Vlákno názorů k článku „Průměrný klient“ neexistuje od anonym - Myslím, že nyní bude nějaký čas klientům jedno,...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 10. 2008 8:00

    anonymní
    Myslím, že nyní bude nějaký čas klientům jedno, jak drahý účet v bance mají, ale v první řadě se budou modlit, aby ta jejich banka vlastněná zahraničním vlastníkem nekrachla.
    Před několika málo dny nám modrá totalita vštěpovala, jak jde ekonomika neustále nahoru, jak se všude nabírají lidi, jak se nedaří naplňovat stavy zaměstnanců přes rostoucí mzdy atp. Najednou po pár dnech přesný opak: všude se propouští (nejdřív to bylo díky "silné" koruně), problémy začala pociťovat i Evropa, a nyní dokonce i ČR. Je samozřejmé, že nikdo na plná ústa neřekne pravdu, která banka je nebo bude v nesnázích. Co je mi platné, že se zvýší objem pojištěných vkladů, když v případě krachu banky se k nim dostanu za hezky dlouho, nedostanu na rozdíl od jiných zemí 100 %, nýbrž jen 90 %. A samozřejmě fond pojištění vkladů není bezedný, takže se z něj mohou poskytnout výplaty vkladů menších bank, ale rozhodně ne gigantů v čele s ČS, KB, ČSOB ... Takže padnou všechny banky, pokud lidi vezmou rozum do hrsti, a budou hromadně své vklady vybírat.
    Ekonomická krize se trefila do období voleb, doufám, že se lidem konečně konečně otevřou pořádně oči a nenechají se opět opít guláškem.
  • 9. 10. 2008 8:09

    anonymní
    To je ale blábol. Kdepak jste získal ekonomické vzdělání? V televizi Nova, hospůdce na růžku?
  • 9. 10. 2008 8:14

    Martas (neregistrovaný)
    Aha, takže navrhuješ volit komouše a socany? Ti jako spasí ekonomiku? Tak jak se jim to skvěle daří např. v Severní Korei nebo na Kubě? Když chodíš na Měšec, předpokládal bych určitou finanční gramotnost a obecný rozhled, ale toto se bohužel u tebe nekoná.
  • 9. 10. 2008 8:29

    guest (neregistrovaný)
    Kus pravdy pisatel má. Když jsem začal číst jeho příspěvek, uvědomil jsem si, že jsem díky mBank ušetřil možná 60 korun měsíčně na poplatcích, ale stokrát víc za dobu co mBank mám prodrbal na podílových fondech ... Co se týká voleb, tak pokud vám současná situace vyhovuje, klidně volte modré ptáky. Jen si uvědomte, že někomu vyhovovat nemusí, není to tak těžké pochopit.
  • 9. 10. 2008 8:39

    bert (neregistrovaný)
    Co má česká politika společného s tím, že jste si koupil malé boty nebo nebyl schopen ohlídat svou poměrně rizikovou investici? Vám nějaká strana zakázala včas prodat vaše podílové listy? Výmluvy, svalování viny na druhé ...
  • 10. 10. 2008 20:02

    anonymní
    Koukám, že budete typickým zastáncem modrototalitní "demokracie". Kdo nejde s námi, jde proti nám.
    Nechtěl byste ještě zakotvit do ústavy vedoucí a nedělitelnou úlohu ODS?
  • 10. 10. 2008 9:40

    Rob (neregistrovaný)
    Martasi, specialne Kuba je hezky priklad. Chtel bych videt, jak by to vypadalo v USA, kdyby na ne bylo uvaleno stejne embargo, jako na Kubu.
    Aha, USA, ty k prusvihu zadne embargo nepotrebuji, tem k problemum staci nenazranost jejich bankeru. Skoda jen, ze ty problemy jsou ted celosvetove.
    Udelam Ti radost, Martasi, pujdu volit komouse - zdejsi brajgl, ktery nejen modroptaci lzive nazyvaji demokracie, si nic jineho nezaslouzi. Ale to da tezko vysvetlovat lidem, co se v nenazranosti (nejen amer. bankeru) shledli a radi by se k takovemu zlabu take dostali...
  • 10. 10. 2008 21:53

    Patrik Chrz
    Ono embargo je pouze ve vztahu USA - Kuba. Ostatní státy mohou na Kubu vesele dodávat jak je jim libo - a také dodávají. Bez investicí mezinárodních firem (např. do cestovního ruchu) by se kubánská ekonomika dávno zhroutila.
    Pokud by se stejný případ stal USA (tedy Kuba by na ně uvalila embargo) tak by se stalo - hádejte co - úplně absolutně naprosté NIC :)
  • 9. 10. 2008 8:24

    ivan (neregistrovaný)
    Zase máš školu na devátou? Až taťka zjistí, že jsi byl zase kompu, to bude vylagoš.
  • 9. 10. 2008 8:30

    Dalibor Z. Chvátal
    Váš názor je hodně, jak to slušně nazvat, mimo... :-) Není důvod se bavit krachu bank. Zjednodušeně, naše ekonomika zažívala 2-3 roky rozkvět a strmě lezla nahoru (možná až zbytečně moc) a teď se vrací do normálu. Nic víc, nic míň.
  • 9. 10. 2008 11:15

    anonymní
    Názor určitě mimo není.
    Než se asanovaly naše banky před prodejem do ciziny, taky vše bylo údajně v pořádku a žádný krach nehrozil. Že nějaký ten krach hrozil, nikdo asi nezpochybní.
    Proto je nutné i nyní být ve střehu, zvláště když všichni víme, jak se nám v poslední době lže a zamlčuje.
    Pokud se podívám do minulosti, tak po volbách taky ekonomika "jela", odráželi jsme se už pokolikáté ode dna, pak se celníci sekli ve statistikách o nějakou tu desetinnou čárku a hned bylo vše jinak ... Papír snese vše, že ...
    Krach velkých firem a "zdravé" firmy omezující výrobu a propuštění bych nenazýval "navracení ekonomiky do normálu". Leda že za "normální stav" je považována krize.
  • 9. 10. 2008 12:36

    ViR (neregistrovaný)
    Jestli máte na mysli kolaps textilek či sklářství, tak k tomu se schylovalo mnoho let a není to důsledek nějaké krize, ale tzv. globalizace. Ten současný stav to jen sem tam někde urychlil. Prostě je to tak, že stejné či obdobné výrobky (třeba i v horší kvalitě, leč pro zákazníka akceptovatelné) dokáží jinde vyrobit výrazně levněji, případně je nahradit něčím jiným. Nemá smysl, snad krom výroby základních potravin, se nad tím pozastavovat a řešit to nějakým umělým udržováním nekonkurenceschopných oborů při životě. Lidé se rekvalifikují, najdou si jinou obživu, a vše půjde dál.
  • 9. 10. 2008 14:00

    anonymní
    Nejde o sklárny nebo textilky, i když vhodnou regulací dovozů šmejdů z Asie by se asi taky něco zachránilo. Nikdy jsem jako zákazník neakceptoval mizernou, až zdravotně závadnou kvalitu asijského textilu. Asijci nejdřív začali na stáncích s nekvalitními výrobky, nyní ty samé koupíte i v kamenných prodejnách, za výrazně vyšší cenu. Zákazník už dlouho neměl možnost vybrat si, co a kde koupí tak, aby se nemusel po 10ti letech nošení strachovat z onemocnění rakovinou kůže. Právě ta regulace a nemožnost nakvartýrování asijců z tržnic do kamenných prodejen by jistě přinesly své ovoce.
    Kolaps textilek či skláren ...Může jít třeba také o automobilové montovny. Vím, že někteří kdysi kritizovali jednostrannou orientaci na jeden obor - na automobily. Byli však označeni za odpůrce tržní ekonomiky, za zpátečníky a za socany. Tak to teď vyžereme s plnou parádou.
    Lidé se rekvalifikují ... na co, prosím Vás? Na úředniky? Pokud klesne odbyt čehokoliv, a propuštění lidé budou šetřit a nekupovat, bude to kolotoč utápění se do bídy. Nebudou-li jedni kupovat, nebudou mít ani jiní výrobci a prodejci odbyt, takže taky budou propuštět a tak stále dokola ...
  • 9. 10. 2008 15:01

    Michal Kára (neregistrovaný)
    > Může jít třeba také o automobilové montovny. Vím, že někteří kdysi
    > kritizovali jednostrannou orientaci na jeden obor - na automobily.
    > Byli však označeni za odpůrce tržní ekonomiky, za zpátečníky a za
    > socany.

    Nojo, ale ta nase orientace na tento obor neni dana zadnym trhem nybrz dotacemi a/nebo danovymi odpustky zahranicnim firmam. Co je na tom trzniho?

    > Pokud klesne odbyt čehokoliv, a propuštění lidé budou šetřit a
    > nekupovat, bude to kolotoč utápění se do bídy.

    Takze mame platit lidem za to, ze delaji zbozi ktere nikdo nechce? To uz tu bylo v devadesatych letech. Drzely se nad vodou neperspektivni podniky jen aby "lidi meli praci". Par let to fungovalo, ale nakonec to v 96-97 stejne krachlo. (Toto je prava hlavni pricina toho krachu, ne nejake "rozkradani" majetku, jak tvrdi "hospodsti ekonomove".)
  • 10. 10. 2008 9:09

    anonymní
    A co byste navrhoval, chytráku, aby lidi měli práci a měli co utrácet? Když vezmeme do důsledku, tak neumíme vyrobit nic, co by bylo cenově a kvalitativně konkurenceschopné. Vždy se najde na světě nějaký stát, který to s pomocí dotací vyrobí levněji. Našemu směšnému pokusu vyrábět po r. 1989 vše bez dotací, přerozdělování atp., jen na principu přetrženého hospodářství, se smály děti na zahraničních školách, když jim jeden obrýlený knírkatý "odborník" jezdil přednášet, jak s ekonomikou ČR zatočí.
    A tak Poláci nás převálcují v nábytku a v zelenině, Italové ve vodovovodních materiálech, asijci v textilu atp. Když to půjde do důsledků, tak tady naše fabriky nebudou schopny vyrobit vůbec nic, a personál takové fabriky se bude skládat z 1 dělníka, který bude zametat dvůr, a z 20 manažerů, kteří budou dělat tabulky vytíženosti a prezentace neojoptimálnějšího způsobu zametení dvoru oním jedním dělníkem.
    Opravdu jste tak naivní, že se domníváte, že příčinou krachu není rozkradení majetku, nýbrž umělé držení některých podniků nad vodou? Co si pamatuji, tak řada podniků vyráběla žádané kvalitní výrobky, a přesto již neexistují. Na jejich místo nastoupili zahraniční konkurenti, kteří po likvidaci tuzemského konkurenta nasadili ceny a kvalitu, o nichž se nám ani ve snu nezdálo ...
    Pokud se dnes podíváte do obchodní sítě, jsou sice obchody plné zboží, ale takového, co by nikdo nechtěl, ale protože jiné není, musíte koupit to co je. Mohl bych vám vyjmenovat stovky položek, které bych si rád koupil, které byly za minulého režimu běžně k dostání, a nyní nejsou. Jen prosím vás neraďte, abych začal studovat, zvyšovat si kvalifikaci, vypadl z této republiky, ovládal 5 cizích jazyků, začal podnikat a ono zboží vyráběl... To bych si mohl taky chovat na balkoně slepice pro nezávadné maso a vajíčka.
  • 10. 10. 2008 9:42

    mitr (neregistrovaný)
    > A co byste navrhoval, chytráku, aby lidi měli práci a měli co utrácet? Když vezmeme do důsledku, tak neumíme vyrobit nic, co by bylo cenově a kvalitativně konkurenceschopné.

    Nastudovat si jeden semestr ekonomie, konkrétně Ricardovo zkoumání komparativních výhod. Zní to neintuitivně, ale i kdyby se tady všechno vyrábělo dráž, neznamená to, že volný trh povede k tomu, že se tu nebude nic vyrábět.

    > Mohl bych vám vyjmenovat stovky položek, které bych si rád koupil, které byly za minulého režimu běžně k dostání, a nyní nejsou.

    Tak schválně, stačí mi 20. (Předpokládám, že "položka" není "postýlka vyrobená v téhle české vesnici" nebo "s konkrétně tímhle logem a designem").
  • 10. 10. 2008 20:19

    anonymní
    Občas to chce nemachrovat teorií nabiflovanou na některém vzdělávacím ústavu, ale používat selský rozum a trochu se podívat do historie, kde jsou krize kapitalistického systému běžné a opakující se. Historii nepřepíšete.
  • 10. 10. 2008 22:58

    mitr (neregistrovaný)
    Krize v kapitalismu čas od času jsou. No a? Co to má společného s tím, jestli je nebo není (a má nebo nemá být) české zboží "konkurenceschopné"?

    Selský rozum funguje, jen když je správně aplikován. Představte si to takhle: Kardiochirurg má nezkušenou sestřičku, takže chirurg umí udělat všechno jako sestřička, ale rychleji. Přesto je lepší, když budou pacienty operovat spolu, než když bude jednoho pacienta operovat chirurg a jednoho sestřička. Spoluprací toho zoperují víc a lépe, a můžou tedy dohromady mít větší plat, než kdyby každý operoval sám. Totéž funguje při obchodu mezi různými zeměmi.

    A navíc, když víte, že krize jsou běžné a vyskytují se opakovaně, proč by měl stát uměle podporovat nekonkurenceschopné podniky a snažit se krizi oddalovat? Stejně krize přijde, a pak bude horší, protože přijde z nějakého nového důvodu, ale podporu už stát nedokáže udržet - takže místo dvou malých krizí bude jedna o dost větší.

    (Pořád čekám na 20 položek, které nejsou k dostání.)
  • 11. 10. 2008 21:16

    anonymní
    Nevím, proč u reakce na můj příspěvek čekáte na nějakých 20 položek - já vám přece nic nenabízel!!!!

    Proč tedy v ostatních kapitalistických státech bankrotující společnosti zachraňuje právě stát?

    Já osobně, se selským rozumem, nevidím rozdíl mezi socialismem a kapitalismem. Socialismus šel do kélu koncem 80. let, kapitalismus tam jej již poněkolikáté. Navíc se domnívám, že kapitalismus se dostal díky pádu socialismu do krize později - zachránil ho právě ten pád socialismu, kdy se lidé vrhli na západní zboží a oddálili tak nástup krize. Díky novým odbytištím si západní firmy libovaly, že byly vytaženy na nějakou chvíli z krize a socialistické podniky tudíž krachovaly
  • 12. 10. 2008 14:48

    anonymní
    Proč zachraňuje stát? Tak třeba vlády BeNeLuxu na to po spojení měly, vláda USA taky. Ale třeva taková islandská vláda sice banky "zachraňuje", ale vlastně ani nemá z čeho. A Irové vydali státní záruky převyšujícíc majetel celé Irské republiky. Jde spíše o řeči a politická rozhodnutí. Kdyby došlo na důsledek plnění, nejsou peníze.

    A to ani nemluvím o tom, že naše republika, zadlužená až po uši, by si ani v nejmenším nemohla dovolit převzít banku typu ČS či KB.
  • 13. 10. 2008 8:00

    anonymní
    Když se oněch bank mohl stát za laciný peníz zbavit, neviděl bych nemožnost opětovného převzetí zpět. Ne ale jako zplundrovaného vysátého subjektu, ale subjektu zdravého, nesoucího do státní poklady zisk.

    Domnívám se, že když lidé podlehnou panice a začnou své peníze vybírat, šly by všechny banky do kélu, protože nějaký fond pojištění by absolutně nestačil. Když jsou vklady kryty hlavně dluhu, nikoliv zlatem a dalšími relativně pevnými nástroji, tak nebude vyhnutí.
  • 10. 10. 2008 10:59

    jezevec (neregistrovaný)
    Přičinou krachu je to, že výrobky dané firmy lidi nekupujou. Buďto jsou mizené, nebo zbytečné, nebo moc drahé. Firmu jejíž výrobky jdou na odbyt a lidé za ně solí peníze, nikdo nezruší.
    No schválně - kolik jste si za posledních pět roků koupil kříšťálového skla? Kolik vaše rodina?
  • 13. 10. 2008 8:39

    Jarmila (neregistrovaný)
    "zahraniční konkurenti, kteří po likvidaci tuzemského konkurenta nasadili ceny a kvalitu, o nichž se nám ani ve snu nezdálo..."
    To teda nasadili. Jenže cenu vysokou a kvalitu tristní.
    Jezdila jsem více než 20 let do práce na kole. Nejdřív na Favoritovi. Bezúdržbový, fajn. Opravy za pár švesťáků, měnit se na tom za X let nemuselo nic, všechno klapalo jako hodinky. Pak jsem ho vyměnila za mladší porevoluční model s vybavením šhimáááno. Za rok prokluzoval řetěz. Vyměnil se řetěz a s ním celé sedmikolečko, které mezitím zničil. A že prý řetěz vydrží tak 10.000 km. Za půl roku znovu prokluzoval řetěz. Vyměnil se a s ním celé sedmikolečko, které mezitím opět zničil. Nakonec jsme došli k tomu, že by se řetěz měl měnit po měsíci, radši ještě dřív. Nejsem šílenec ani závodník, co za měsíc najezdí 10.000 km, to teda fakt ne. Takže kolo putovalo do garáže a já naklusala pro průkazku MHD. Byla levnější než ježdění na kole. Bohužel kvalita ostatních výrobků jela do jetele podobným způsobem. Kdysi jsme lednici (Calex) vyměnili po 32 letech, dneska vydrží s bídou 10 let. Ne, nejsem staromilec, ale když už ekoteroristi melou do všeho, jaký má smysl vyrábět šunty, které se za chvíli opotřebujou? Když už se do toho vrazí materiál, energie, lidská práce? Fak by nám nestálo se aspoň trošininku zamyslet nad kvalitou? Nebo by nám tak šíleně kleslo HDP? Jen aby nám následně neklesla čelist, až se budeme brodit horama odpadků, které mohly sloužit, kdyby... kdyby aspoň někdy slyšely slovo KVALITA.
  • 13. 10. 2008 13:03

    anonymní
    Zdravím, paní Jarmilo.

    "zahraniční konkurenti, kteří po likvidaci tuzemského konkurenta nasadili ceny a kvalitu, o nichž se nám ani ve snu nezdálo..."
    To teda nasadili. Jenže cenu vysokou a kvalitu tristní.

    Já jsem to ale přesně takhle myslel. Jestli někdo nabyl dojmu, že míním ve smyslu "nízké ceny a vysoká kvalita", tak se hluboce omlouvám.

    Já si vzpomínám na některé dovozové výrobky před r. 1989 z tenkrát kapitalistické ciziny, Jugoslávie a Číny, ať již přes Tuzex nebo ke zpestření maloobchodní nabídky. Nevím, jestli jsem měl takové štěstí, ale tenkrát bylo vše opravdu kvalitní, a bohužel někdy i o mnoho kvalitnější než tuzemské obdobné výrobky. Ale dostali jsme několik darů ke svatbě v r. 1989 (sporák Rade Končar vyráběný v kooperaci v Kovosmalt Filakovo, lednice s mrazákem Zanusi/Končar vyráběný v kooperaci v Calexu, kuchyňský robot Eta, kuchyňský šlehač Gorenje, friťák Moulinex) a vše nám bez problémů slouží dodnes (vyjma friťáku, který asi před 2lety odešel). Chápu, že dnešní moderní spotřebiče mohou mít menší spotřebu elektřiny, ale když k tomu připočítám náklady nutné na opravy, tak nic moc na provozu neušetřím (viz slavné úsporné žárovky - deklarovaných 8000 hodin nikdy nevydrží). No a pak následovalo několik koupí zboží po revoluci, a kvalita šla opravdu prudce dolů. Jak nám pak vysvětlil jeden známý, narozený a žijící sice u nás, ale německým rodičů, perfektně ovládající němčinu včetně jejich přízvuku (Němci krásně poznají, že nejste Němec podle výslovnosti, ačkoliv jinak šprechtíte bravurně) a pracující po převratu za hranicemi u Německých firem, tak jejich zboží bylo rozděleno na zboží nejvyšší kvality, určené do původních kapitalistických států včetně států západního Německa, pak střed pro země bývalého východního NDR a ten zbylý šunt byl určen pro země byť již bývalého východního bloku. A pokud dneska jdete u nás koupit něco do globálního obchodního řetezce, tak třeba mezinárodní výrobky typu Nestlé, Ariel, Mars atp. , tak je to vyrobené v nějaké zemi bývalého východního bloku. Když to samé jdete koupit v západní cizině (aspoň co my chodíme do německých prodejen, protože žijeme na hranicích a tak se nám vyplatí jak ze vzdálenostních tak cenových tak kvalitativních důvodů navštívit německé obchody než jet do českých), tak je to vyrobené tam u nich na Západě. A jak třeba ženské slintají nad kvalitou pracích prášků Ariel, Omo, Persil atp. Naprosto rozdílná kvalita tam u nich, a to ještě při nižších cenách. Nejdřív jsem myslel, že se ženské mezi sebou na kvalitě domluvily, ale když jsem to slyšel nezávisle i od jiných, tak na tom něco pravdy asi bude. Pokud jedeme na návštěvu k příbuzným do vnitrozemí, jak jim vždy vezeme prací prášky - ty nezklamou.
    Kapitalismus není veden k úsporám, ale naopak k nekvalitní produkci, aby si lidé šli koupit výrobek nový, a tím měli kapitalisti odbyt a zisk. Mnohdy se to dá ale také nazvat plýtváním. Pokud se rapidně nemění užitné vlastnosti výrobku, ale např. jen design, nevidím důvod zbavovat se osvědčeného vyhozením na smeťák a kupovat si nové. Místo zajištění odbytu produkcí nekvalitních výrobků zajistit odbyt dražšího zboží masovější produkcí (s kvantem klesá cena), aby u tohoto drahého zboží mohly ceny klesnout na úroveň dostupnou pro široké masy obyvatel.
  • 5. 2. 2013 23:02

    Ales M. (neregistrovaný)

    Dobry den preju,
    moje psani je krapet "mimo datum" a tehdejsi deni vubec, ale i tak mi vyhledavac nasel Vasi reakci na pripevek pani Jarmily z roku 2008, kde zminujete sporak Koncar, o ktery mi pri hledani na internetu slo v prvni rade!
    Nemuzu se nikde dopatrat navodu k tomuto "historickemu zarizeni" (mame el.sporak Koncar SE40-GRCS) , ktere jsme nuceni pouzivat, ale nedari se nam plne ovladat elektrickou troubu, jejiz cinnost se nastavuje otocnym volicem na prednim panelu na jehoz okruzi je zaroven uvedena teplota a jeste volba topneho telesa (horni/spodni/obe). Nevime jak si na tomto otocnem "knofliku" zvolit "smer peceni" a jeste teplotu a tak mame jidla bud pripalena, nebo nedopecena.
    Nemohl byste nam prosim poradit, pokud jste vlastnil, nebo jeste vlastnite sporak shodny s tim nasim?
    Za jakoukoliv odpoved predem dekuji a loucim se s prani uspesneho dne!
    Za lyzarskoui skolu v Rickach v O/h zdravi
    Ales M.

  • 9. 10. 2008 8:42

    milan (neregistrovaný)
    Bohužel politika nemá se současnou světovou finanční krizí nic společného. Důkazem jsou tví kámoši v rusku i v číně, kde se z toho můžou taky řádně podělat. Je to jen důkaz globální ekonomiky, toho že všichni jsou součástí jednoho celku. Je výborný, že zde máme uvědomnělé občany jako jsi ty. V panice vyberou všechny svý prachy a pošlou banky ke dnu, ve volbách zvolí socany/komunisty a pak už jen zbývá aby začli nějakou válku za spravedlivější svět (což převážně za krizí dělají...).
  • 9. 10. 2008 12:15

    HNF (neregistrovaný)
    "všude se propouští" - to mi pripomina zpravy CST za komunistu : "V ulicich Stockholmu uz zebra prakticky kazdy" :D
  • 10. 10. 2008 8:40

    anonymní
    Přece komunisti nemohli za to, že (nejen) ve Švédsku skoro každý žebral. Když je krize, žebráků přibývá. Bohužel. Dějiny nepřepíšete.

    No a jestli nesledujete media včetně Hospodářských, tak asi opravdu nevíte, že "všude se propouští". Nebo že by byly v HN neověřené bláboly à la Blesk?
  • 10. 10. 2008 9:45

    mitr (neregistrovaný)
    > No a jestli nesledujete media včetně Hospodářských, tak asi opravdu nevíte, že "všude se propouští".

    Tak kde všude se propouští? A kolik je to procent obyvatelstva? O kolik se v důsledku sníží český HDP?

    To, že padla jedna sklářská skupina, která byla dlouhodobě ztrátová už před dvěma lety se vědělo, že ji asi nebude jak financovat, není "všude". Odhaduji, že týdenní zastavení Škodovky dost možná sníží letošní HDP víc, než by ho snížil krach těch skláren už 1. ledna.
  • 10. 10. 2008 21:07

    anonymní
    Měl byste si opravdu, mitre, přečíst nabízené periodikum! A otevřít oči či sundat růžové brýle.
    HN tuším že ve středu - vyjmenované české firmy, které dodávají i jinam než Škodovce, propouštějí, redukují směny ...
    Vím, teď před volbami, kdy se všude ve světě zestátňuje a tudíž se de facto do všeho mísí "socialistická ekonomika", protože kapitalistická již poněkolikáté zklamala, nejdou takováta fakta některým zastáncům "demokracie" příliš pod nos ...
  • 11. 10. 2008 12:50

    HNF (neregistrovaný)
    Nejen ve svedsku skoro kazdy zebral. To si myslite nejspis proto, ze jste se narodil max pred 17 lety. Az si prectete neco jinyho nez marxak, kterej vam podstrkuje vas dodavatel ganji, tak procitnete. Ale nemel byste zasvinovat diskuse dospelym. Vase tema muzete probrat na blistech a a-kontra a najdete spoustu lidi kteri vam budou prizvukovat. Nas nechte bejt stejne nas o nutnosti socialni revoluce nepreargumentujete.
  • 11. 10. 2008 22:00

    anonymní
    Nemusíte číst Marxe, stačí se podívat do historie, dějiny bohužel ODS ještě nepřepsala. Sám se divím, co se dnes naše děti učí v dějepise - v květnu žádné slovo o osvobození sovětskou armádou, ale jen tou americkou. Naštěstí jsou tu ještě naši rodiče a prarodiče, mnozí z nich pamatují koncentrák nebo jak je chovali ruští vojáci a cpali jim čokoládu. Jen se obávám, že až starší generace vymře, budou se děti učit ve školách o nacistickém osvobození od sovětských okupantů.

    Pokud se podíváte do minulosti, uvidíte, že při krizi lidi opravdu neměli co do úst, že brali, brali si život, umírali na nemoci, které lze jinak vyléčit. atp. Nebo se domníváte, že se to týkalo jen neschopného nepřizpůsobivého obyvatelstva, co si nechtělo dále zvyšovat kvalifikaci, učit se cizím jazykům nebo se odstěhovat do jiné země?

    Mluvte za sebe, nepoužívejte ke svému názoru množné číslo. Já se připojuji a ztotožňuji s příspěvkem, na který dost hloupě reagujete.
    Ostatně, co píšou různá periodika o propouštění a krizi, v těchto dnech, to asi nesledujete. Jste asi zaslepen růžovými brýlemi ...
    Docela chápu lidi - to co tu modroptáci předvádí, nemá s demokracií a poctivostí příliš mnoho společného. Lidi by nejspíš nějakou tu sociální revoluci uvítali, bohužel by asi muselo jít o násilný převrat, po dobrém asi vládnoucí třída nebude dělat to, co si přejí běžní lídé (= tzv. "demokracie"). Zatím se zde předvádí jen totalitní vláda moci a peněz.
  • 11. 10. 2008 23:04

    HNF (neregistrovaný)
    Vynecham reakci na vase kydy o ODS. Ale chvalit Rusaky za to jak pekne dojednali ze nas nemohli osvobodit Americani, to hranici s trestnym cinem.
    Nebo vase dojemne vypraveni ze Rusaci cpali lidem cokoladu ! UNRRA neni azbukou a neni to ani rusky. Rusaci tak akorat sezrali valkou zbidacenym lidem dobytek a tem kteri ho uz nemeli tak sezrali psy.
    Jak jsem uz psal, je ti tak maximalne 18 a jestli ti tvuj fotr nebo dedecek vypraveli o jakemkoli blahu vod Rusaku, tak je to jedine tim, ze pri studiu VUMLu totalne zblbli z vodky.
    Pliju na jejich hrob. Fujtajbl !
  • 12. 10. 2008 14:30

    anonymní
    Jestli jste trochu slušný (což asi nejste, když nemáte rád pravdu a ještě se vám nelíbí kritika zločinecké ODS), tak mi laskavě netykejte, já vám taky netykám a neurážejte ty, co nás osvobodili - já za to nemohu, že na většině území to byli zrovna Rusáci. Ale dějiny kvůli tomu rozhodně přepisovat nebudu a rovněž nebudu osvobození ruskou armádou zamlčovat svým dětem.
    Mimochodem, tykali právě soudruzi, tudíž mám právo usuzovat, že budete jedním z mnoha komunistů, kteří to tu "žrali", dělali obyčejným lidem peklo a po převratu rychle překabátili s tím, že kdyby tu v budoucnu měl zavládnout Hitler, tak by opět rychle překabátí a dali by se k němu, jen aby z toho opět něco měli pro svůj sobecký prospěch.

    Jak rozdávali sovětší vojáci čokoládu - o tom mi vyprávěla matka (ročník 1940) a rovněž když žili babička s dědou. Já naštěstí válku nezažil, ale nemám důvod jim nevěřit.

    PS: a kupte si klávesnici s českými znaménky. V Tescu stojí 99,--. Neprzněte zbytečně češtinu. A jestli na ni v "ekonomickém ráji" nemáte, dejte vědět, možná vám nějaký nesobec vypomůže.
  • 12. 10. 2008 14:04

    Patrik Chrz
    Naštěstí jsou tu ještě naši rodiče a prarodiče, mnozí z nich pamatují koncentrák nebo jak je chovali ruští vojáci a cpali jim čokoládu
    ROFL; kde by tehdy Rusové vzali čokoládu? Ze Sovětského svazu určitě ne! (Tedy jedině pokud jí cestou někde neukradli). Pokud někdo mohl rozdávat čokoládu, tak to mohli být jedině Američani.
    Ano, je pravda, že Sovětský svaz nás po válce podporoval, konkrétně v prosinci 1947 po velkém suchu (sucho bylo samozřejmě před sklizní, ale potraviny došly právě okolo toho prosince) poslal dodávku obilí (600 000 tun), ale to nebylo ze žádných nezištných důvodů, potřeboval si naklonit veřejné mínění (což se mu podařilo) před zorganizováním převzetí moci komunisty v únoru 1948. A také se obával, že by se Československo nakonec přidalo k Marshalově plánu a dostalo se tak mimo jeho sféru vlivu. Proto nechal vlastní lidi chcípat hlady a místo toho obilí vyvezl (stejně jako to nyní (i když z jiných důvodů) dělá Severní Korea).
    Sám se divím, co se dnes naše děti učí v dějepise - v květnu žádné slovo o osvobození sovětskou armádou, ale jen tou americkou.
    Zásluhy Rudé armády nikdo nepopírá (na rozdíl od popírání/zatajování účasti americké armády na osvobození Československa před rokem 89), ani ve školách, ani v TV (např. při různých výročích). I když je pravda, že stejných výsledků mohla dosáhnout při mnohem menších obětech, pokud by Stalin již od začátku poslouchal své generály a pokud by se za každou cenu nechtěl do Berlína dostat jako první. Na druhou stranu pokud by se Sovětský svaz do války vůbec nezapojil, trvala by o mnoho déle.
  • 13. 10. 2008 7:20

    neuvedu (neregistrovaný)
    Po bitvě je každý generál ... Ono se kouká na průběh války nyní jinak, v teplíčku, u počítače, než tenkrát.
    Zrovna tak jako dnes jsme schopni kritizovat zákrok Policie proti různým živlům na Techopárty, zasedání Mezinárodního měnového fondu nebo NATO. Ale tehdy, když těm mnohdy nevybaveným klukům v polobotkách šlo o kejhák - co by kdo jiný na jejich místě asi tak dělal? nechal se zabít, zmrzačit? Pak se to v médiích rozpitvává jako "nepřiměřený způsob obrany". Ale v těch sekundách není čas přemýšlet, zda mne nějaký kretén vezme po hlavě tyčí a já exnu nebo ho vezmu já obuškem s tím, že si možná u doktorů vybojuje jako nezaměstnaný ksindl pracovní neschopnost.

    Nevím, co je divného na čokoládě od ruských vojáků. Nedělejme z nich zbytečně primitivy.

    Co se týče vývozu "nedostatkového zboží", tak nemusíme chodit jen do Sovětského svazu nebo do socialismu. I nynější režim přednostně dodává na vývoz, aby dostál smlouvám, a sem se pak doveze šunt z Číny nebo to zbylé, co zůstane pro tuzemský trh, se pěkně zdraží, aby si toho lidé nemohlio tolik koupit. Vezměme třeba obilí - to se vyváží, a u nás pak jeho ceny stoupají do závratných výšin. Auta - aby se mohla v cizině prodávat levněji, tak u nás jsou předražená. Atd. atd.

    Co se týče výuky dětí, tak ty se skutečně učí o osvobození američany. Bohužel, mohu potvrdit, naše dítko s tím už poněkolikáté přišlo ze školy. Tím nechci říci, že je neučí ještě mnoho jiných nesmyslů poplatných dnešní době - je to vlastně úplně stejné, jako kdysi za socialismu. Každý režim si pěstuje jen to své a je na rodičích a pamětnících, aby své děti vedly zlatou střední pravdivou cestou. Ani levicový, ani pravicový extrém ...
  • 13. 10. 2008 9:58

    Patrik Chrz
    Nevím, co je divného na čokoládě od ruských vojáků. Nedělejme z nich zbytečně primitivy.
    Divného je na ní to, že ze Sovětského svazu jí prostě mít nemohli. Ten byl hospodářsky naprosto vyčerpán (částečně válkou, částečně přechodem od feudalismu rovnou do socialismu), měl nedostatek i naprosto základních potravin pro výživu vlastního obyvatelstva, zásobování armád na tom bylo ještě hůř. Proto také dobyté území vypadalo jak po náletu kobylek, sovětští vojáci sežrali kde co mohli (neměli jinou možnost). Sovětský svaz měl jediné - lidi, ty mohl chrlit do války jak se mu chtělo a Stalin se je nerozpakoval obětovat (nechal zemřít i vlastního nejstaršího syna v německém koncentračním táboře i když měl možnost ho vyměnit za jednoho z německých generálů).
    Zatímco ekonomika USA vzkvétala a mohli si tak dovolit dovézt téměř cokoliv (hlavně z Jižní Ameriky), Velká Británie přes silnou německou blokádu dokázala být také hospodářsky samostatná (hlavně díky "vysávání" svých kolonií), Sovětský svaz musel být silně podporován spojenci (jim se to samozřejmě vyplatilo, stálo je to "jen" materiál, ušetřili vlastní lidi, kterých si vážili víc, než Stalin), částečně zdarma, částečně za to platil sibiřským zlatem. A že by Stalin nechal dovézt tuny čokolády místo obilí (nebo ještě lépe tanků, děl a jiného vojenského materiálu), aby jí mohli pak vojáci rozdávat, to je hodně přitažené za vlasy.
    Takže pokud jí rozdávali, tak jí buď cestou někde ukradli, nebo jí dostali od spojeneckých vojáků.
    A co se toho vývozu týče - máme smůlu, jsme malá země a nejsme hospodářsky samostatní. Pokud bychom nevyváželi, neměli bychom za co dovážet a bez dovozu bychom se opravdu neobešli.
    A prodejní ceny (domácí, zahraničí) si určují jednotlivé firmy tak, aby jim přinášely maximální užitek. Je logické, že pokud se snaží proniknout na cizí trh, musí tam nasadit lepší cenu, než na trhu domácím, s vidinou, že pokud se jim podaří získat podstatné postavení na tomto trhu, budou moci cenu později zvednout. Stát (na rozdíl od dob minulých) nemá důvod do tohoto nijak zasahovat.
  • 13. 10. 2008 12:21

    anonymní
    Vážený pane Chrzi,
    nebudu s Vámi nadále polemizovat na téma čokoláda a Rusko. Dnes jsem si shodou okolností s matkou telefonoval, tak jsem se jí zeptal i na to osvobození a ona mi toto opětovně potvrdila. Nikdy nebyla v KSČ, ale nemá proč proklínat a házet špínu na Rusáky, prostě se tak v dobách osvobození dělo. Musíte zkrátka počkat, až má generace a generace mých dětí (těm to prarodiče už taky stihli "vyslepičit") vychcípá a pak můžete kázat o čokoládě. Chápu, že v době války jí určitě nebyly plné krámy jako dnes.
    Má úcta ...
  • 14. 10. 2008 9:19

    anonymní
    Já jsem v prvotním příspěvku nikde nadefinoval, zda čkoláda byla "sdělana v CCCP" či "made in USA" - tady šlo o princip, že rozdávali i to málo, co měli. Pochybuji, že tenkrát Rudá armáda měla nějaké marketingové oddělení, které usoudilo, že rozdáváním (nejen) čokolády je budeme dalších 40 let milovat. Lidé tehdy byli sovětům daleko více nakloněni, ať třeba díky Slovanskému původu, než nyní, kdy se nám při vyřčení pojmu Rus či Sovět vybaví nějaký brouk či představitel mafie.
    Vím, že matka nějaké fotky z války měla, tak až u ní budu na návštěvě, tak se jí zeptám, zda nemá důkazní prostředky v podobě fotky s obalem čokolády, nejlépe s údaji v azbuce a čitelným čárovým kódem, kde první tři nebo čtyři znaky udávají tuším že zemi původu.
    Zrovna tak nedávno jsem zaslechl názor, že v SSSR neznali čokoládu ještě za Brežněva. Škoda, že už se nedají sehnat vynikající čokoládovooříškové bonbony Běločka vyráběné právě v Sovětském svazu a prodávané za socialismu v Praze, v prodejně Čajka. Byly na váhu a nic lepšího jsem dodnes nejedl.

    Končím náš "spor" s tím, že mi je úplně jedno, odkud Rusáci ve válce brali čokoládu, samopaly, chleba nebo pohonné hmoty, důležité je, že to rozdávali úplně cizím lidem ... HOWK
  • 14. 10. 2008 13:33

    Patrik Chrz
    Pochybuji, že tenkrát Rudá armáda měla nějaké marketingové oddělení, které usoudilo, že rozdáváním (nejen) čokolády je budeme dalších 40 let milovat.
    Rudá amáda možná ne, ale KGB (res. její předchůdce NKVD) určitě. Stalin, než šel do války s Německem, moc dobře věděl, čeho chce dosáhnout a jeho úmysly byly hlavním důvodem pro nesmyslně vysoké ztráty Sovětského svazu.
    Samozřejmě ze stejného důvodu rozdávala různé dárky (potravinové balíčky) i americká armáda.
    Je např. zajímavé, že potravinové lístky ve Velké Británii nebyly zavedeny za války, ale po válce a to z toho důvodu, aby mohla maximum potravin vyvážet do válkou (více) zničených zemí, aby neskončily pod vlivem Sovětského svazu.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).