Hlavní navigace

Názor k článku Rok 2013: Co všechno nás připraví o peníze? od Miloslav Ponkrác - I v tom vysoce kapitalistickém USA existuje taková...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 12. 12. 2012 12:15

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) ---.imarvel.cz

  I v tom vysoce kapitalistickém USA existuje taková věc, antimonopolní úřad.

  Právě v tom USA se starají a regulují i o zbytné věci.

  Například právě v USA v minulosti zasáhli do telefonního operátora a nuceně ho v rámci zásahu proti monopolům rozdělili na dvě firmy. Díky tomu je dnes v USA velmi levné volání a mnoho poskytovatelů volání, které si konkurují.

  Na rozdíl od Česka, které udělalo přesný opak. Nejdříve monopolně darovalo pevné linky a zaručilo monopol Českému Telecomu. Bez jakékoli povinnosti pro další subjekty včetně virtuálních operátorů.

  Zatímco USA udělala zásah pro konkurenční boj a správnou funkci neviditelné ruky trhu, Česko udělalo zásah, aby trh a konkurence dostala po tlamě a nemohla se o nic pokusit.

  V mobilních operátorech je to nemlich to samé. Stačí se podívat na evropskou mapu pokrytí Evropy 3G signálem. Všichni mají pokrytí dobré, jenom Česko vypadá jako vylidněná buš s křováky.

  Vodu USA také regulovalo. Zjistilo po mnoha letech, že privátní subjekt žádnou přidanou hodnotu k vodovodní síti nepřidělá, že pouze zdražuje a snaží se nevynakládat peníze do údržby (i to kapitalistické USA nezbožšťuje zisk jako svatou krávu jak vidíte, to jenom v Česku jsme dosáhli vrcholu kapitalismu, který nám i USA může závidět – zisk dovoluje vše). Takže v mnoha státech USA je zakázáno, aby vodovody vlastnil kdokoli jiný než stát či město.

  Ono si USA také uvědomuje, že vodovodní síť má i strategický a obranný význam. „Komunistické“ a hnusně socanské USA, které znárodnilo vodovody to udělalo na základě zjištění, že soukromý subjekt je špatný hospodář pro vodovodní síť (hle! ani oni si nelžou, že stát je vždy špatný hospodář, jsou schopni vidět reálně) a nic užitečného kromě zdražování pro vlastní kapsu z toho není.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).