Hlavní navigace

Prosincový PMI příjemně překvapil

4. 1. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Dnes zveřejněný prosincový index nákupních manažerů v průmyslu (PMI) v ČR dosáhl 55,6 bodu. Oproti listopadu tak vzrostl o 1,4 bodu a výrazně překonal i očekávání analytiků (54,5).

Dnes zveřejněný prosincový index nákupních manažerů v průmyslu (PMI) v ČR dosáhl 55,6 bodu. Oproti listopadu tak vzrostl o 1,4 bodu a výrazně překonal i očekávání analytiků (54,5). Dle společnosti HSBC/Markit v prosinci opětovně zrychlilo tempo růstu nových zakázek (po 4 měsíčním zpomalování), což se odrazilo v růstu výroby i zaměstnanosti. Ceny vstupů stagnovaly, ceny výstupu však rostly nejvíce za 6 měsíců.

skoleni_29_6

Vývoj PMI tak v prosinci příjemně překvapil a po dvou měsících se opět navrátil k vysokému průměru celého minulého roku (55,7). Celková důvěra v průmyslu byla od října nižší, což bylo spojováno s obavami ohledně vývoje kauzy VW a slábnoucí výkonnosti německého průmyslu v návaznosti na slabší ekonomický vývoj v rozvíjejících se ekonomikách. Prosincové PMI však přináší určité zlepšení, ačkoli pro další vývoj bude stále podstatný především vývoj v zahraničí. Zrychlení průmyslové produkce v Číně v říjnu a listopadu je v tomto ohledu dobrý signál, nicméně zatím by bylo předčasné tvrdit, že je zpomalování průmyslové aktivity v Číně u konce. Prosincový solidní nárůst PMI však přináší optimističtější zprávu a naznačuje, že průmyslová výroba si v prosinci udržela silné růstové tempo.

Metodická pozn: Index nákupních manažerů je založen na údajích získaných z měsíčních dotazníků od nákupních manažerů z více než 250 průmyslových podniků v šetření prováděném HSBC/Markit Economic. Index nákupních manažerů (PMI) je vážený index počítaný z pěti individuálních indexů: nové zakázky (30 %), celková výroba (25 %), zaměstnanost (20 %), lhůty dodávek od dodavatelů  (15 %) a nakoupené zásoby na skladě (10 %).

Autor článku

Autor je ekonom ING Bank.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).