Hlavní navigace

Průměrná mzda roste o 2,1 %

5. 9. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Průměrná mzda v Česku ve druhém čtvrtletí vzrostla. Jak v nominální hodnotě, tak i v reálném srovnání, tedy pokud se k cenám připočte i růst cen.

Průměrná mzda v Česku ve druhém čtvrtletí vzrostla. Jak v nominální hodnotě, tedy v tom, co lidé vidí na svých výplatních páskách, ale hlavně v reálném srovnání, tedy pokud se k cenám připočte i růst cen. V posledním čtvrtletí ale ceny rostly jen minimálně, o 0,2 %. A to znamená, že z růstu mezd o 2,3 % zůstalo 2,1 % ve prospěch lidí. Jinými slovy, jejich koupěschopnost v současnosti roste. 

skoleni_27_5

Medián mezd v Česku je 21.385 Kč. Medián vyjadřuje hodnotu uprostřed, pokud bychom seřadili všechny mzdy do jedné řady. Naopak průměrná mzda je 25.500 Kč. Vyšší hodnotu průměru způsobují vysoké mzdy, které pak posunují celkově průměrnou mzdu výše. Mzda rostla více v podnikatelské sféře, kde se nominálně zvedla o 2,5 %. Naopak v nepodnikatelské sféře, tedy u zaměstnanců, rostla jen o 1,7 %. Přesto to ale znamená, že situace se zlepšuje a lidé si letos opravdu polepšili. Jejich koupěschopnost roste a to by mělo následně zlepšit maloobchodní tržby a projevit se na domácí poptávce. 

Růst mezd souvisí se dvěma faktory. Jednak to je velmi nízká inflace, která z nominálních mezd téměř nic neukrajuje. A pak je to celkové ekonomické zlepšení, které dovoluje zvýšit mzdové náklady a mírně zvyšovat mzdy. Dnešní výsledek potvrzuje růstový trend a zlepšující se situaci. I v dalších čtvrtletích by měla reálná mzda růst, pravděpodobně ještě vyšším tempem, než ve druhém čtvrtletí. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).