Názory k článku Regulace úvěrů: zmizí 90 % nebankovních společností

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 29. 6. 2015 11:27

    kl (neregistrovaný)

    Když už má klient zákonnou možnost promyslet si úvěr - což je logické s ohledem na skutečnost, že banky odmítají předem sdělit podmínky úvěru, úrokovou sazbu, text smlouvy... - měl by v takovém případě být též vymazán záznam v registru BRKI o otevřeném/odvolaném úvěru a osobní údaje zpracovávané bankou.

    Ve většině případů se dnes klient úrokovou sazbu dozví až poté, co bankéř do počítače naťuká citlivé osobní údaje klienta (rodinný stav, výše příjmů a závazků, kde a jak bydlí apod.) a prověří v registru BRKI. V tom momentě banka začne zpracovávat citlivé osobní údaje a současně se v registru BRKI objeví záznam o otevřeném úvěru.

    Pokud usoudím, že mi výše úroku nevyhovuje, úvěrovou smlouvu ani s bankou neuzavřu (=nestanu se klientem banky), přesto banka nadále citlivé osobní údaje zpracovává a využívá je ke svým účelům vč. marketingu a předávání třetím subjektům (obvykle sesterským firmám, jako stavební spořitelny, penzijní fondy apod.), současně v BRKI zůstane viset záznam o podané žádosti, který je vymazán až po 12 měsících.

    A i pokud klient smlouvu uzavře, dostane 40-70 stran smluvní dokumentace, kterou v bance nemá šanci prostudovat, a následně odstoupí od smlouvy, má dojít ke zrušení smlouvy od samého počátku, bohužel banky toto často nerespektují a klidně vám dál posílají nabídky na svoje produkty, ačkoli jste požádali o výmaz osobních údajů.

    Nevýhoda tohoto "moderního" systému je, že když chcete obejít třeba 8 bank, abyste zjistili, jaký úrok vám banka nabídne, tak všech 8 bank zapíše žádost do BRKI a ty pozdější banky se mohou domnívat, že se pokoušíte o úvěrový podvod (žádáte o více úvěrů najednou), přitom člověk jen zjišťuje podmínky úvěru.

  • 9. 7. 2015 12:09

    Martin (neregistrovaný)

    Zajímavý postřeh.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).