Hlavní navigace

Řecký dluh dál poroste

6. 5. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Nová prognóza Evropské komise věští eurozóně i Evropské unii lepší časy. V samotném Řecku ale už tak veselo nebude. Tamní ekonomika by neměla letos překonat růst 0,5 % a dluh asi poroste dál..

Nová prognóza Evropské komise věští eurozóně i Evropské unii lepší časy. Především díky lepšímu apetitu spotřebitelů má euro-klub v tomto roce růst o 1,5 %. To je v souladu i s našimi předpoklady, a pokud máme pravdu, eurozóna poroste nejrychleji za posledních pět let. Poveze se na vlně levnějších cen ropy, masivní měnové expanze, ale také úspěšných reforem některých zemí jižního křídla. Jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik v tomto roce má být kupříkladu Španělsko, kde by se dynamika růstu mohla blížit 3 %.

Ne všude je ale tak veselo. Evropská komise snížila odhad řeckého růstu, který by neměl v tomto roce překonat 0,5 %. A i kvůli tomu je pravděpodobné, že dál poroste veřejný dluh Řecka. Podle původních předpokladů měl přitom již pozvolna klesat ze 176 % HDP na 170 % HDP. A právě velikost řeckého dluhu znovu v tuto chvíli vyostřuje napětí na řeckých trzích.Mezinárodní měnový fond sice včera popřel, že by tlačil na to, aby země eurozóny odpustily Řekům část dluhu. Je ale jasné, že MMF začíná hrát  ve vyjednáváních tvrdou hru. Podle dalších zdrojů blízkých jednání trvá MMF na všech reformních bodech (včetně nižších penzí a reforem trhu práce) a není připraven Athénám na rozdíl od některých ministrů financí eurozóny nabídnout prakticky žádné ústupky. Zdá se tedy, že pokud by chtěl Brusel Athénám některé cíle rozmělnit, bude muset na oplátku buď Řekům sám část dluhu odpustit anebo navýšit svoji současnou pomoc. Ani jedno z toho není moc pravděpodobné a tvrdší hra MMF tak bezesporu šanci na brzkou dohodu s Řeckem snižuje.

Trhy to chápou zatím stejně. Řecké akcie ztratily včera skoro 4 % a výnos desetiletého dluhopisu vystřelil vzhůru o 63 bps. Zajímavé ovšem je, že současně zůstává pod tlakem i bezpečný německý bund. Řecký strach v posledních dnech zatím nevyvolává výraznější únik do bezpečí.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).