Piketty sice nechává za sebe mluvit čísla, jen ta pečlivě vybraná, která souhlasí s jeho (předem stanoveným) názorem.
Problém s jeho čísly je v tom, že do příjmů nezapočítává sociální dávky a do výdajů zase daně. Takže mu pak vycházejí hasnumera zcela neodpovídající reálné situaci. Po zohlednění těchto příjmů a výdajů vyjde, že od 70. let se poměr příjmu nejbohatších a nejchudších nezměnil.
A naprosto pikantní jsou jeho návrhy na řešení - větší sociální dávky a větší zdanění bohatých, které by se ovšem v jeho metodologii vůbec neprojevily, a i kdyby bylo zdanění bohatých 100% a dávky chudým $1 000 000 ročně, stejně by mu vycházela stejná hausnumera.
"Problém s jeho čísly je v tom, že do příjmů nezapočítává sociální dávky a do výdajů zase daně. Takže mu pak vycházejí hasnumera zcela neodpovídající reálné situaci. Po zohlednění těchto příjmů a výdajů vyjde, že od 70. let se poměr příjmu nejbohatších a nejchudších nezměnil."
- Od 70-tých let se poměr příjmů výrazně změnil ve prospěch bohatých.
- Od 70-tých let došlo ve světě k výraznému snížení daňové progrese. U nás je dokonce od Kalousek 2008 pro nejbohatší celkové zdanění silně degresivní (limitně se shora blíží 15%, zatímco u minimální mzdy je 38%, u průměrné 43%).
- Sociální dávky jsou v podstatě zanedbatelná záležitost. Například ČR 2013, státní rozpočet cca 2150 miliard, z toho sociální dávky cca 35 miliard.
Takže tvůj závěr je tedy zjevně zcela mylný.