Hlavní navigace

Problémy se kupí v Itálii

Petr Bittner

Snad aby se Řecku a Španělsku chvíli lépe dýchalo, rozhodla se strhnout pozornost na sebe Itálie.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Snad aby se Řecku a Španělsku chvíli lépe dýchalo, rozhodla se strhnout pozornost na sebe Itálie. Její úřadující premiér Mario Monti oznámil, že po té, co parlament schválí rozpočet na příští rok (hlasovat by se mělo ještě letos), podá demisi. Nové volby by následovaly už v únoru. Důvodem pro rezignaci je vyhrocení sporu s předchozím premiérem Berlusconim, jehož strana se v parlamentu postavila proti Montiho vládě, kterou dosud podporovala.

A trhy svou pozornost na Itálii opravdu zaměřili, 10Y výnosy se vyhouply z 4,55% až na 4,90%, aktuálně jsou na 4,80 %. Investory neděsí ani tak nejistota v podobě předčasných voleb jako představa z návratu Berlusconiho do premiérského křesla. Jeho postoje se v opozici dále radikalizovaly a pro další jednání v rámci EU/EMU by jeho návrat určitě byl komplikací. Ostře také vystupuje proti reformám, které Monti krátce po svém nástupu před rokem prosadil, a které trhy celkem slušně uchlácholily …a takový to mohl být klidný konec světa … :-) 

• Řekům se zřejmě podaří dosáhnout požadovaného objemu 30 mld. eur v programu zpětného odkupu vládních bondů. Podle neoficiálních zdrojů už byli blízko v pátek, kdy měl vypršet termín pro podání objednávek. Ten byl ale nakonec (bez udání oficiálního důvodu) posunut až na dnešek.

• Na zítřejším zasedání Ecofinu by ministři financí měli projednávat kompromis ohledně bankovní unie, který včera představilo kyperské předsednictví EU. Podle tohoto návrhu by ECB dohlížela na denní bázi jen nad bankami s objemem aktiv větším než 30 mld.eur. To je jednoznačný ústupek Němcům, kteří by rádi z dohledu ECB vyjmuli své lokální Landesbanky.

• Německý obchodní přebytek v říjnu klesl na nejnižší hodnotu za poslední rok a půl. Na vině je hlavně jen zanedbatelný růst exportů (+0,3 %), které táhne dolů slábnoucí poptávka v EMU. Dovoz rostl o 2,5 %.

Diners_Vanoce2019

• U nás včera vyšla spousta dat, nejdůležitější asi průmyslová produkce. Ta sice v říjnu meziročně přidala 4,1%, ale bylo to především díky vyššímu počtu pracovních dní v letošním říjnu (+3), po očištění o tento efekt naopak klesla 3,3% r/r a potvrzuje tak to, co už delší dobu naznačuje PMI a IFO. Inflace překvapivě v listopadu klesla o 0,2% m/m (2,7% r/r), neprojevilo se to co loni ve stejném čase, kdy se růst DPH projevil v cenách už s předstihem. Svou roli asi sehrála nejistota, jak to s DPH vůbec bude. Poptávková inflace podle všeho zůstává negativní. A do třetice nezaměstnanost, ta vrostla o 0,2 p.b. na 8,7%. Růst počtu nezaměstnaných se čekal, jde o kombinaci sezónnosti a horšící se ekonomické situace.

• Včera se přidal se svým názorem na další kroky v měnové politice i L. Lízal z BR ČNB. Podle něj jsou FX intervence nejlepším dalším nástrojem, který ČNB má. Řekl také, že neupřednostňuje žádný konkrétní kurz koruny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).