Hlavní navigace

Proč propadly akcie NWR o 12 %?

Josef Němý

Akcie těžební společnosti NWR se včera propadly téměř o 12 %. Pokles je zřejmě způsoben především oznámením, že společnost nemůže potvrdit své cíle pro rok 2013.

Doba čtení: 2 minuty

 Hlavní události

NWR včera oznámilo, že nemůže potvrdit své cíle pro rok 2013

Na český trh má v červnu přijít nový virtuální operátor, společnost ha-vel internet

Evropské burzy by  dnes měly otevřít růstem

Dnes nebudou zveřejněna žádná zásadní makroekonomická čísla

Americká výsledková sezóna bude dnes odpoledne nabídne čtvrtletní čísla General Electric, Honeywell nebo McDonald´s

Analytici Société Générale včera zvýšili své doporučení pro akcie britské energetické společnosti Tullow Oil

Obchodování na zámořských trzích

Americké indexy včera klesly přibližně o 1 %. Po výsledcích spadly např. akcie EBay nebo Morgan Stanley, ačkoliv čtvrtletní zisk této banky překonal očekávání analytiků. Investory však zklamal propad výnosů z obchodování.

Noční obchodování na asijských trzích již přineslo růst, když nejvíce se dařilo technologickým firmám. O více než 6 % vyletěly akcie výrobce čipů TSMC poté, co firma zveřejnila výhled rekordně vysokých čtvrtletních tržeb.

NWR

Těžební společnost NWR včera kromě pravidelné aktualizace čtvrtletních cen a objemů také oznámila, že nemůže potvrdit své cíle pro rok 2013. NWR doposud pro letošní rok mimo jiné plánovalo objem prodejů uhlí 9,5–10,5 mil. tun, objem těžby 10–11 mil. tun a stagnaci jednotkových nákladů.

Zpráva je negativní pro akcie NWR a zřejmě byla hlavním důvodem včerejšího propadu téměř o 12 %. Domníváme se, že v ohrožení je hlavně cíl objemu prodejů, protože v prvním čtvrtletí NWR prodalo pouze 2,04 mil. tun uhlí. Nižší než plánované prodeje by pak mohly vést i ke snížení produkčního cíle. Firma možné změny výhledu nekomentovala, očekáváme jeho upřesnění spolu s oznámením nejbližších čtvrtletních výsledků 16. května.

dan_z_prijmu

Telefonica ČR

Podle Hospodářských novin přijde v červnu na český trh nový virtuální operátor, společnost ha-vel internet. Měla by přistupovat do sítě T-Mobile prostřednictvím společnosti GTS.

Podle našeho názoru je vstup dalších virtuálních operátorů jen otázkou času. Vzhledem k propadu akcií TČR v posledních měsících se zdá, že trh již se zvýšením konkurence počítá, její dopad na ziskovost současných operátorů je ale zatím nejasný.

Našli jste v článku chybu?