Hlavní navigace

Propad cen ropy srazil asijské akcie

18. 4. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Americké akciové indexy v pátek skončily mírně červených číslech, za celý týden si ale index S&P 500 připsal 1,6 %, když si během posledních pěti dnů sáhl na své 4měsíční maximum.

Akcie O2 se dnes poprvé obchodují bez práva na dividendu ve výši 16 Kč za kus.

Stock Spirits oznámil změny v managementu včetně výměny CEO.

Západoevropské akcie by měly do nového týdne vstoupit poklesem zhruba o 1 %.

Dnes nebudou zveřejněny žádné klíčové makroekonomické ukazatele. Ve zbytku týdne bude zásadní událostí čtvrteční zasedání ECB, od kterého však nečekáme změnu měnové politiky.

Nová výsledková sezóna dnes v USA přinese údaje o hospodaření společností Hasbro, IBM, Morgan Stanley, Netflix nebo PepsiCo.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akciové indexy v pátek skončily mírně červených číslech, za celý týden si ale index S&P 500 připsal 1,6 %, když si během posledních pěti dnů sáhl na své 4měsíční maximum. K tomu pomohly finanční domy, které na úvod výsledkové sezóny pozitivně překvapily. V pátečním obchodování ale banky oslabily, nejvíce se dařilo akciím maloobchodních prodejců a výrobců spotřebního zboží.

Noční obchodování na asijských trzích negativně ovlivnilo víkendové setkání představitelů zemí OPEC v Dauhá, které nepřineslo žádnou dohodu ohledně zmrazení objemu produkce. Cena ropy proto spadla přibližně o 5 %, což srazilo jak čínské, tak japonské akciové indexy. Akcie v zemi vycházejícího slunce tlačily dolů také dopady nedávného zemětřesení, když např. automobilka Toyota Motor (akcie –4,8 %) oznámila možné snížení zisku z důvodu výpadků dodávek. Na Australských burzách pak kromě nižších cen komodit zaujal propad akcií aerolinek Qantas Airways (-11 %) kvůli menšímu než očekávanému růstu přepravní kapacity na domácích linkách.

O2 Czech Republic

Akcie O2 se dnes poprvé obchodují bez práva na dividendu z loňského zisku ve výši 16 Kč za kus. Ve dnešním obchodování proto lze čekat pokles přibližně o dividendu, tj. asi o 6 %. Dividendu ještě musí potvrdit zítřejší valná hromada, to by ale mělo být jen formalitou. Výplata dividendy proběhne 19. května.

Stock Spirits

Likérka Stock Spirits v pátek oznámila, že novým výkonným ředitelem pro Polsko se od června stane Marek Sypek, dosavadní šéf firmy Agros-Nova, což je jeden z největších tamních výrobců nápojů, marmelád a konzerv. Dnes ráno navíc vyšlo najevo, že CEO Chris Heath odejde do předčasného důchodu a dočasně jej nahradí nezávislý člen představenstva Miroslaw Stachowicz.

Vedení Stock Spirits tak reaguje na kritiku některých významných akcionářů ohledně podcenění situace na polském trhu, který je pro firmu klíčový. O odvolání CEO se mělo hlasovat 23. května na valné hromadě. Zprávy vnímáme kladně, protože by mohly nastartovat pozitivní změny v hospodaření společnosti (zlepšení ziskovosti v Polsku, snížení příliš vysokých nákladů centrály atd).

skoleni_29_6

NWR

Podle ministra průmyslu Jana Mládka žádají vlastníci NWR záruky státu na budoucí výdaje ve výši 15–19 mld. Kč a k tomu navíc vyplacení 200 mil. EUR (5,4 mld. Kč), což se vládě nelíbí. Majitelé naopak tvrdí, že státu navrhli akciový podíl ve firmě výměnou za 4 mld. Kč.

Neochota vlády ohledně poskytnutí státní podpory je negativní zprávou pro další vývoj ceny akcií NWR. Vyjednávání však bude podle všeho dál pokračovat.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).