Hlavní navigace

Profil brokera: CYRRUS

Arsen Lazarevič

Společnost Cyrrus začala aktivně na našem trhu působit od roku 1998. Má co nabídnout?

Doba čtení: 5 minut

Společnost CYRRUS vznikla v roce 1998. V obchodním rejstříku je však při zobrazení úplného výpisu možné zjistit, že původní název společnosti byl BUREŠ + BLÁHA, spol. s r.o a podle předmětů podnikání se zabývala i hostinskou činností.

Krátce o společnosti CYRRUS

Celé jméno společnosti podle obchodního rejstříku: CYRRUS, a.s.

Vznik společnosti: 18. března 1998 (CYRRUS, s.r.o), 4. září 2002 (CYRRUS, a.s.)

IČ: 639 07 020

Předseda představenstva: Martin Kozumplík

Adresa sídla: Brno, Veveří 111, PSČ 616 00

Kontaktní telefon: 800 297 787

Kontaktní email:  info@cyrrus.cz

Tip: Výroční zpráva společnosti pro rok 2011

V roce 1998 poté došlo ke změně jména na CYRRUS, s.r.o. a od roku 2002 se Cyrrus stala akciovou společností. Společnost byla zakládaná původně s ručením omezením s tím, že základní kapitál dosahoval 1 milion Kč, v roce 1999 byl poté základní kapitál navýšen na 10 milionů Kč. Společnost také prošla přelicencováním tehdejší Komisí pro cenné papíry.
Společnost vznikla jako reakce na poptávku po poskytování investičních služeb několika v té době již zkušených makléřů. Založení obchodníka s cennými papíry v té době nebylo tak administrativně a finančně náročně jako nyní. Začínali jsme prakticky z ničeho v jedné kanceláři s jedním počítačem, uvádí ředitel společnosti Martin Kozumplík.

Jednateli společnosti Cyrrus od roku 1998 byli Petr Bodeček, Tomáš Kunčický a Martin Kozumplík. Po změně na akciovou společnost v roce 2002 se předsedou představenstva stal Martin Kozumplík.

Jaké služby nabízejí? 

Hlavní činnost společnosti Cyrrus je založená na zprostředkování obchodů s cennými papíry. S Cyrrusem je možné nakupovat akcie, investiční certifikáty (garantované, diskontní, bonusové, indexové, knock-out, warranty), dluhopisy (obligace), ETF (burzovní akciové fondy). V roce 2006 představila společnost produkt SUPESPAD, pomocí kterého je možné obchodovat se základními akciovými tituly v Polsku, Turecku, Německu a Maďarsku, a to v českých korunách.

V roce 2007 se společnost stala členem Burzy cenných papírů ve Varšavě, v roce 2008 vstoupila na burzu New Connect, která je alternativní burzou vedle té varvařvské a využívají ji především menší společnosti. V roce 2009 Cyrrus  stal členem české burzy RM-SYSTÉM. Společnost také aktivně již 5 let nabízí investiční certifikáty a společnost se chlubí emisí prvního indexového certifikátu navázaného na český index PX.

Společnost disponuje také početným týmem licencovaných makléřů ze všech českých investičních firem. Za to si však nechá zaplatit, v našem srovnání akciových společností v minulém roce byla společnost Cyrrus pro obchodování nejdražší. Čtěte více: Kupovat akcie má smysl se šesti obchodníky, nejlepší ceny mají dva. Svým partnerům nabízí možnost stát se vázaným investičním zprostředkovatelem. Podle Kozumplíka však řada těchto zprostředkovatelů nejednala férově. K tématu čtěte také: KLV Consulting: zachrání vás před investičními predátory? 

V době publikace článku společnost vyvíjí aplikaci Cyrrus online, prostřednictvím které bude možné obchodovat v příjemném uživatelském prostředí a zkusit si obchodování nanečisto pomocí demo účtu. Cyrrus také vyvinul mobilní aplikaci s názvem Cyrrus mobile info, ve které lze získat aktuální přehled o titulech SUPERSPADu, světových indexů, měnách a aktuální zpravodajství ze serveru CYRRUS. Aplikaci je možné stáhnout pro AppleAndroid.

Investoři se mohou vzdělávat prostřednictvím bezplatných seminářů a webinářů. Společnost také provozuje webovou stránku Staňteseakcionářem.cz, kde se snaží lidem přiblížit investování.

Společnost také nabízí správu investičního portfolia, kterou nabízí od roku 2002, kde obhospodařuje celkem 1,8 miliardy Kč. V roce 2007 došlo k založení společnosti CYRRUS CORPORATE FINANCE, a.s., která se specializuje na oblast akvizic a divestic, analýzy a ocenění podniků, emise akcií a dluhopisů (IPO), dražeb a jiné formy zpeněžení majetkových podílů, optimalizace vlastnické struktury podniků, přeměnou společností, ale údajně také i možnostmi vytěsnění menšinových akcionářů. 

Poplatky

Poplatky za správu účtu v návaznosti na zvolenou investiční strategii dosahují u kozervativní investiční strategie 0,2 % za kalendářní měsíc. U hodnotové a růstové investiční strategie za měsíc zaplatíte 0,39 % za kalendářní měsíc, nejdražší je spekulativní investiční strategie, kde poplatek je ve výši 1 % za kalendářní měsíc. Kromě toho platíte u každé investiční strategie 20 % z výnosu nad určitou hranicí. U konzervativní investiční strategie vám vezmou 20 % z výnosu nad 4 % p.a, u růstové 6 % p.a, dynamické 8 % p.a a spekulativní 10 % p.a.

Při obchodování v České republice, v systému SUPERSPAD, na trzích v Německu a USA, jsou poplatky dle objemu následující:

Objem obchodu Poplatek
nad 1.000.000 CZK/40.000 €/50000 USD 0,30%
od 500.000 CZK/20.000 €/25.000 USD do 1.000.000 CZK/40.000 €/50.000 USD 0,50%
od 250.000 CZK/10.000 €/12.500 USD do 500.000 CZK/20.000 €/25.000USD 0,70%
do 250.000 CZK/10.000 €/12.500 USD 0,90%

Poznámka: Drobní akcionáři budou nejčastěji platit právě 0,9 % 

Poplatky za deriváty a EFT dosahují 1,1 % z objemu a 9,95 euro nebo amerických dolarů. Převod investičních nástrojů ke společnosti Cyrrus je zdarma, pokud však budete chtít převést investiční nástroje od Cyrrusu do jiné společnosti, pak zaplatíte 1 % z celkového tržního objemu převáděného majetku, min.1500,– Kč + poplatky třetích stran.

Zajímavosti

Jaké roky byly pro vývoj společnosti nejobtížnější? Společnost se vyvíjela spolu s překotným vývojem kapitálového trhu v ČR a vždy byla schopna reagovat na změny legislativy a trendů v oblasti poskytování služeb na kapitálovém trhu. Složité to bylo vlastně od úplného začátku, protože jsme museli vybudovat zázemí, splnit administrativní požadavky regulátora, dále vysoké nároky na člena Burzy cenných papírů Praha, kterým jsme se stali v roce 2000. V roce 2005 jsme rozšířili licenci o deriváty. 2007 členství na Varšavské burze, kam jsme v roce 2008 přivedli první IPO. V současné době máme za sebou 4 IPO – 3 ve Varšavě, 1 v Praze, uvádí Kozumplík.

dan_z_prijmu

Jako kritický považuje Kozumplík rok 2001, kdy došlo k pádu dvojčat a prasknutí internetové bubliny. Problematickým rokem byl také 2008, kdy došlo k hypoteční krizi ve Spojených státech (posléze ale i u nás) a jejíž následky v podstatě trvají dodnes. Tip: Ekonomové: Pokud se nezbavíme korupce, neporosteme

Rok 2013 označuje společnost jako transformační rok, kdy došlo ke změně strategického směrování firmy, dále se zavedly nové investiční strategie pro klienty a za obchodování bylo hrazeno paušálním poplatkem.

Našli jste v článku chybu?