Nevíte jestli nějaká banka umí následující postup?
Byt vlastní osoba A (matka), osoba A má hypoteční úvěr u banky, na bytě je zástava. Řádně splácí, žádné škraloupy.
Osoba B (dcera) koupí byt (popř. získá obdarováním), na bytě zůstává zástava, úvěr nadále splácí osoba A.
Protože banka nic neriskuje, na bytě zůstává zástava, tak by to problém být neměl, ale současná banka (Sberbank) to nechce umožnit, chtějí, aby osoba B převzala úvěr.
Jde o to, že se chceme vyhnout dědění a placení poplatku notářům. Na druhou stranu se nemůžu nyní zatížit úvěrem, protože na podzim/zimě plánujeme s manželem koupit vlastní byt (nyní bydlíme v nájmu) a jak počítám, tak na hypotéku podle nových pravidel nedosáhneme, já jsem na mateřské, sice mám příjem jako živnostník, ale představené ukazatele bychom nesplnili, co jsem propočítávala. Když totiž na sebe napíšu máminu hypotéku, rázem se stanu nebonitní, nesplním ukazatel DTI).
Byt budeme kupovat s manželem spolu, opírat se hlavně budeme o jeho příjem, já mám příjem nízký (něco si přivydělávám při rodičovské), musíme ale zapojit oba příjmy, moje i jeho. S manželovo příjmy dosáhneme na 80% hypotéku, vlastní prostředky na akontaci máme. Pokud ale převezmu nyní hypotéku matky, přesáhneme DTI a nový úvěr si nebudeme moci vzít. Počítali jsme to s finančním poradcem. Matka ručit nemůže, banky ji neakceptují z důvodu věku.
To slovo "zástava" znamená, že banka má právo za určitých podmínek danou věc zabavit, prodat a z utržených peněz uhradit dluh. Zbytek peněz pak dostane dlužník zpátky.
Váš příklad, kdy vlastníkem je osoba B, ale úvěr je na osobu A, by nic takového neumožňoval. Pokud by osoba A přestala splácet, tak jí banka nemůže byt zabavit, protože není její. Banka tím v důsledku riskuje všechno, ta zástava defakto přestala existovat. Zákon nedovoluje bance zabavit věc někomu, kdo jí nedluží.
Zkrátka není možné, aby dlužník zastavil věc, kterou nevlastní. Dlužit a ručit zástavou může jen ten, kdo tu nemovitost vlastní.
Je možné, aby zástavce byl rozdílný s dlužníkem. Dokonce i Sberbank toto umožňuje u nových úvěrů v případě, že zástavce je v rodinném poměru s dlužníkem (1. sk.). Problém by byl v odpočtech úroků z úvěru - tam to nejde, pokud je dlužník odlišný od vlastníka.
Otázkou je, jak je postavena zástavní a úvěrová smlouva Sberbank - pokud v ní není zákaz zcizení a zatížení, teoreticky by mohlo dojít k darování nebo prodeji nemovitosti a úvěr by zůstal na osobu B. Změnou vlastníka nezaniká zástavní právo.
Zkusit opět kontaktovat banku a zjistit stav zástavního práva zapsaného v katastru.
Mně nějak neni jasný, proč se vyhýbat dědění. Těch pár korun notářovi vás nevytrhne, bude to míň než půlka úroků za rok hypotéky. Dědická daň taky v přímé linii neni. Já bych si to nekomplikoval, stejně při dědění něco platit budete, pokud zbyde po matce majetek nad pár tisíc (nevim kolik je teď ten strop) kč a poplatky notářum jsou taky zastropované (kdyby ten byt stál třeba 100 mega). Ještě mně napadá že budete řešit poplatky katastru a možná i bankám za zřízení a zrušení zástavy, což se v případě dědictví neplatí.
Vlastně asi bude jiná situace, pokud nejste jedináček.
imho dan z prodeje je 4% a to z kupni ceny ovsem samozrejmne nelze byt odporad za 1 kc! v takovem propade vam financak vymeri dan dle jejich cenoveho odhadu ceny nemovitosti! Pred prodejem bytu musite mit oceneno soudnim znalcem odhadni cenu za tu muzete byt prodat ani o korunu mene!!!
Daž z prodeje 4% souhlasí, ale že by se musela nemovitost před prodejem oceňovat soudním znalce, to slyším poprvé :D
Samozřejmě lze prodat nemovitost např. za zmiňovanou 1 Kč, nicméně finanční úřad (pro stanovení daně z nabytí) bude vycházet:
a) z ceny kupní, a
b) z ceny odhadní (75% z odhadu soudního znalce), nebo
c) z jejich výpočtu dle tabulek.
U porovnání hodnoty mezi body a) a b) nebo a) a c) podle toho, která bude vyšší. Volba, jak určit cenu pro výpočet daně, je vždy na kupujícím, resp. ten si volí, zda nechá udělat odhad nebo nechá FÚ spočítat hodnotu nemovitosti.
Tak bych prosím prosil nepsat, s prominutím, "hlouposti".