Hlavní navigace

Ropa atakuje dvouměsíční maxima

19. 7. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Americká ropa WTI prorazila úroveň 90 dolarů za barel a dostala se tak po sedmi ziskových dnech v řadě na sedmitýdenní maximum.

Od svých červnových minim již posílila o více než 15 procent. Včerejší proslov šéfa americké centrální banky Bena Bernankeho  a napjatá situace na Středním východě jsou hlavními tahouny růstu ceny černého zlata.

Šéf FEDu včera svým proslovem zklidnil náladu na finančních trzích a odvrátil tak obavy, že by se ekonomika USA mohla dostat do tzv. dvojitého dna recese. Zároveň obnovil jejich zájem o nákup rizikovějších aktiv, mezi která ropa jednoznačně patří. Investorský optimismus ožil i díky znovuprobuzení nadějí, že nejhorší by již mohlo být za námi.

skoleni_8_6

Vývoj cen ropy

Cenu ropy žene vzhůru také napjatá situace na Středním východě. Tamní krize se po včerejším bombovém útoku na autobus s izraelskými turisty před letištní halou v bulharském Burgasu prohlubuje. Kromě toho v Sýrii včera povstalci pomocí bombového útoku zabili několik členů vládní elity, po čemž zemi opustil i sám prezident Asad. Investoři se proto právem obávají, že by ropné dodávky mohly být v budoucnu ochromeny, což by pak vedlo k růstu ceny černého zlata. Mnozí z nich tedy spekulují na budoucí politický vývoj na Blízkém východě a nakupují tuto komoditu již dnes.

V prospěch ceny ropy teď také mluví americký dolar, který za poslední týden vůči koši šesti hlavních světových měn oslabil o 1.3 procenta. Oslabení dolaru ve velké většině pak vede k posílení komodit denominovaných v USD, což je také ropa.

Autor článku

Autorka je analytičkou finančních trhů společnosti BOSSA.CZ.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).