Hlavní navigace

Názor k článku Rok 2013: Co všechno nás připraví o peníze? od Miloslav Ponkrác - „omlouvám se za svou nepřesnost. Neměl jsem na...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 11. 12. 2012 20:02

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) ---.imarvel.cz

  „omlouvám se za svou nepřesnost. Neměl jsem na mysli regulaci přístupu k frekvenčním pásmům, ale regulaci cen nabízených produktů.“

  Což v okamžiku, kdy někomu regulací přidělíte rádiovou frekvenci, kterých je silný nedostatek – tak takový subjekt už není z principu tržní. Má výhodu, a to výhodu statku, který nikdo jiný mít nemůže – nebo jí může mít v omezeném množství.

  Protože v takovém případě se nelze spoléhat na neviditelnou ruku trhu, jak předvádí třeba naši mobilní operátoři, je třeba tuto disproporci dát do pořádku regulací výsledného cenového produktu.

  Nelze totiž zasít dokonalou konkurenci, nemůže tu vůbec v principu vzniknout.


  „Pokud tedy společnost přidělila pásma komerčním TV stanicím, není mi jasné, proč není cenová regulace i u nich.“

  Protože na rozdíl od mobilních operátorů dávají své služby zadarmo.

  Také proto, že komerční televizní stanice mají sakra nižší požadavky na potřebný rozsah frekvencí. Naprosto směšný a nepatrný oproti rozsahu frekvencí, které potřebuje mobilní operátor k realizaci své služby.

  Proto také může existovat podstatně více komerčních tv stanic, než mobilních operátorů. A tím pádem si více konkurují, a výsledkem je cena nula. Ale některé komerční stanice (viz satelit) jsou kódované a placené.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).