Hlavní navigace

Regionální měny v úterý ztrácely

27. 8. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

České koruně se v úterý nedařilo. Ztrácel i polský zlotý a maďarský forint. Regionální měny následovaly ostatní riziková aktiva, například evropské akcie ztrácely po čtvrté hodině odpolední 2 %.

České koruně se v úterý nedařilo, když se posunula z úrovní okolo 25,65 CZK/EUR nad hladinu 25,70. Přibližně 0,4 % ztrácel i polský zlotý, ještě větší ztráty okolo 1 % pak zaznamenal maďarský forint. Regionální měny následovaly ostatní riziková aktiva, například evropské akcie ztrácely po čtvrté hodině odpolední 2 %.

Dnes byla zveřejněna v regionu pouze maďarská nezaměstnanost, která se v souladu s očekáváními snížila z 10,3 % na 10,1 %. Větší pozornosti se však těšilo zasedání centrální banky, která snížila svoji klíčovou sazbu o 20 bb na 3,80 %, zatímco trh očekával o něco menší krok (o 10 bb). Zmírnění tempa snižování sazeb se čekalo, dle centrální banky je tento postup ospravedlnitelný, když důvodem jsou více volatilní podmínky na globálních trzích. Inflační cíl ve výši 3 % je dle centrální banky dosažitelný i s uvolněnějšími měnovými podmínkami a další kroky měnové politiky budou závislé na ohodnocení rizik. Zde je nutné podotknout, že velkou váhu v tomto ohodnocení má vývoj maďarské měny. Oslabování forintu má totiž negativní dopad na ekonomické subjekty, které si braly půjčky v cizích měnách. Vzhledem k tomu, že vláda nutí banky převzít část těchto ztrát na sebe, tak oslabování forintu má negativní dopad i na bankovní sektor (dle dnešní zprávy bankovní asociace ponesou většinu ztrát z posledního návrhu právě banky, menší část pak stát).

dan_z_prijmu

Zítra se v regionu žádných zpráv nedočkáme, vývoj na regionálních měnách tak dále bude záviset na vývoji kurzu USD/EUR a na vývoji ostatních rizikovějších aktiv. Zítra však nebudou zveřejněny ani žádné klíčové indikátory ve světě.

Česká swapová křivka se v úterý po své celé délce posunula dolů přibližně o 2 bb, když následovala vývoj na eurových protějšcích. 

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).