Hlavní navigace

Reálná mzda dále klesá

Miroslav Novák

Celkově zveřejněná čísla nejsou nikterak překvapivá a potvrzují negativní trend posledních čtvrtletí, který je charakterizován pomalým růstem nominální mzdy, snižujícím se počtem zaměstnanců a následně slabou domácí poptávkou.

Doba čtení: 1 minuta

Tato statistika rovněž potvrzuje fakt, že stále větší část domácností nešetří proto, že odkládá spotřebu, ale proto, že na větší výdaje prostě nemá.

Ve 3. čtvrtletí letošního roku činila průměrná mzda 24 514 Kč, což je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku nárůst o 1,4 %. Vzhledem k tomu, že spotřebitelské ceny za stejné období vzrostly o 3,3 %, tak se průměrná mzda reálně snížila o 1,8 %.

dan_z_prijmu

Reálný pokles mezd se týká jak podnikatelské, tak i nepodnikatelské sféry a je těžké najít vůbec nějaká odvětví, kde se zaměstnancům mzda očištěná o inflaci skutečně zvýšila. Touto výjimkou jsou pracovníci zaměstnaní v informačních a komunikačních činnostech. V případě kulturní, zábavní a rekreační činnosti sice mzda pracovníkům reálně vzrostla, avšak došlo k úbytku počtu zaměstnanců.

Celkově zveřejněná čísla nejsou nikterak překvapivá a potvrzují negativní trend posledních čtvrtletí, který je charakterizován pomalým růstem nominální mzdy, snižujícím se počtem zaměstnanců a následně slabou domácí poptávkou. Tato statistika rovněž podtrhuje fakt, že stále větší část domácností nešetří proto, že odkládá spotřebu, ale proto, že na větší výdaje prostě nemá.

Našli jste v článku chybu?