Hlavní navigace

Řecko se vrací na scénu

20. 5. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Ve včerejším vyjádření polského ministra financí Szalamachy zazněly tři zásadní informace. A to, že návrh maloobchodní daně by měl být hotov během příštího týdne.

Index ekonomické aktivity chicagského Fedu se přehoupl do kladných hodnot na 0,1 bodu. Výhled podnikatelů dle philadelphského Fedu nevzrostl na 3 body, jak čekal trhu, ale prohloubil pokles na –1,8 bodu. Počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti poklesl na 278 tis. osob. Počet stávajících žadatelů o práci pak také klesl na 2,15 mil. osob.

Stavebnictví v eurozóně pokleslo v březnu o 0,9 % m/m a o 0,5 % y/y.

Maloobchodních tržby v Polsku dosáhly očekávání tržního konsenzu, když vzrostly o 5,5 % y/y. Průmyslové ceny poklesly o –1,3 % y/y (trh –1,3 % y/y). Průmyslová výroba potěšila, když přidala 6 % y/y (trh 3,4 % y/y). Stavebnictví zaznamenalo pokles o 14,8 % y/y (trh –13,4 % y/y).

Dudley a Lacker jsou připraveni zvýšit dolarové sazby

Kurz eura vůči dolaru se během včerejšího dne udržel na úrovních, na které se dostal ve středu pozdě večer našeho času. Poklidný vývoj na trhu tak odrážel málo zveřejněných dat jak ve Spojených státech, tak i na evropském kontinentu.

Zároveň američtí centrální bankéři během svých včerejších vystoupení neřekli nic, s čím by trhy nepočítaly. Předseda dallaského Fedu Fisher odmítl komentovat současnou měnovou politiku a věnoval se výkladu teoretického rámce fungování měnové politiky. Prezident richmondského Fedu Lacker a viceprezident Fedu Dudley už byli sdílnější. Oba potvrdili, že pokud data z ekonomiky opravdu ukáží, že ekonomika roste, tak nemají problém se zvyšováním sazeb. Dudley si to dokáže představit už na červnovém či červencovém jednání. Lacker pak uvedl, že pro zvyšování sazeb hlasoval už na minulém jednání v březnu.

Kurz dolaru vůči euru bude dnes opět držet úroveň ze čtvrtka, když se neočekávají žádná prohlášení centrálních bankéřů. Ze zveřejněných dat bude stát za zmínku pouze statistika prodejů stávajících domů ve Spojených státech. Při absenci dat z Evropy by se do popředí mohla dostat opětovná diskuze ohledně Řecka. Zainteresované instituce a řecká vláda tvrdí, že jsou velmi blízko uzavření dohody ohledně naplnění původních plánů. Na druhou stranu ovšem otázka udržitelnosti řeckého dluhu už zablokovala jednání euroskupiny v úterý. Ekonomové SG to tak berou jako doklad přetrvávajících rozporů euroskupiny a MMF ohledně velikosti, časování a formy odpouštění řeckých dluhů.

Měny v regionu stagnují na hladinách ze středečního závěru

Už druhý týden se koruna drží v úzkém pásmu 27,02–27,025 CZK/EUR. O tom, jak moc je ale ČNB přítomna devizovém trhu se svými intervencemi získáme hrubou indikaci až ze statistiky devizových rezerv, která bude zveřejněna až 7. června. Přesná data pak budou k dispozici až o měsíc později. Na trhu ve čtvrtek vládla poklidná nálada. Po komentářích z úst centrálních bankéřů v posledních dnech už včera nic dalšího nepřibylo. Ke konci měsíce je ekonomický kalendář tradičně prázdný. Jedinou výjimku tvoří konjukturální statistiky, které ale budou zveřejněny až příští týden v úterý.

Ostatní regionální měny také stagnovaly. Maďarský forint během včerejšího dne osciloval kolem úrovně 316,5 HUF/EUR. Polský zlotý se zase pohyboval na hladině 4,39–4,40 PLN/EUR, která byla nastavena v závěru středečního obchodování. Kurz zlotého nerozkolísala ani zveřejněná dubnová data. Meziroční vývoj maloobchodních tržeb dosáhl tržního konsenzu na úrovni 5,5 %. I vývoj průmyslových cen v podstatě odpovídal očekávání trhu na úrovni –1,3 %, když poklesly o 1,2 %. Průmyslová výroba naopak trh potěšila, když vzrostla o 6 % y/y. Naopak stavebnictví potvrdilo trend meziročního poklesu, když v dubnu snížilo svůj výstup o 14,8 %.

skoleni_29_6

Ve včerejším vyjádření polského ministra financí Szalamachy zazněly tři zásadní informace. A to, že návrh maloobchodní daně by měl být hotov během příštího týdne. Ve svém vystoupení ministr také odmítl možnost, že by diskuze nad změnou bankovní daně měla být otevřena dříve než za půl roku až rok. V neposlední řadě si Szalamacha také myslí, že vývoj ekonomiky v prvním čtvrtletí nevytváří potřebu revize státního rozpočtu, jehož schodek chce vláda udržet pod třemi procenty.

Česká výnosová křivka včera zvýšila svůj sklon, když ve středních partiích přidala bod a na dlouhém konci vzrostla o dva.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).