Dům SVJ, ve kterém bydlím, byl zateplen v roce 2011. Zateplení znamená úsporu min. 50% původní spotřeby bez vlivu počasí. Od roku 2012 máme nainstalovaná poměrová měřidla. Poměr rozúčtování topných nákladů je 50% podle plochy a 50% podle náměru na poměrových měřidlech. Zhruba třetina až polovina náměrů je pod hranicí 80%, třetina v rozmezí 80% až 200% průměru a zbytek nad. Pro cca třetinu bytů bude znamenat snížení hranice na 70% úsporu ve vyúčtování, kterou zaplatí obyvatelé s nejvyšší spotřebou.
Takže v dobře zatepleném paneláku klesne násilím spotřební složka třeba ze 70% na 50 nebo dokonce i 30%? Za takovou "dokonalou" spravedlnost beru 100% spotřební složku. Vím proč to nejde a chápu.
Ale jako SNÍŹENÍM spotřební složky a to dost zásadně o desítky procent se jako blížím více spravedlnosti? Co to je prosím za kravinu?
Další argument
"Horní limit spotřební složky zůstane naopak stejný. Jeho další posunutí by totiž mohlo znevýhodnit osoby, které v bytě pobývají celý den, například rodiče s malými dětmi, osoby se zdravotním handicapem nebo seniory, vysvětluje MMR."
částečně chápu ale opravdu jen částečně. Mezi lidmi co jsou na limitu jsou totiž velice časti "mrhači" co topí na 25st s otevřeným oknem a takové dotuje celý dům. Tou citací nepřímo ministerstvo říká "hele lidi z domu složte se na chudáka seniora co musí .. (musi?) celý den být doma". To lze možná nazvat jako sociální, rozvnostářský krok ale rozhodně bych to opět NEnazval jako nějakou "spravedlnost".
Tak pokud máte v baráku někoho, kdo vytápí na 25° C a přitom větrá, tak mu vysvětlete, že nedělá dobře. Bydlel jsem v paneláku takřka 30 let a vždy někdo přišel s tím, že dolácí na ty, kteří si vytápí na 25° a přitom větrají. A když jsme od něho chtěli vědět koho má konkrétně na mysli, tak jen koukal jak sůva z nudlí, neboť nikoho takového z baráku neznal. Ale "prý" to tak lidé dělají...:
Neni to zadne drama. Ale system je to nesmyslny. Za byt by se mel platit pausal na naklady infrastruktury a spotreba by mela pocitat zvlast ciste podle spotreby. Ty koeficienty poloh bytu, nadspotreby apod. jsou padle na hlavu. To by se rovnou mohla kompenzovat vyssi hlucnost bytu v nizsich patrech, prehrivani jiznich bytu v lete… napadl by me milion dalsich faktoru. Nerozumim potrebe kompenzovat fyzikalni vlastnosti bytu.
Nová úprava má motivovat nájemníky starých budov k zateplení.
Ve starém nezatepleném bytovém domě bydlí rodina A, má dejme tomu tři děti a byt 5+1 o 90m2. Vedle bydlí v garsonce o 30m2 nájemník B. Všichni mají měřidla spotřeby tepla. Teplo se rozpočítává 30% podle plochy, 70% podle náměru. A i B jsou si vědomi, že čím víc protopí, tím víc zaplatí a snaží se šetřit.
Začne se řešit zateplení domu. Cena za zateplení, k tomu samozřejmě i výměna oken, se rozpočítává na plochu v m2. Rodina A tak za zateplení zaplatí 3x víc, než nájemník B. A že se jedná o nemalou částku, která se pak v nájmu, či úvěru splácí nejméně 16 let, ví každý, kdo bydlí například v paneláku a toto podstoupil.
Dejme tomu, že nakonec k zateplení domu dojde, a co se stane. Změní se rozúčtování na 70% podle m2 a 30% pole odečtu měřičů. Nájemník B z malého bytu nebude muset, a také nebude, šetřit, protože ví, že to soused A za něj zaplatí.
Takže motivace k zateplení je opravdu náramná. Nebožák s děckama zaplatil trojnásobek za zateplení, je zadlužený po uši na dlouhá léta, k tomu s vědomím, že platí teplo sousedovi z garsonky.