Hlavní navigace

Putin na tahu…

11. 9. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dnes byly oficiálně představeny další sankce Evropské unie vůči Rusku. Budou platit od zítřka. Nyní se bude čekat na odpověď Ruska.

Dnes byly oficiálně představeny další sankce Evropské unie vůči Rusku. Dle Van Rompuye (prezident EU) budou platit od zítřka a na konci tohoto měsíce se bude vyhodnocovat dění na Ukrajině a podle toho dojde či nedojde ke zrušení těchto sankcí. Nyní se bude čekat na odpověď Ruska. Už se spekuluje, že možná protiopatření budou namířena proti evropskému automobilovému či textilnímu průmyslu. Ve hře je také nadále uzavření ruského vzdušeného koridoru pro evropské aerolinky.

Dnes měl také proslov Mase (prezident Katalánska). Ten spojil výsledek skotského referenda s případnou samostatností Katalánska. Skotské referendum je naplánováno na 18.9. a případný úspěch separatistů může povzbudit i právě Katalánce. Osamostatnění ale požadují i další regiony jako např. Baskicko či belgické Vlámsko. Šance na skotskou samostatnost jsou přitom zhruba 50:50.

Německý DAX odepisuje v 16:30  půl procentního bodu a jeho hodnota činí  9.650b. Americký index S&P 500 je níže o 0,4 % na hodnotě 1.987 b.

Včera měl zasedání kartel OPEC. Výsledkem je snížení výhledu denní těžby tohoto uskupení pro příští rok a to o 200 tis. barelů na 29,2 mil. barelů denně. Toto snížení by však mělo být plně kompenzováno navýšením těžby ostatních zemí bohatých na ropu. Ropy typu Brent dnes klesá o 1 % na 97,12 USD/barel.

Trhy budou s bedlivostí sledovat vyjádření Putina k novým evropským sankcím. Jeho výroky budou nejspíše tím, co bude udávat směr evropským burzám v následujících dnech.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik ve společnosti Cyrrus

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).