Hlavní navigace

Reálné ekonomice se daří

15. 6. 2015
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Česká průmyslová produkce se v dubnu zvýšila, nejlepší zprávou byl ale růst celkové zaměstnanosti v průmyslu. Korunu potěšila i míra inflace.

Zprávy a události

Americké ceny průmyslových výrobců v květnu vzrostly o 0,5 % m/m, o desetinu procentního bodu rychleji než čekal trh. Po očištění o potraviny a energie průmyslové ceny v souladu s očekáváním o 0,1 %. Spotřebitelská důvěra podle University of Michigan v červnu vzrostla na 94,6 bodu z květnových 90,7 bodu, zatímco trh čekal pouze mírný růst na 91,2.

Průmyslová výroba v eurozóně v dubnu zklamala meziměsíčním růstem pouze o 0,1 %, zatímco analytici očekávali růst o 0,4 %. Navíc březnový růst byl revidován o desetinu procentního bodu níže na –0,3 %. Meziročně průmyslová výroba přidala 0,8 % (trh +1,1 %).

Měnový agregát M3 v Polsku meziročně vzrostl o 7,7 % (trh +7,6 %).

Americký maloobchod a jednání s Řeckem tlačí euro níž

Euro se ještě ze začátku týdne drželo na silnějších hodnotách okolo 1,13 USD/EUR, když unikaly zprávy o tom, že Řecko je blízko dohody se skupinou věřitelů. To se ale ukázalo jako velmi mylná domněnka. Jednání krachují, když Řecko odmítá snižovat důchody a mzdy a zvýšit daň z přidané hodnoty. O osudu financí připravených pro Řecko rozhodne ve čtvrtek Euroskupina. Nejzazší datum, pro možné vyřešení krize je summit EU 25. a 26. června.  Po krachu vyjednávání se výrazně zvyšuje pravděpodobnost plnohodnotného řeckého krachu, ale také vystoupení země z eurozóny. To nejsou dobré zprávy pro společnou evropskou měnu, kterou v nadcházejících dnech čeká období vysoké volatility jejího kurzu a pravděpodobné oslabování. Oproti americkému dolaru ztrácela již minulý týden. Zavážila nervozita ohledně vyjednávání o řeckém dluhu, ale i dobrý výsledek maloobchodních tržeb ze Spojených států. Kontrolní skupina, která odpovídá spotřebě domácností v rámci HDP, rostla o silných 0,7 % m/m a naznačila tak, že oživení ve Spojených státech ještě neztrácí dech. 

Více než makroekonomická čísla budou tento týden v popředí různá zasedání. Kromě Euroskupiny se tento týden sejdou také američtí centrální bankéři na svém pravidelném zasedání. Ekonomové SG očekávají, že zavládne mírný optimismus ohledně očekávaného ekonomického růstu. Nicméně horší ekonomická data z poslední doby by se měla projevit v poklesu mediánu očekávaného výhledu pro klíčovou sazbu. V souladu s předpovědí SG by nyní měl ukazovat pouze na jedno zvýšení tento rok. Další schůzka se uskuteční ve Štrasburku, kde by měl Evropský soudní dvůr rozhodovat o legálnosti programu OMT. Jeho rozhodnutí však nemusí odpovídat rozsudku německého ústavního soudu, který by měl přijít kolem přelomu roku.

Co se týče dat, bude tento týden ve znamení inflace. Vzhledem k výraznému nárůstu cen pohonných hmot očekáváme americkou meziměsíční inflaci ve výši 0,6 %. Po očištění o potraviny a energie by měla růst o 0,2 %. Inflace v eurozóně by v květnu měla být potvrzena na 0,3 % y/y, přičemž jádrová inflace vzrostla na 0,9 %. Bez revize by měl zůstat i finální odhad inflace v Německu a Itálii na 0,7 % y/y respektive na 0,2 % y/y.

Inflace na chvíli dostala kurz z pásma 27,30–27,60 CZK/EUR

Česká koruna minulý týden posílila a její kurz se na chvíli vymanil ze svého dlouhodobého koridoru mezi 27,30–27,60 CZK/EUR. Ke konci týdne zisky mírně korigovala a v pátek odpoledne se pohybovala kolem spodní hranice zmíněného koridoru. K posilování ji pomohla vyšší inflace a celkově dobrá data z reálné ekonomiky. Mírně silnější skončil i polský zlotý, který sice zpočátku týdne mírně oslaboval, ale ve druhé polovině týdne své ztráty smazal a oproti minulému pondělku je o přibližně tři desetiny procenta silnější. Podobný vývoj sledoval kurz maďarského forintu, který se v pátek odpoledne pohyboval zhruba na stejné hodnotě jako na počátku týdne.

Reálné ekonomice se daří, ceny překvapily nahoru

Minulý týden byla zveřejněna celá řada ekonomických indikátorů z české ekonomiky. Česká průmyslová produkce se v dubnu zvýšila o 4,3 % zhruba v souladu s tržním očekáváním (4,0 %), když její meziměsíční růst dosáhl 0,8 % m/m (SWDA). Meziroční dynamiku nadále táhl automobilový průmysl, který si připsal 8,3 % y/y. Nejlepší zprávou byl růst celkové zaměstnanosti v průmyslu (v dubnu o 3,3 % y/y) a průměrných mezd zaměstnanců (+3,4 %) v tomto odvětví. Sektor by měl růst i do budoucna, když se nadále zvyšují objednávky (v domácí ekonomice i v Německu) a indikátory důvěry setrvávají na solidních úrovních.

Obchodní bilance uzavřela v dubnu v přebytku 19,9 mld. CZK (trh 17,0 mld. CZK). Dynamika zahraničního obchodu oproti březnu poklesla, když zkorigovala část svých předchozích růstů. Meziročně se exporty zvýšily o 5,8 % a importy jen o 4,5 %, a to navzdory zotavení domácí poptávky. Pokles cen ropy totiž snižuje hodnotu dovozů a deficit bilance minerálních paliv, což zlepšuje i celkovou bilanci zahraničního obchodu.

Nezaměstnanost pokračuje v prudkém poklesu. V květnu se snížila na 6,4 % (z dubnových 6,7 %), nejnižší hodnotu od června 2012. Počet dosažitelných nezaměstnaných poprvé od května 2009 spadl pod 450 tis. Výrazně roste počet volných pracovních míst, úřady jich na konci května evidovaly téměř 93 tis. Na jednoho volné pracovní místo tak připadlo jen 5 uchazečů.

Spotřebitelské ceny překvapily rychlejším růstem. Místo očekávaných 0,6 % meziroční spotřebitelská inflace akcelerovala na 0,7 %. To předčilo nejen tržní očekávání, ale i očekávání centrální banky, která ve své poslední prognóze predikovala květnovou inflaci o čtyři desetiny procentního bodu níže. Meziměsíčně se ceny v květnu zvýšily stejně jako v dubnu o 0,3 %. Za jejich růstem stály především vyšší ceny pohonných hmot a ceny potravin. Z hlediska centrální banky je významné, že tempo růstu zrychlily i jádrové ceny (na 1,34 % y/y). Očekávání centrální banky předčil i nedávno zveřejněný růst mezd za Q1 15. V tuto chvíli tedy nevidíme žádné důvody pro zvýšení současné hladiny kurzového závazku. I nadále předpokládáme, že centrální banka přistoupí k opuštění kurzového režimu v srpnu 2016. I guvernér centrální banky Singer a viceguvernér Hampl minulý týden prohlásili, že si neumí představit, že by doba intervenčního režimu byla zkrácena. Jeho konec by tedy i podle ČNB neměl nastat před začátkem Q3 16.

Tento týden budou ještě zveřejněny ceny průmyslových výrobců za květen a výsledek běžného účtu platební bilance za duben. Rostoucí ceny ropy budou tlačit výrobní ceny směrem vzhůru, a proto očekáváme nárůst o 0,3 % m/m. V meziročním vyjádření by ceny měly zpomalit svůj propad z dubnových –2,6 % na –2,3 %. Běžný účet podle našeho odhadu vykáže přebytek ve výši 11,7 mld. CZK díky kladné bilanci zahraničního obchodu i díky přílivu prostředků z evropských fondů. Zprávy a události

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).