Hlavní navigace

Názor k článku Profesionální sportovci si mohou uplatnit 60% paušál. A to i zpětně od ViR - Tedy, ne že bych nějak zvlášť miloval profesionální...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 27. 7. 2017 8:56

  ViR

  Tedy, ne že bych nějak zvlášť miloval profesionální sportovce, nicméně rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 29. listopadu 2011 se spis. zn. 2 Afs 16/2011 to, zda je či není profesionální sportovec zaměstnacem takto nevidí.

  A výslovně uvádí, že: „Činnost profesionálního sportovce není jednoduše podřaditelná pod pojem závislá práce ve smyslu § 2 odst. 3. Zákoníku práce z roku 2006."

  Dále soud zaujal stanovisko, že: "Obligatorní podřízení činnosti profesionálního sportovce režimu zákoníku práce by značně ohrozilo samotnou existenci profesionálního sportu, zároveň by se to jevilo jako velmi nevýhodné pro jednotlivé sportovce."

  K tomu si dovolím doplnit "pozici", respektive "právní výklad" od advokátní kanceláře Accace Legal s.r.o., uvedený na serveru Podnikatel: "...je nezbytné v tomto kontextu zohlednit základní zásadu pracovního práva, podle které pracovní právo a zákoník práce slouží k ochraně postavení zaměstnance nikoliv vnucení statusu zaměstnance osobám, pro které je to nevýhodné, a v neposlední řadě nutno aplikovat i zásadu smluvní volnosti. Pokud je pracovněprávní vztah pro profesionálního sportovce spíše nevýhodný a profesionální sportovec i sportovní klub mají vůli uzavřít jinou než pracovní smlouvu k úpravě svých vzájemných poměrů při výkonu sportovní činnosti pro sportovní klub, nelze jim v tom bránit a považovat takové ujednání za protiprávní."

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).