Hlavní navigace

Řecko - prokletí amerického investora

20. 9. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Pro amerického investora to v poslední době musí být frustrující období.

Nejenže se jeho největší ekonomice nedaří, ale místo toho, aby se snažil analyzovat, zdali ohodnocení akcií či dluhopisů odpovídá stavu americké ekonomiky, resp. výhledu pro zisky, musí věnovat pozornost malé zemi na jihu Evropy, jejíž ekonomika představuje něco okolo jednoho procenta eurozóny. Souhrn dění v posledních hodinách se přitom opět vyvíjí podle tohoto scénáře.

Tak například americký prezident Obama včera představil vcelku ambiciózní plán na redukci deficitu (uspořit 3,6 biliónu USD, resp. okolo 18 % HDP za deset let), avšak tato zpráva se jen velmi krátce ohřála na čele titulních informací finančních médií. Již brzy byla totiž zastíněna zprávami o proběhlé telekonferenci mezi řeckým ministerstvem financí na jedné straně a MMF a EU na straně druhé. Vzápětí se na Obamu a jeho rozpočtové plány (pravda jen na papíru) již zcela zapomíná, neboť pozornost se zcela upíná k eurozóně.

skoleni_27_5

Itálii totiž agentura S&P snížila rating a země, které ještě před několika málo lety samy potřebovaly pomoc MMF, nyní navrhují, aby tato instituce s jejich přispěním eurozóně ještě více pomohla. Brazílie totiž údajně na dnešní schůzce zemí BRIC (Brazílie, Rusko, Čína a Indie) navrhne, aby tyto země skrze fondy MMF poskytly větší finanční pomoc předluženým zemím eurozóny.

Zatímco americký investor se může cítit v poněkud nezvyklé pozici, když ceny amerických aktiv určuje vzdálená periferie eurozóny, pak investor sázející na středoevropská aktiva je na vliv dění v eurozóně samozřejmě zvyklý daleko více. Z tohoto úhlu pohledu může být zajímavé i dnešní zasedání maďarské centrální banky, neboť ta se bude muset vypořádat s faktem, že inflace se udržuje na zvýšené úrovni, přičemž forint zůstává velmi slabý. MNB tak může dát signál, že by její základní úroková sazba mohla jít z dnešních 6,0 % vzhůru.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).