledne se totiž její kurz dostal až na úroveň 27,07 CZK/EUR. Kolem této hladiny se potom pohyboval celý včerejší den. V závěru obchodování se pak kurz vracel zpět pod hladinou 27,04 CZK/EUR.

Volatilnější vývoj zaznamenaly další dvě regionální měny. Polský zlotý nakonec ztratil 0,5 %, když ovšem během dne jeho ztráty dosahovaly až jedno procento. Maďarský forint si pro svůj pohyb během dne vyhradil pásmo mezi 311–313 HUF/EUR. Zásadním způsobem se do obchodování nepromítla ani zveřejněná inflace, která zaostala za očekáváním trhu (0,1 % m/m), když v lednu maďarské ceny poklesly o 0,1 % m/m (-0,9 % y/y). Nálada na trzích tak tedy spíše reflektovala celosvětově negativní postoje.

skoleni_29_6

Dnes je ekonomický kalendář v regionu plný. V Maďarsku (trh 0,7 % q/q) a v Polsku (trh i SG 1,1 % q/q) budou zveřejněny první odhady HDP za čtvrté čtvrtletí loňského roku. V České republice (trh 0,5 % m/m, KB 0,3 % m/m) a v Polsku (trh i SG –0,5 % y/y) budou publikována čísla lednové inflace. Kromě těchto sledovaných čísel pak v Polsku budou ještě publikovány údaje o zahraničním obchodě a vývoj běžného účtu platební bilance.

Česká výnosová křivka během včerejška poklesla asi o 2 body na krátkém konci a o 4 body na delším.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).