Pokud je Nájemní smlouva správně sepsaná, proč nemůže dojít k okamžitému vystěhování? Proč musí pronajímatel cpát "nemalé peníze" notářům? A nestačila by 1 obecně správně sepsaná smlouva, která by zajistila právní nezpochybnitelnost vzájemných práv a dohod, která by se třeba dala stáhnout z internetu a sloužila jako jasný nárok k vykonání práva k vystěhování nájemníka, který ji nerespektuje? Případné dodatky k takové smlouvě by se už mohly projednávat u soudu, nebo sepsat s notářem. Proč se to musí tak komplikovat? Pokud bude nájemníkovi zřejmé, že když smlouvu nedodrží, bude následovat vystěhování, začne se podle toho také chovat. Pronajímatelé by neměli svázané ruce a takové finanční ztráty, ani starosti. Osobně se domnívám, že majitel objektu by měl mít přirozeně právo s ním nakládat dle vlastního uvážení, tedy i s nevhodnými nájemníky. Ti by se velice rychle buď přizpůsobili, nebo by museli odejít.
Bohužel, ne. Zákon to nedovoluje a to je špatně. Samé zákazy a zasahování do vlastnických práv, svobodná vůle vlastníka majetku je potlačována a to je podle mne špatně. Lidé se slepě podřizují všemu, co někdo tam nahoře vymyslí, sebevětší hlouposti, jak to stádo ovcí. Myslíte, že to má někde nějaké hranice? Kam až to zajde? Budeme nakonec poslouchat i kolik útržků toaletního papíru smíme použít? Vám se to věčné omezování a nařizování snad líbí?
Omlouvám se, ale zaměňujete svévoli s projevem vlastní vůle, což rozhodně nejsou synonyma. Vlastní vůle je projevem svobodného rozhodování, který však respektuje morální hodnoty, principy spravedlnosti a právní normy. Svévole naopak znamená jednání, které ignoruje morální či společenské normy, často se projevuje jako neomezené prosazování vlastních zájmů a v extrémních případech může vést k bezohlednému jednání nebo dokonce ke zneužití moci. A právě tomuto by měla právní úprava společenských vztahů předcházet.
Rozumím vašemu rozhořčení nad délkou sporů – to je obecně problém, který vadí mnoha lidem. Nepochybně by nemělo docházet k porušování zásady, že smlouvy se mají dodržovat. Nicméně vymáhání smluvních povinností nelze ponechat na jednotlivci. Pokud dojde k porušení smlouvy, existují právní nástroje, které umožňují nejen vymáhání jejích podmínek, ale i náhradu škody způsobené protiprávním jednáním (náhrada škody, náhrada ušlého zisku, náhrada nákladů soudního řízení).
Přestože můžeme poukazovat na různé problémy a nedokonalosti systému, věřím, že se shodneme na nutnosti zachování základních principů právního státu.
Zmiňované nástroje v praxi někdy nefungují vůbec. Např. vymáhání náhrady za způsobené škody. Příklad ze soudního jednání: Máte zdokumentované škody?" Odpověď: "Ano, mám to nafoceno před a po ..." Soudkyně: "Nemáte na fotce datum, nemohu uznat." Příští případ s fotkou s datumem: " Datum se dá na foťáku zfalšovat." Opět neuznáno. Dále, konzultace s právníkem: "Škodu nevymůžeme, ta se špatně prokazuje."
A proč má na mezery systému doplácet majitel? Co to je za systém? Máme respektovat poškozování svých práv a majetku? Nechat se okrádat, stále více zadlužovat, když ve finále z nájemníka nic stejně nedostaneme? Možná byste se divila, ale "svévole" je často okamžitý a jediný prostředek, jak ochránit svůj majetek. Bohužel.
To nejdulezitejsi, co v clanku vubec nezaznelo: Ten notarsky overenky souhlas s vystehovanim musi podepsat i najemnik. Predem, nez dojde k problemum, takze typicky pri podpisu najemni smlouvy.
Ktery pricetny clovek (najemnik) by tohle dobrovolne podepsal? Ja teda rozhodne ne.
19. 3. 2025, 05:05 editováno autorem komentáře
Souhlasím s Blešíkem. Pronajímám vlastní byt. Ve smlouvě je napsáno, že je výpovědní lhůta 3 měsíce. Nájemce neplatí, tak má 3 měsíce na vystěhování. Po 3 měsících se neodstěhuje? Policie, výměna zámků a adios. Když se neumíš chovat podle podepsané smlouvy, tak si jdi třeba na ulici. Jak píše Blešík: hned by bylo po neplatičích.
"Policie slouží veřejnosti. Jejím úkolem je chránit bezpečnost osob a majetku a veřejný pořádek, předcházet trestné činnosti, plnit úkoly podle trestního řádu a další úkoly na úseku vnitřního pořádku a bezpečnosti svěřené jí zákony, přímo použitelnými předpisy Evropské unie nebo mezinárodními smlouvami, které jsou součástí právního řádu (dále jen „mezinárodní smlouva“)."
Ano, chránit bezpečnost osob, majetku a veřejný pořádek. Přijedou, sepíší (i 3x do měsíce) a nic. Otevřít byt prý nemohou, tak musíte čekat na soud a mezitím vznikne 18.000 Kč dluh na protékající vodě, když nájemník zmizí a ani klíče neodevzdá. Podle smlouvy tam bydlí a korunu z něj nedostanete za nájemné, zdemolovanou koupelnu, ani za tu vodu. A ještě nechá otevřenou balkónovou ventilačku v mrazech. Kdo by čekal rok na soud?