Srovnání podmínek to rozhodně není. Výnosy bankovních produktů se zdaní u zdroje (srážkovou daní), při prodeji CP (neříkám, že fondů) se bude muset podat daňové přiznání. Takže kdo jej nepodává tak jako tak, nejspíš se na krátkodobější (míň než 5 let) investice třeba do akcií vykašle (a dá to třeba právě do banky).
V článku řeším fondy, a to konkrétně fondy peněžního trhu, které se ozvaly jako první a asi nejhlasitěji.
Akcie jsou na speciální článek a diskusi.
S trochou cynismu lze ovšem říct, že ten, pro koho je podání daňového přiznání bariéra, by asi neměl dělat tak rizikovou věc, jakou investovat krátkodobě do akcií beze sporu je, protože pravděpodobně nebude schopen své investici věnovat dostatečnou pozornost, čímž zvyšuje riziko, že prodělá.
Podle mne nutnost podávat daňové přiznání není bariéra, ale naprosto zbytečná komplikace. Tíhle se maže jednoduchost a pro laika srozumitelnost podílových fondů, kdy nákup byl podmíněn pouze sepáním komisionářské smlouvy a zadání jednoduchého platebního příkazu. Touhle kompliací jsou trestáni všichni ti, co sice chtějí diversifikovat své úspory a část z nich investovat i do akciových titulů, ale nemají čas či znalosti nakupovat na burze přímo přes brokera.
Celé mi to připadá, že problém je jinde. Stát začal vydávat dluhopisy a během jednoho týdne z bank vycucnul cca 20 mld Kč, které často byly na běžných účtech. Proto dříve banky vystupovaly proti vydávání dluhopisů, protože moc dobře věděly že mohou přijít o prakticky neúročené peníze. Potají připravená změna zákona o danění cenných papírů bankám tak pomůže získat část vkladů zpět, protože drobný střadatel už nebude mít takový zájem investovat do podílových fondů. Tedy ukázková dohoda bank s ministestvem financí.
Fond by klidně mohl vyplácet tzv. dividendové výnosy, u kterých byste daňové přiznání podávat nemusel. V řeči zákona o kolektivním investování (183/2004 Sb. ve znění pozdějších poředpisů) jde o podíly na výnosech z hospodaření s majetkem. Dokonce může některým podílníkům výnos vyplatit a jiným připsat.
Ty by ovšem musel zdanit srážkovou daní (čímž se současně vyhnete tomu daňovému příznání), takže investiční společnosti zatím využívaly daňového zvýhodnění, a dividendovou formu nepoužívaly.
Již nyní ale (pro mne kupodivu) někteří dividendovou formu nabízejí - příkladem budiž fondy KBC Renta Czechrenta a KBC Renta Czechrenta - DIV (dividendová) v nabídce ČSOB.