Hlavní navigace

Růst cen ropy podpořil zámořské burzy

29. 9. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Americké akciové trhy včera navázaly na vývoj na evropských burzách a mírně posílily. Hlavním tahounem byl energetický sektor, který vyskočil o více než 4 % díky prudkému růstu cen ropy.

Hlavní události

ČEZ oznámil další prodloužení odstávky v Temelíně.

Západoevropské akcie by dnes měly otevřít silným růstem.

Z makroekonomických ukazatelů dnes bude zveřejněna například ekonomická důvěra v eurozóně. Ve Spojených státech bude pozornost upřena na vystoupení centrálních bankéřů včetně prezidentky Fedu.

Analytici Société Générale doporučili k nákupu akcie společností Accenture nebo Capgemini.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akciové trhy včera navázaly na vývoj na evropských burzách a mírně posílily. Hlavním tahounem byl energetický sektor, který vyskočil o více než 4 % díky prudkému růstu cen ropy. Objevily se totiž informace, že se země OPEC se dohodly na omezení produkce, které by mělo být specifikováno na listopadové schůzce ve Vídni. Většina ostatních odvětví byla jen v menším plusu, proti proudu šel mírným poklesem například farmaceutický sektor.

Asijské trhy v nočním obchodování ve většině případu přidaly několik desetin procenta, když největší zájem byl z pochopitelných důvodů o energetické akcie (např. China Oilfield Services +11 % nebo Japan Petroleum Exploration +10 %). Japonským indexům navíc pomohlo oslabení jenu, a proto přidaly přes 1 %.

Tip do článku - účto fakturace duben

ČEZ

ČEZ oznámil prodloužení odstávky druhého bloku jaderné elektrárny Temelín. Ta měla původně skončit na začátku října, nyní se spuštění bloku odkládá až na polovinu října. Mimo provoz tak zůstává celá elektrárna.

Zpráva je mírně negativní pro cenu akcií ČEZ. Ve dnešním obchodování by ale podle našeho názoru měl převážit dobrý sentiment na světových akciových trzích a především fakt, že prudce vzrostly ceny německé elektřiny, což je klíčový indikátor budoucí ziskovosti společnosti.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).