Být tebou, tak asi skočím z mostu. :-))
Tady se podívej na přepočty cen:
http://www.zakomunistu.cz
Obzvlášť doporučuji sledovat barvu čísla v pravém sloupci.
Ta tabulka je zajímavá a nápad dobrý, ale je značně zavádějící. Takto se ty ceny porovnávat nedají, protože např. pořídit televizi v roce 1989 bylo něco úplně jiného než ji pořizovat dneska. A to ne kvůli režimu, ale kvůli technologickému pokroku.
Daleko obtížnější (pravděpodobně prakticky neřešitelný) úkol v takových srovnávacích tabulkách je kvalita výrobku. Lednička vyráběná hezky postaru nám slouží doteď, a to jí je už přes 20 let. Pračku jsme měnili rovněž po více než 20 letech služby před asi 10 lety. Od té doby máme druhou, z toho ta poslední je už opravovaná. Pepsi tehdy byla u nás nedostatkový luxus, její cena je tedy jasná. Maso tehdy bývalo maso, nikoli "masný výrobek."
A konečně, medián je pořád hodnota značně zkreslená extrémy. Modus, tedy nejčastěji se vyskytující příjem, je ta hodnota, kterou autoři měli použít (i za cenu zaokrouhlování - které však zcela evidentně udělali i pro medián). To, že ji nepoužili, dává důvod se domnívat, že jde jen o další pokus o manipulaci výsledků k prosazení svého názoru, nikoli o objektivní statistiku.
Ještě bych dodal, že jediné položky, které se dají skutečně objektivně měřit (tj. ceny energie, plynu, vody, služeb apod.) jsou dle tabulky správně uvedeny jako podstatně dražší. A polemizovat se dá i o cenách - oběd ve školní jídelně za 20 Kč jsem neviděl už dlouho. Všude, kam dohlídnu, se platí minimálně 25.
Nu což, pokud se Vám po tom stýská a režim kapitalistický Vám nevoní, tak můžete na Kubu nebo do KLDR. Možná bylo něco levnější, ale protože obchody byly prázdné, tak jste si to stejně nekoupil. A že se nekradlo? Heslo kdo nekrade okrádá rodinu spadlo odkud? Právě generace vychovaná komunisty všechno rozkradla, protože to najednou přestal režim hlídat. Ale podívejte se, do to byl. Všechny ty podnikové chaty a podniky samotné. Vesměs straničtí aparátníci a veksláci jimi podporovaní, protože nikdo jiný těsně po revoluci peníze na privatizaci neměl.