Ovšem opak je pravdou. Musíte jen umřít. Kdysi dávno mě "nutila" Česká Spořitelna k podpisu bianco směnku k úvěru. V té době nebyla skoro žádná konkurence (Hypo a ČSOB) přesto jsem se jim vysmál a smlouvu v pokročilém stádiu nepodepsal. Ještě než jsem zahájil jednání s další bankou už najednou směnku nepotřebovali.
Smlouvu s rozhodčí doložkou bych v žádném případě nikdy nepodepsal. Myslím si, že solidní instituce nemá zapotřebí ždímat peníze ze spotřebitelů prostřednictvím rozhodčích doložek, naopak to ukazuje na nesolidnost, pokud je ve smlouvě rozhodčí doložka obsažena. Já požadovanou službu (zboží) můžu nakoupit kdy chci a u koho chci, oni tuto službu kdykoli neprodají. Proto je důležité číst smlouvu několikrát v klidu a podrobně včetně drobného písma, znát veškeré smluvní podmínky, rozumět smlouvě a v případě pochybností raději neuzavřít. Úplně nejdůležitější je ale přemýšlet, nenechat se zblbnout a nenechat si kálet na hlavu.
Jen tak zkusmo se podívejte na všechny smlouvy, co jste je kdy podepsal, a jejich obchodní podmínky. Rozhodčí doložku má v obchodních podmínkách pro pojištění aut například i Česká pojišťovna. Netvrdím, že je to extra seriozní ústav, ale extra neseriozní myslím také ne.
Někdo z jedné firmy mi tuhle vysvětloval, jak jsou rozhodčí doložky výhodné pro toho dlužníka, protože nebude muset (po rozsudku) platit soudní poplatek a odměnu advokáta. Myslet si o tom můžeme, co chceme.
Jinak samozřejmě rozhodčí řízení je vhodné pro spory ve specializovaných věcech - třeba rozhodčí řízení u Hospodářské komory a Agrární komory, které se cz.Nic snaží tlačit pro doménové spory, mi přijde docela rozumné.
Dokud jsou někteří lidé v naší zemi ochotni (bohužel asi bez nadsázky) prodat nesmrtelnou duši za plážovou osušku, budou se rozhodčí smlouvy sjednávat dál. Akorát budou na samostatném kusu papíru a ne v obchodních podmínkách, ale spotřebitel, který se už vidí doma v obyváku, jak kouká na novou plazmovou televizi, je podepíše stejně.
Na rozhodčí doložce není obecně vzato nic špatného. Jejich smysl tkví v tom, že zatímco projednání věci obecným soudem trvá obvykle řadu let, rozhodčí soud je schopen stejnou věc projednat a rozhodnout násobně rychleji. Drtivá, opravdu drtivá většina věcí, které rozhodčí soudy řeší, je rozhodnuta korektně dle práva. Obvykle se jedná o jednoduchý spor, kdy je dlužník v prodlení s peněžním plněním věřiteli, protože prostě nechce platit.
Právě že když to vezmu statisticky na počet rozhodčích nálezů, tak se obávám, že počet rozhodčích nálezů, které jsou "čisté", oproti těm, kde je ekonomický vztah rozhodce k jedné straně sporu tak silný, že jsou bez dalšího problematické, bude silně v menšině.
Protože těch druhých budou podle mne desítky tisíc - když jeden rozhodčí soud dělá třeba pro celou skupinu PPF...
Rozhodci soud, narozdil od "bezneho" soudu je placen od provedeneho vykonu. Takze platy rozhodcich soudcu jsou primo zavysle na tom kolik rozhoduji sporu. Potud je to pomerne logicke. Ale odkud to zacne skripat?
Kdo si vybira rozhodci soud? Je to lichvar, nebo spotrebitel? Ano je to lichvar, ten vytvori vzor smlouvy a tu 99% procent spotrebitelum podepise tak jak je.
Takze pokud chce rozhodci soud mit svuj chlebicek, musi dosahnout toho aby si co nejvice techto zakazniku davalo do rozhlodcich dolozek prave je. A toho nedosahnout tim, ze budou rozhodovat ve prospech spotrebitelu.
P.S.: Za lichvare si dosadte libovolnou spolecnost (treba ralitky, pojistovny atd.)
P.P.S.: Zkuste se zeptat advokata co vam rekne na smlouvu s rozhodci dolozkou (a to i treba Hospodářské komory a Agrární komory - kterou povazuji za nejobektivnejsi). V drtive vetsine pripadu vam reknou, ze u soudu byste vyhrali u rozhodci spis prohrajete a to hlavne protoze ty firmy se kterymi se budete prit tam maji daleko lepsi osobni kontakty. Takze snahou je napadnout pokud to jen trosku jde celou smlouvu a tim i neplatnost rozhodci dolozky. Tak se ma clovek sanci dostat k soudu a mit sanci na aspon trosku ferove rozhodovani a ma i sanci na to se odvolat (btw. docela casto ma vyssi soudni instance vyhrady k rozsudkum nizsi soudni instance. To znamena ze ani soudci nejsou neomylni, proc by meli byt rozhodci lepsi?)
Je otazka jak tohle dopadne az budou rozhodci dolozky na samostatnem papiru. Jestli tim nebudou rozhodci rozhodovat o celkove platnosti a neplatnosti smlouvy. To by paradoxne mohlo vest ke zhorseni situace.
No, pokud oznacujete za smluvni strany ve spotrebitelskych smlouvach automaticky za lichvare a spotrebitele, tak mam pochybnosti, ze prijmete jakekoliv vecne argumenty. BTW jsem pravnik a s rozhodcimi dolozkami, ktere sveruji rozhodovani sporu stalym soudum, nemam zadny problem. Mozna proto, ze pokud dobrovolne a z vlastni iniciativy vstupuji do smluvniho vztahu, tak nepovazuji druhou stranu a priori za lichvare.
Tak to já jsem tedy právník taky a s rozhodčím řízením ve spotřebitelských věcech mám problém vždycky.
Myslím si, že podmínkou použitelnosti rozhodčího řízení je faktická rovnost stran, ale pojem spotřebitele automaticky znamená, že to postavení rovné není. Nechť se rozhodčí řízení používá mezi podnikateli, tam nepochybně patří, zejména do mezinárodních sporů.
A podle mne "benzin" neoznačuje protistranu automaticky za lichváře, ale pouze použil lichváře jako příklad. A to, že mezi institucionalizovanými lichváři jsou rozhodčí doložky oblíbené, pokládám za nesporné.
Od 1.7. můžete se sporem ze spotřebitelského úvěru naběhnout k finančnímu arbitrovi a nemusíte rozhodčí doložku napadat.
Jinak pozor: za určitých okolností ani neplatnost samotné smlouvy nemusí znamenat neplatnost rozhodčí doložky.
Ten samostatný papír může a nemusí mít vliv, podle toho jak bude napsaný.