To, co popisujete je jen snižování manka v pokladně. Že ten dluh na pokladně jen někdo jiný zaplatí ze svého. Příklad:
Firma si koupí počítač za 10 tisíc, zaplatí to jednatel/zaměstnanec z vlastní kapsy. V klasickém případě dojde k pokladně a nechá si proplatit počítač z pokladny. V tomto případě si ale nic nevezme a jen se sníží dluh z -200 tisíc na -190 tisíc. Takže základní jmění zaplatíte "ze svého"...
Takže reálně, za koupi dáte třeba 50 tisíc, ale v reálu Vás bude stát ready made firma o základní jmění navíc, ty peníze tam prostě chybí (vytvořeno manko) a někdo to musí zaplatit.
Jenom pro úplnost dodejme, co na to Nejvyšší soud ve svém nedávném rozhodnutí:
"Základní kapitál představuje peněžní vyjádření souhrnu peněžitých i nepeněžitých vkladů všech společníků a jako součást vlastního kapitálu se v rozvaze vykazuje na straně pasiv. Při vzniku společnosti má zobrazovat, jak velké jsou vnitřní zdroje společnosti, popř. jakou hodnotu má majetek, který společníci do společnosti vnesli (otázku tzv. emisního ážia Nejvyšší soud v této souvislosti ponechává stranou). Základní kapitál není (jak mylně usuzuje odvolací soud) představován penězi ocenitelnými hodnotami (v projednávané věci spornými nemovitostmi), které byly (jakožto nepeněžitý vklad) vloženy do společnosti; jeho součástí je pouhé číselné vyjádření hodnoty takto vložených nepeněžitých vkladů. Nakládání s majetkem společnosti, bez ohledu na to, zda jde o majetek, který představoval nepeněžitý vklad, nemá žádný vliv na výši základního kapitálu společnosti."
(NS ČR 29 Cdo 2790/2012).
Základní kapitál je (a i v době, kdy musel u s.r.o. dosahovat minimálně 200.000,- Kč) pouze číslo - toto je realita jak u ready made, tak u jakýchkoliv jiných obchodních společností. V této souvislosti tedy nelze ani spekulovat o tom, že by se ready made společnost jakýmkoliv způsobem lišila od společnosti, která byla zakládána přímo podnikateli. Autorovi lze dát za pravdu v tom, že se se společností mohou pojit skryté závazky - šmejdi ale potom nejsou ti, co ready made společnosti prodávají, ale ti, co je prodávají se skrytými závazky. Docela mě mrzí, že se autor dopustil tak nešťastné paušalizace.