Mám před sebou leták Euronicsu: Intel Core duo, paměť 3 GB, 500 GB pevný disk, DVD mechanika, Vista, montor 22 palců - 19.999,--
Leták Comforu: Intel Core duo, paměť 2 GB, 500 GB pevný disk, DVD mechanika, Vista, monotoru 22 palců - 26.990,--.
Nejsou to nijak nadupané mašiny, ale za 10 rozhodně nejsou. Nejsem znalec HW a cen, na to mám bratránka, vycházím z toho, co nabízejí letáky firem odbornějších než jsou různé hypermanrkety. A nemá smysl kupovat levnější věci, u kterých brzy zjistím, že přestávají stačit. Zatím každý známý, kdo si do začátků kupoval nějaký levnější stroj, brzy přišel na to, že mu nestačí. Buď jej hodně levně prodal, nebo dal na hraní dětem a koupil si něco nadupanějšího. Manžel kolegyně z práce šel do důchodu, a že se taky naučí s kompem zacházet. Ten původní, levný už vystřídal - objevil totiž kouzlo filmování, takže natáčí, stříhá, vypaluje. Další kolega z práce zase objevil kouzlo digitálního foťáku - dnes má taky výkonější a dražší comp, fotky nazvučuje, dělá prezentace, oba jsou "chycení". Když jim bratránek radil něco výkonějšího a dražšího už při první koupi, tak se mu smáli, na co něco složitějšího, vždyť jim to musí stačit, vždyť jim to tvrdili i "odborníci" - jeden v HM, druhý v počítačovém obchodě. Dnes se chytají za hlavu, že neposlechli. Původně to taky měli mít jen na internet, bankovnictví, e-maily.
Když si budu kupovat nové auto, tak taky můžu mít škodovku se základním vybavením řidítka a pásy. Brzy zjistím, že volantem se točí líp a klimoška s ABS a airbagy by taky nebyly k zahození. Tak si skoro nové auto prodám s prodělkem, koupím nové s uvedeným, které bude sice oproti mému původnímu dražší "jen" o 50 tisíc, ale bude dražší o 100 tisíc oproti tomu, co jsem dostal za ojeté, byť takřka fungl nové auto.
Jenže od dob 286, 386, 486 a prvních Pentií doba trochu pokročila a morální životnost počítačů se prodlužuje (pokud nejsou určeny na hry). V notebooku za deset tisíc už tepe procesor na dostatečné frekvenci (obvykle kolem 2 GHz) a má i dostatek paměti (nebo se nechá za pětikilo rozšířit).
Jak už jsem psal, sám mám takový noťas (právě na něm píšu) jako jediný počítač a vystačí mi i na to zpracování fotek, surfování po Internetu, vytvoření nějakého toho dokumentu a samozřejmě ovládání bankovního účtu. Jediné, na co není, je hraní her (prostě na to integrovaná grafika nestačí).
Zatím ho mám něco přes rok a plánuju, že mi ještě nějaký ten rok vydrží.
Mám před sebou leták Euronicsu: Intel Core duo, paměť 3 GB, 500 GB pevný disk, DVD mechanika, Vista, montor 22 palců - 19.999,--
To myslíte vážně, že na interntové bankovnictví potřebujete takovýhle počítač? To je asi jako kdyby někdo řekl "koupit si auto dnes je dnes otázka 200.000" a přišel nějaký chytrák a řekl by:
Mám před sebou leták Mercedesu: E500, noční vidění, paměť na sedačky, čtyřzónová klimatizace, 1.899.000,--
Tady máte sestavu bez displeje za 7 734Kč http://www.alza.cz/sestava-skladem-alza-topoffice-d85680.htm + 15" LCD za 2 438 = 10172Kč. Komplet sestava.
Vsadím se s Vámi o 50.000,-, že i za 5 let vám to na internetové bankovnictví stačit bude.
To myslíte vážně, že na internetové bankovnictví potřebujete takovýhle počítač? - ale já jsem nikde nepsal, že to je pro internetové bankovnictví. Jen nebudu kvůli internetovému bankovnictví kupovat nějaký nevýkoný šunt, co mi nabídnou v prvním obchodě, aby se jej zbavili, když uvidí nějakého neprofesionála - a který po roce budu nahrazovat něčím výkonnějším - viz ostatní příspěvky.
Je pravda, že ve výpočetní technice je obrovský vývoj, a tak si nejsem jist, zda by mi ten vámi nabízený za 5 let vyhovoval.
Příbuzný v rodině měl cca před 5 lety "nadupaný" PC - tuším, že ho to celé stálo do 40 tisíc, aby to mohl dát do podnikání. Dnes to nechtějí ani děti na hraní. Možná ta banka by na tom nějak běžela, ale asi nic jiného, než ta banka. A podle odborníků se to nevyplatí ani rozšiřovat - když vyměníte jednu komponentu, chce to v návaznosti na to další a vzpomínám si, jak mi říkal, že prodejci mu to přirovnali: když dáte do škodovky motor z Porsche, zjistíte, že musíte mít i novou převodovku, brzdy --- tuhle poučku si od něj pamatuji do dneska.
Argument "že to ani děti nechtějí na hraní", je hloupý argument, protože právě hry jsou to nejnáročnější co se dnes běžně používá. Takže počítač, který je na hry úplně k ničemu je na kancelářské práce, úpravy fotek, internet, videokonference, atd. zcela dostačující.
Jediné dvě běžně věci kde starý počítač (tj. např. 5 let) nestačí jsou hry a přehrávání filmů v HD nebo FullHD rozlišení. Na vše ostatní starý počítač stačí čehož důkazem jsou i prodávané levné netbooky, které jsou výkonem cca 4-5 let pozadu.
Takže pokud nehrajete hry a nechcete si pouštět HD filmy, stačí vám na práci i několik let starý počítač. A pokud si koupíte levnější počítač dnes, tak vám přehraje i ty HD filmy a vzhledem k tomu, že žádné "SuperHD" se v dohledné době pro masové používání neplánuje, tak vás v budoucnu budou omezovat je ty hry.
Ano, byla doba, kdy 2 roky starý PC byl děsně starý a nevýkoný, ale ta doba už je za námi, vývoj se zpomalil a výkon běžných strojů už převyšuje potřeby běžných uživatelů.
Asi nevíte, co chcete. Nejprve jste psal: "No, řadě důchodců se internet nezamlouvá hlavně kvůli finanční náročnosti. Ne každý má 20 tisíc na pořízení PC". Uvedl jsem konkrétní příklad konkrétního PC za polovinu, kde poběží velmi dobře nejen Internet (asi myšleno prohlížeč www stránek), ale i většina kancelářských aplikací a bude to i dost slušně přehrávat video.
Takže otočíte a začnete argumentovat, že "by vám asi za pět let nevyhovoval". Přesně vám odpověděl kolega. Podívejte se na počítače pět let staré, jaké měly výkony. Mnoho lidí je používá bez problémů dosud a mnoho lidí si dnes kupuje notebooky s výkony těch pět let starých počítačů.
Jediné, v čem máte pravdu, je ten upgrade. Za těch pár let se často mění patice, takže se toho musí koupit víc najednou. Nicméně neutíkejte. Chcete se vsadit o těch 50 tisíc, že mnou uvedená sestava bude za pět let použitelná na i-net bankovnictví i běžnou kancelářskou činnost stále?
A pro kanceláře a podobné nenáročné aplikace začínají být hitem počítače s procesorem ATOM. cena i s win-xp kolem 5 tisíc, miniaturní že to na stole nepřekáží, větrák to potřebuje výjimečně, spotřeba minimální. I ty filmy to přehraje. Ještě může být verze bez disku - s fleškou - a tam už se netočí vůbec nic.
Koupím-li si starého Favorita na ježdění do 5 km vzdáleného obchodního domu a po roce s ním budu chtít jednak vozit materiál na stavbu a zároveň jezdit na dovolenou do Španělska, tak asi nebudu překvapen, že to nebude moc zvládat. Přitom, když s tím starým favoritem budu chtít i po roce jen jezdit do obchodu a případně k tomu přidám jen jízdy na 15km vzdálenou chatu, tak na to bude stačit i za 3 roky.
Nicméně technicky.
2 GB RAM dnes stojí 800 Kč. 32bitové systémy umí použít maximálně 3 GB. 64bitové aplikace, které by dokázaly využít více RAM jsou v nedohlednu. Takže z pohledu paměti paměti je rozdíl mezi novým high end a lowend PC 800 Kč (1 GB vs 3 GB).
Kancelářské aplikace,internet (flash), skype, filmy at už v normálním či HD rozlišení zvládají dnes všechny dvou a více jádrové procesory. To zda při přehrávání FullHD filmu je procesor vytížen na 70 nebo 20% je irelevantní, nic moc dalšího při tom totiž neděláte. Editace fotek je stejná na všech strojích. Zda 10MPx fotku zmenšujete před posláním emailem nějakým lepší algoritmem 2s nebo 5s je jedno. Trochu rozdíl může být u editace videa, kde hodinové video se může finálně rendrovat hodinu nebo třeba 20 minut, ale kolik toho amatér natočí?
Tedy u procesoru až zlomek procenta lidí, kteří doma pracují s videem odvede stejnou práci procesor za 2 000 Kč jako za 25 000 Kč.
Ani nejlevnější 160GB disk vlastní prací nenaplníte. 160 GB dá práci naplnit muzikou, je prakticky nemožné to naplnit fotkami, ale videem se dá naplnit jakékoliv dostupné volné místo. Takže pokud si doma neděláte na disku filmotéku, tak disk nebude žádný limit. Na druhou stranu, dnes kdy 1 TB stojí cca 3000 Kč rozumovat o prostoru na disku nemá smysl. Kdo prostor potřebuje koupí si ho za pár korun.
Nějaké DVD, monitor, periferie - to jsou věci které se běžné mění až po 5 letech nebo později, tím se nemá smysl zaobírat.
Jediné kde je rozdíl mezi levným PC a drahým PC jsou hry. Můžete mít grafickou kartu na základní desce, která nestojí nic a utáhne zhruba 2 roky staré hry a na druhou stranu můžete si pořídit 3 grafické karty, každou za 20 000 Kč a každých půl roku si kupovat nové. Toto jsou dva póly extrémů, ale většině hráčů stačí si jednou za dva roky kupit kartu za 2-3000 Kč a hrají vše dál.
Nicméně pokud člověk nehraje, tak ho tohle vůbec nemusí zajímat.
Tedy pokud si dnes koupíte levnější PC (ne to úplně nejlevnější), tak v příštích letech bude nakupovat pouze větší disky, pokud stávající zaplníte.
Když někdo začíná s počítačem, jedno jak je starý, je otázka, kde skončí. Každý se asi nestane zuřivý fotograf a grafik nebo nebude pracovat s videoklipy či hrát nejnovější hry. Takže je otázka, jestli koupit rovnou nadupaný počítač za 30 tisíc a riskovat, že s takovým počítačem stejně nebudu dělat nic jiného než číst poštu, číst zprávy na stránkách nebo hledat televizní program nebo hledat nějaké zprávy o akcích, které mně zajímají, třeba turistických. Na takové využití stačí i s rezervou procesor na 500 - 600 mhz a 256 M paměti, limitující tam je hlavně výpočetní výkon pro antiviry, firewally a podobné h ochranné programy. Nebýt jich, klidně by se dalo surfovat i s 486 Pc na Windows 98 běžící na 120 MHz, s nimi a Win XP to musí být PC za pár tisícovek. Takže je otázka, co je větší riziko. Koupit nadupaný PC za 30 tisíc a nevyužívat ho nebo koupit levný starý stroj za 4 tisíce, za rok, za dva se na něm naučit a potom případně sehnat 30 tisíc na nadupaný stroj, potřebuji li ho, nebo 4 tisíce na další starý stroj, stačí li mi.
No. já si zaplnění 160 GB disku jen focením představit dovedu. Za tři roky mám nafoceno asi 12 tisíc digitálních fotek a to fotím už dva roky poměrně málo. Sice z toho nevhodné promazávám, ale nějakých 10 G to bude. A to je jen 5 megový digitál, kde fotka v JPG má velikost okolo 2 mega. Dalších pár giga mám v upravovavných fotkách, protože pro úpravy musíte fotku převést ze ztrátového JPG do bezeztrátového formátu a to potom 5 megová fotka klidně naroste na soubor o velikosti i 25 mega. 10 a více megové fotky focené s dnešními digitály, tam to bude ještě příslušně větší. 40 Giga fotek mám z digitalizace kinofilmů, tam, pokud je kvalitní film a záběr, skenuje se při rozlišení 2000 - 3000 DPI a potom jedno políčku kinofilmu je soubor o velikosti takových 60 giga. A to mám zdigitalizovanou jen asi polovinu svých kinofilmů. A jenom archivuji oskenovaná políčka. Kdybych je začal pořádně zpracovávat, kolikrát fotka vyjde tak, že se ukládá vedle hotové konečně upravené fotky i několik v různé fázi rozpracovaných fotek, protože třeba v budoucnu na rychlejším počítači a lepším softwaru budu chtít tu rozpracovanou fotku upravit jinak než jsem upravil a rázem jedno jediné políčku kinofilmu s kvalitním záběrem bude znamenat několik souborů s celkovou velikostí třeba 200 - 300 Mega.... Na druhé straně, když nezávisí na času, výpočetní výkon počítače na zpracovávání fotek nemusí být nijak velký. Na 486 na 120 Mega a s 32 Mega paměti jsem zpracovával starým Photoshopem LE 60 - 70 megové grafické soubory a taky to šlo. Jenom některé příkazy byly "kafové", příkaz se zadal, nadstavily se parametry a odešlo se dát vařit vodu a udělat kafe. Jak se přišlo s hotovým kafem, počítač právě končil s akcí....
Fotím už šestým rokem digitálně. Pokud bych všechny své fotky uložil nekomprimovaně, tak pravděpodobně 160GB disk zaplním, ale od toho byla vymyšlena komprese aby se ušetřilo místo.
Dnes kdy RAW (což je lepší než nekomprimovaný TIF) zabírá běžně 4-6 MB nemá u drtivé většiny fotek smysl ukládat víc než RAW + upravený JPEG s uloženou kvalitou 80-90 dle preferencí. Všechny fotky nekomprimovaně pravděpodobně neukládají ani profíci a takový fotografický génius aby mělo smysl všechny ty perfektní fotografie pro budoucnost ukládat nekomprimovaně nikdo není. Ukládat nekomprimovaně rozpracované fotky je pochopitelné, ale takových je zlomek procenta.
Tedy na jednu fotku počítejme v průměru 8 MB (6 MB RAW, 2 MB kvalitní JPEG). Tedy na 150 GB (10 GB na rozpracované nekomprimované) se vejde cca 19 000 fotek. Za jakou dobu amatér nafotí 19 tisíc fotek které budou stát za uložení?
Je jasné, že není problém za odpoledne nafotit třeba 600 fotek, ale z těch půjde 550-590 do koše.
19 tisíc fotek nafotí normální amatér za 3 až 10 let, podle náruživosti a za tu dobu bude nejlevnější disk za 1000 Kč tak 1 TB či více.
To je na delší diskuzi. U fotek platí Murphyho zákony, čím je prostor pro ukládání fotek větší, respektive nekonečnější díky jejich vypalování, tím rychleji fotky přibývají. 160 Giga zas na to není tak moc. 19 tisíc fotek nevidím zas jako takový problém. Na nějaké větší akci, jako je třeba Den Nato v Mošnově mít dostatečně velkou kartu, odnesu si pár stovek fotek a jak mám po těch 10 tisících fotkách digitál v ruce, tak většinu z nich mazat nebudu. 2 - 4 hodinky návštěva hradu, nějakého města, to je 50 - 200 fotek architektonických a jiných zajímavostí. Nošení digitálu neustále u sebe - 10 nebo třeba 200 fotek týdně, když je vhodné počasí nebo natrefím na nějakou událost. Druhá věc je to, že surová data z foťáku je polotovar, není to hotová fotka. Správně by se měly všechny ponechané fotky ještě zpracovat v PC. A to je pro mě problém, jak začnu upravovat fotku, nepřestanu, dokuk je na fotce co upravovat a to je potom na každou fotku nejméně hodinka. S tempem, kolik toho fotím, nedělal bych nic jiného než upravoval a ještě bych to nestíhal.