Hlavní navigace

Proč propadly akcie NWR o 12 %?

Josef Němý

Akcie těžební společnosti NWR se včera propadly téměř o 12 %. Pokles je zřejmě způsoben především oznámením, že společnost nemůže potvrdit své cíle pro rok 2013.

 Hlavní události

NWR včera oznámilo, že nemůže potvrdit své cíle pro rok 2013

Na český trh má v červnu přijít nový virtuální operátor, společnost ha-vel internet

Evropské burzy by  dnes měly otevřít růstem

Dnes nebudou zveřejněna žádná zásadní makroekonomická čísla

Americká výsledková sezóna bude dnes odpoledne nabídne čtvrtletní čísla General Electric, Honeywell nebo McDonald´s

Analytici Société Générale včera zvýšili své doporučení pro akcie britské energetické společnosti Tullow Oil

Obchodování na zámořských trzích

Americké indexy včera klesly přibližně o 1 %. Po výsledcích spadly např. akcie EBay nebo Morgan Stanley, ačkoliv čtvrtletní zisk této banky překonal očekávání analytiků. Investory však zklamal propad výnosů z obchodování.

Noční obchodování na asijských trzích již přineslo růst, když nejvíce se dařilo technologickým firmám. O více než 6 % vyletěly akcie výrobce čipů TSMC poté, co firma zveřejnila výhled rekordně vysokých čtvrtletních tržeb.

NWR

Těžební společnost NWR včera kromě pravidelné aktualizace čtvrtletních cen a objemů také oznámila, že nemůže potvrdit své cíle pro rok 2013. NWR doposud pro letošní rok mimo jiné plánovalo objem prodejů uhlí 9,5–10,5 mil. tun, objem těžby 10–11 mil. tun a stagnaci jednotkových nákladů.

Zpráva je negativní pro akcie NWR a zřejmě byla hlavním důvodem včerejšího propadu téměř o 12 %. Domníváme se, že v ohrožení je hlavně cíl objemu prodejů, protože v prvním čtvrtletí NWR prodalo pouze 2,04 mil. tun uhlí. Nižší než plánované prodeje by pak mohly vést i ke snížení produkčního cíle. Firma možné změny výhledu nekomentovala, očekáváme jeho upřesnění spolu s oznámením nejbližších čtvrtletních výsledků 16. května.

Telefonica ČR

Podle Hospodářských novin přijde v červnu na český trh nový virtuální operátor, společnost ha-vel internet. Měla by přistupovat do sítě T-Mobile prostřednictvím společnosti GTS.

Podle našeho názoru je vstup dalších virtuálních operátorů jen otázkou času. Vzhledem k propadu akcií TČR v posledních měsících se zdá, že trh již se zvýšením konkurence počítá, její dopad na ziskovost současných operátorů je ale zatím nejasný.

Našli jste v článku chybu?