Tak to je pro mne sci-fi. Zamestnavatel mi a mym kolegum (delam databazoveho administratora v globalne operujici spolecnosti) naklada tolik prace a v terminech ze to bez prescasu nejde zvladat. A dela to vedome. Nekdy vice jak 10 hodin tydne, stalo se i ze 20. Sice mi plati na mistni pomery maleho mesta 300 km od Prahy slusne (neco malo pres 50k), nekdy ale uvazuji jestli to stoji za to. Proplaceni takovychto prescasu konci otazkou na tema produktivity prace.
Jake jsou zkusenosti ostatnich?
Moje zkušenost (programátor v Praze na HPP i ŽL) je, že je to v různých firmách velmi různé. Ale obecně když člověk něco umí, tak se sebou nemusí nechat vorat a ani na to nepotřebuje zákoník práce, stačí v krajním případě dát šéfovi vybrat mezi 0h a 8h za den (slušně v klidu vysvětlit) a být připravený dát tu výpověď a smířit se s nižšími prémiemi než mají přepracovaní otroci. To se týká trvalých přesčasů. Krátkodobým přesčasům (je třeba udělat build a ještě dneska), za které si pak člověk vybere volno jindy, se vyhnout většinou nedá. V jiných místech a jiných oborech o bude asi v průměru horší.
Tak já pracoval ve firmě, kde jsem měl relativně nízký základní plat, ale každá hodina přesčasu (a že jich bývalo) byla zcela automaticky proplacena. Zaměstnavatel strhával podle své úvahy osobní ohodnocení, ale sáhnout na přesčasy neexistovalo.
Taky jsem pracoval ve firmě, kde to fungovalo jako u vás - tedy že plat je daný a zahrnuje i všechny přesčasy ať jich je, kolik je.
A taky jsem pracoval ve firmě, kde se drobné přesčasy (1-2 hodiny denně) neproplácely a braly se, že jsou zahrnuty v základním platu. Ale pokud byl mimořádný nával práce a nestíhal se projekt, tak se vyhlásily přesčasy 4-6-8(!) hodin denně a ty se proplácely.
Čili vyskytují se všechny varianty :-D
Pokud berete v zaměstnaneckém poměru v malém městě někde u Třince (kde jinde je v ČR místo 300 km vzdálené od Prahy?) přes 50k na místě databázového administrátora, tak IMHO berete slušný plat. Aspoň jsem měl pocit, že je to na severní Moravě horší. Záleží pochopitelně na tom, jaké máte zkušenosti a co opravdu umíte. Ale mám pocit, že víc byste v Praze bral jenom jeho senior s 5-10 lety praxe a s větším množstvím zarámovaných certifikátů. Což možná jste, nevím.
Zamysli se nad prioritami. Dělala jsem odnevidím donevidím za velké peníze, dokud jsem neměla rodinu, tzn. šidila jsem akorát sama sebe. Ale teď dělám 8,5 hodiny za 1/3 mzdy, ovšem v 16:00 mám padla, čistou hlavu a čas na vše ostatní, co je pro mne momentálně důležitější než práce. (Jo, vyplatí se dost si našetřit, protože člověku trvá, než se naučí s nižším příjmem vycházet:)
Pracuji ve firmě, která proplácí přesčasy THP pracovníkům, takže člověk, který má 25 a více tisíc hrubého si s přesčasy přijde na pěkné peníze, dle mého názoru. Jsou však lidi, kteří jsou v práci více jak 12 hodin schválně, nemají rodinu, koníčky, tudíž nikam nespěchají, i když se vymlouvají kolik toho musí udělat a využívají toho. Já, která se snažím zvládnout svou práci v pracovní době a nezůstávám schválně přesčas, tak vlastně šidím sama sebe o peníze. Tak buď budu v práci celý den a budu mít o něco víc peněz, ale zato nebudu mít čas na sebe a na rodinu, nebo budu mít to málo a čas na jiné věci než na práci. Nyní preferuji to druhé...
Dobrý den,chtěl bych se zeptat,můj zaměstnavatel mi neproplácí práci ve svátek a odměnou mi je že dostanu zaplacený den ve svém osobním volnu jako kdybych byl v práci,tedy že mi v měsíčním fondu nechybí žádný neodpracovaný den,ale peníze navíc žádné nedostanu,neměl bych mít právo být doma pokuď mám být v práci a tento den dostat zaplacený,dostat volno když mám volno mi příjde divné?Díky za informace