Menší obec toho může nabídnout samozřejmě víc. Vždycky záleží i na preferencích a životním stylu konkrétního člověka. Např. cena nemovitosti v menší obci je o dost nižší. Možnost nechat děti hrát si s dětmi od sousedů z ulice jenom tak před domem je ve velkém městě také méně pravděpodobná (pokud nebydlíme v nějaké super drahé čtvrti). Nebo třeba větší klid. Ale samozřejmě pro někoho je zase výhodou to, že to má ve městě blíž do práce (i když někdy jenom v km, ne časově), mhd také obvykle jezdí častěji, větší výběr restaurací, obchodů apod. Prostě každému vyhovuje něco jiného a to to ještě musí dávat do souladu se svými finančními možnostmi.
Ano, s tím souhlasím.
Jeden příklad takového nerovného přístupu je např. situace, kdy se zavádí povinnost sbírat nějaký nový druh odpadu. Tato povinnost vždycky začne platit nejdříve v nejmenších obcích (i když je to pro ně obrovský zásah do rozpočtu) a až jako poslední v největších. Příklad: Před časem jsem byl šokován informací, že v Brně se "už" sbírá i jiný plastový odpad než jenom PET lahve. Přitom žluté kontejnery u nás na vesnici byly v té době snad už aspoň 15 let.
Uváděné příjmy z RUD za jednoho obyvatele pro obce nejsou v článku správně uvedeny. Kalkulačka na kterou odkazujete vypočítává kolik přibližně vychází na obyvatele při přepočtu z celé částky. Výše příjmu z RUD o každého nového obyvatele je v závislosti na násobcích postupných přechodů.
Použití přepočítacích koeficientů zabraňuje vzniku situace, kdy změna o jednoho obyvatele v počtu obyvatel obce může výrazně změnit daňové příjmy obce. To byl nešvar rozpočtového určení daní používaného do konce roku 2007, kdy některé obce do slova obchodovaly s trvalým bydlištěm obyvatel.
(tzn. že od státu za každého nového trvale žijícího obyvatele obec dostane cca 800Kč-1500Kč/rok).
22. 12. 2023, 09:38 editováno autorem komentáře
Jsem si vědom, že to je složitější a svým způsobem máte pravdu. Sám si nejsem jist, co je správné počítat jako příjem na obyvatele a co ne. Proto jsem se nakonec přidržel zjednodušeného pohledu, nicméně oficiálního z kalkulačky a proto text uvozuji textem:
"Stručně? Má to zásadní vliv na příjem obce. Podrobněji by to bylo na samostatný článek. Zjednodušeně řečeno má ale obec tím více peněz, čím více obyvatel zde má hlášeno trvalý pobyt. Bohužel to není lineární závislost, že by každá obec měla stejně na jednoho obyvatele, ale progresivní. Pro představu pár příkladů dle kalkulačky předpokládaných daňových výnosů obcí pro rok 2024:"
V každém případě příjem obcí není spravedlivý, menší obce jsou diskriminováni příjmem.
Zakon 243/2000 je cire svinstvo. Dane platime v cr vsichni stejne. Ale penize dostavaji obce jakoby to tak nebylo. Doplaci na to vsichni (v malych obcich nedostatkem sluzeb a prace a v privilegovanych meste drahymi najmy a nemovitostmi) krome lidi, kteri levne kdysi poridili nemovitosti v privilegovanych mestech. Velka mesta jsou privilegovana vice zpusoby - sidli tam urady, nemocnice, soudy, skoly. Nevidim ani jeden jedinny duvod, aby existovala tato nerovnost. Nechapu, ze tohle tema nezveda STAN, kde velka cast poslancu jsou opravdu starostove mensich obci.
poplatek z odpadu. Zpravidla ve větších obcích se platí vyšší než v menších obcích.
A na to jste přišli kde? Naopak ty malé obce mají povětšinou poplatek nastaven v maximální zákonné výši.
Ano, často tím "složitějším systémem" což může být ze zákona budˇ platba za kilo (prakticky se nepoužívá) nebo za litr popelnice. Ten sice může být o něco výhodnější pro velkou rodinu pokud si vystačí s menší popelnicí, spolehlivě je však ještě dražší pro osamělého důchodce. Třeba u nás je min popelnice 80l, vývoz 1x za 14 dní, tj. 2080 ročně, poplatek paušálem na hlavu je max. 1200.
V článku píší, že trvalý pobyt může mít občan kdekoliv, kde se dohodne.
Současně píší, že dle trvalého pobytu se platí poplatky, např za odpad.
To znamená, že trvalý pobyt si např dám, kde budou nejmenší poplatky za odpad.
Tak to je padlý na hlavu.
Samozřejmě ve skutečnosti je to složitější.
Zrovna u odpadu to města nemají jednotné.
V některých městech se platí dle *přihlášeného rodného čísla paušální poplatek za rok.
Ale např v Praze se platí podle popelnice a množství.
Takže kdo má trvalé bydliště u rodičů ve svém městě tak platí částku ve svém městě.
Pokud pracuje v Praze a pronajal si tam byt, tak ještě platí odpady v Praze, protože to má vyúčtované ve službách.