Hlavní navigace

Ruská ERB přestala klientům vyplácet na pobočkách peníze

10. 10. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ruská ERB Bank klientům na pobočkách nevydává peníze. Podle banky se jedná o technický problém, který nemá s likviditou nic společného.

Ruská ERB Bank na svých pobočkách v Praze a Karlových Varech klientům nevydává peníze. Podle banky se jedná o technické potíže. Na problém upozornil server Seznam.cz.

Problémy snad jen do zítra

Problémy s výběry má banka od dnešního rána. Nemůžeme se dostat do bankovního systému. Výběry by snad mohly být možné v úterý, řekla serveru Měšec.cz operátorka na zákaznické lince. Pobočky banky fungují, na svém webu klienty banka zatím do doby vydání článku o problémech nijak neinformovala. Zástupci banky odmítají, že by událost měla znamenat problémy s likviditou nebo řízením České národní banky.

Ta v březnu předběžným opatřením zakázala ERB bank poskytovat úvěry a přijímat vklady od veřejnosti. Banka od této doby může dále pořizovat jen aktiva s nulovým rizikem s výjimkou aktiv nutných k zajištění běžného provozu a s výjimkou ukládání vkladů v bankách, které mají licenci udělenou dle zákona o bankách nebo v bankách se sídlem v členských státech Evropské unie. Vyplácení vkladů ale nebylo předběžným opatřením nijak dotčeno.

ČNB jako výkonný orgán dohledu nad finančním trhem po důkladném posouzení vyhodnotila situaci v ERB bank a rozhodla se vydat předběžné opatření a upravit prozatím pravidla pro fungování banky tak, aby v průběhu správního řízení nedocházelo k nevratným ztrátám v případě zhoršení její finanční situace, uvedla tehdy centrální banka.

V červnu Hospodářské noviny přišly s informací, že ERB Bank zatím nesplnila požadavky, které jí po inspekci stanovila ČNB a v bance chybí 1 – 1,5 mld. Kč. Centrální banka se k situaci odmítla vyjádřit s tím, že do pravomocného ukončení správního řízení s ERB Bank není oprávněna sdělovat další informace.

Tip do článku - účto fakturace duben

Samotná banka pak na svém webu po čase reagovala s tím, že informace nejsou pravdivé a mají za cíl banku poškodit.

Banka prohlašuje, že není na pokraji bankrotu a vždy zcela plnila a plní své závazky. Našim klientům vyplácíme a i nadále budeme vyplácet prostředky včas a dle podmínek uzavřených smluv. V bance nechybí uváděných 1,5 miliardy Kč, naopak dodržuje veškeré regulativní požadavky na finanční ukazatele, a to včetně zpřísněných požadavků na kapitálovou přiměřenost, jejíž výši ČNB stanovila na 13 %, uvedla banka s ujištěním, že má dostatečný objem likvidních prostředků a na svých účtech v České národní bance v té době více než 1 mld. Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).